S kinom a trhákmi pre rok 2021 sa rozlúč, Hollywood umiera. Filmový priemysel sa vrátil 40 rokov dozadu

  • Hollywoodske štúdiá ponúkajú filmy streemovacím spoločnostiam. Snažia sa prežiť
  • Prestížne ocenenia sa presúvajú, budúcnosť odovzdávania sošiek je aj napriek tomu neistá
  • Pandémia komplikuje situáciu aj tvorbe slovenských filmov
filmove studio
pexels/Lê Minh, Dbreen
  • Hollywoodske štúdiá ponúkajú filmy streemovacím spoločnostiam. Snažia sa prežiť
  • Prestížne ocenenia sa presúvajú, budúcnosť odovzdávania sošiek je aj napriek tomu neistá
  • Pandémia komplikuje situáciu aj tvorbe slovenských filmov

Pandémia koronavírusu zasiahla filmový priemysel na všetkých frontoch. Zatvorené kiná, natáčanie filmov, zrušené filmové festivaly. Po celom svete sú finančné straty enormné.

Hollywoodske štúdio Warner Bros začiatkom decembra oznámilo, že všetky filmy, ktoré v roku 2021 vzniknú, bude ponúkať streamovacej službe HBO, a to v ten istý deň, ako sa dostanú do kín. Po mesiaci streemovanie pozastaví a budú sa púšťať už len v kinách.

„Nikto si neželá návrat filmov späť na veľké plátno viac ako my, ale musíme to vyvážiť s realitou, že väčšina kín v USA bude pravdepodobne fungovať so zníženou kapacitou po celý rok 2021,“ povedala generálna riaditeľka WarnerMedia Studios a Networks Group Ann Sarnoffová.

Zmluvu s kino reťazcami podpísalo aj štúdio Universal. Tie mu umožnia sprístupnenie snímok na vybraných streamovacích službách už po 17 dňoch od ich uvedenia v kinosálach.

zdroj: pexels

Čínska produkcia preskočila Hollywood

Tržby amerického filmového priemyslu klesli o vyše 80 %, teda na 2,2 miliardy dolárov. Pre porovnanie, ešte v predchádzajúcom roku zarobil len jeden trhák Avengers: Endgame takmer 2,8 miliardy dolárov, teda viac, než celé odvetvie za minulý rok.

Podľa agentúry Reuters zarobil americký filmový priemysel tak málo peňazí naposledy pred 40 rokmi. Vyššie tržby ako hollywoodske filmy mali snímky z čínskej produkcie. Zachránilo ich skoršie potlačenie koronakrízy. Historická dráma Pa paj – 800 (Osemsto), ktorá rozpráva o druhej čínsko-japonskej vojne z rokov 1937 až 1945 mala tržbu 473 miliónov dolárov.

Filmový analytik Comscore Paul Dergarabedian vraví, že nádejou, ako opäť získať tržby, je návrat autokín, za čo Hollywood získal aspoň menší obrat.

zdroj: TASR/AP

Filmové ocenenia posunuté o dva mesiace

Termín slávnostného odovzdávania Oscarov bol presunutý na 25. apríla, ak by pandémia nebola, už dnes by sme poznali nominácie na najprestížnejšiu filmovú cenu. Posunuté sú aj iné ocenenia – Zlaté glóbusy budú odovzdávať 28. februára, britské filmové ceny BAFTA zas 11. apríla 2021, teda dva týždne pred Oscarmi.

Filmový priemysel to nemá ľahké nikde vo svete a Slovensko nie je výnimkou. No aj napriek tomu sa snažia niektoré spoločnosti natáčať svoje snímky, aj keď počas pandémie majú obmedzené možnosti.

Pandémia komplikuje natáčanie aj slovenskému filmu

Spisovateľka Evita Twardzik Urbaníková a producentská spoločnosť NUNEZ NFE stoja za snímkami Všetko alebo nič a Príliš osobná známosť. Minulý rok sa pustili do výroby komédie V lete ti poviem, ako sa mám. Pod režisérskou taktovkou Marty Ferencovej.

„Pandémia veľa vecí zmenila, bojujeme však ďalej. Všetci ľudia v štábe sú pravidelne testovaní, navyše, pri scénach, ktoré to dovoľujú, pracujeme v obmedzenom režime, čiže s menším počtom ľudí ako sme pôvodne plánovali,“ povedala pre Startitup producentka Oľga Núňezová.

zdroj: NUNEZ NFE

 

Plánovanie nakrúcania komplikuje aj cestovanie hercov na Slovensko, či už z Česka alebo Rumunska. „Situácia na hraniciach sa neustále mení, musíme byť preto veľmi flexibilní a sledovať všetky nové vyhlásenia či nariadenia vlády,“ pokračuje producentka Oľga Núňezová.

Nová komédia V lete ti poviem, ako sa mám sa natáčala už pred Vianocami v Bratislave, v posledných dňoch sa presunuli na zasneženú Oravu. Premiéra je zatiaľ naplánovaná na koniec roka 2021.

Zdroje: Warner Bors, Hollywood reporter, ČTK, Reuters, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá