S Nemeckom máme podľa Naďa excelentnú spoluprácu, píše Laura Bednárová

  • Slovenská armáda získa nemecké tanky
  • Cestovná kancelária končí, klientov nechala v zahraničí
  • Vyšetrovanie prípadu spaľovača z Koliby pokračuje
tlačovka Naď
TASR/Pavel Neubauer, Milan Kapusta
  • Slovenská armáda získa nemecké tanky
  • Cestovná kancelária končí, klientov nechala v zahraničí
  • Vyšetrovanie prípadu spaľovača z Koliby pokračuje

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a to, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Slovensko poskytne Ukrajine 30 obrnených transportérov. Z Nemecka získame 15 tankov Leopard
  • Cestovka, ktorá robila zájazdy do Egypta, končí. Sunflower Tours nechala dovolenkárov v zahraničí
  • Vyšetrovanie spaľovača z Koliby pokračuje. Policajti začali ďalšie trestné stíhanie

Slovenská armáda získa nemecké tanky Leopard

Slovenská a nemecká armáda pomôžu Ukrajine. Ministerstvo obrany s Nemeckom podpísalo dohodu, ktorá zabezpečí, že budeme môcť odovzdať 30 československých bojových vozidiel pechoty BVP-1.

„Tie nie sú priamo v štruktúre ozbrojených síl, ale v zálohách a boli určené pre mobilizačné potreby,“ oznámil minister obrany Jaroslav Naď. Za to Slovensko získa z Nemecka 15 starších tankov Leopard 2, ktoré budú upravené nemeckým priemyslom.

Vďaka podpísanej dohode sa podľa slov ministra obrany posilní obranyschopnosť Slovenskej republiky. Okrem toho sa ako krajina postupne zbavíme závislosti na Rusku.

Pôvodné správy najskôr informovali o tom, že Slovensko pošle na Ukrajinu 30 tankov T-72 a za to dostane z Nemecka 15 tankov Leopard 2.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Túto správu zverejnilo nemecké vydanie magazínu Business Insider, ktorý sa odvolával na svoje zdroje v nemeckej vláde. Tieto správy však minister Naď poprel na sociálnej sieti.

K téme sa vyjadril na dnešnej tlačovej besede spoločne s nemeckým štátnym tajomníkom. Ako minister obrany avizoval na tlačovej besede, spolupráca Nemecka a Slovenska je excelentná. Podľa neho obe krajiny dokážu spolu Ukrajine značne pomôcť.

Leopardy by mali na územie Slovenskej republiky doraziť v momente, keď budú plne funkčné. „Do konca tohto roka dostaneme určite minimálne jedno vozidlo, aby mohlo začať tréning na území Slovenskej republiky, aby sme sa vedeli pripravovať. V priebehu budúceho roka sa postupne dostaneme až na úroveň 15 vozidiel,“ uviedol minister obrany SR.

Nemecký štátny tajomník Zimmer na tlačovke uviedol, že Ukrajine nechcú pomáhať iba materiálom, muníciou či zbraňami, ale v blízkej budúcnosti aj výcvikom. Podľa jeho slov už doteraz poskytli Ukrajine obrovskú pomoc a vždy sú radi, ak sa uzavrie nová dohoda. Viac sa dočítaš v tomto článku.

Krach cestovnej kancelárie

Cestovná kancelária Sunflower Tours, ktorá pôsobí na Slovensku, Česku i v Poľsku oznámila koniec svojej činnosti. Špecializáciou spomínanej cestovky boli zájazdy do Egypta.

Informácia prichádza v čase, keď sú jej klienti stále na neukončenej dovolenke v zahraničí. Mnohí tak musia návrat domov narýchlo riešiť s poisťovňou, ktorá ho zariadi. Malo by tak ísť o 90 klientov.

Dôvodom ukončenia činnosti je pandémia Covid-19. Spoločnosť nezvládla prekonať náročné obdobie a ocitla sa vo veľkom finančnom deficite. Nepomohol jej ani tohtoročný predaj zájazdov.

„Je nám nesmierne ľúto, že sme nútení oznámiť ukončenie činnosti našej cestovnej kancelárie, a zároveň informovať o skutočnosti, že v súčasnosti pripravujeme návrh na prehlásenie úpadku spoločnosti,“ uviedla cestovná kancelária Sunflower Tours prostredníctvom svojho webu.

Egypt
zdroj: unsplash/Jeremy Bezanger

Klientom, ktorí ešte nevycestovali, vráti spoločnosť peniaze. Zároveň upozorňuje na to, že ak mali vycestovať v najbližších dňoch, nech to ani nerobia, lebo ich nepustia do lietadla. „Všetky uhradené platby budú predmetom škodovej udalosti,“ uviedla cestovná kancelária.

Hoci Slováci podľa prieskumu spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika najčastejšie míňajú na cestovanie a výlety, nejde o prvú cestovnú kanceláriu, ktorá nezvládla pandemickú krízu a skrachovala.

Mnohí si dobre uvedomujú rastúce ceny energií a spotrebného tovaru a aj preto šetria na aktivitách, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné. Viac sa dočítaš v tomto článku.

Horor na Kolibe

Vyšetrovanie hororového prípadu, ktorý sa udial na bratislavskej Kolibe, nie je ani po mesiaci ukončené. Polícia vykonáva rozsiahle dokazovanie a začala ďalšie trestné stíhania v prípade vraždy dôchodkyne spálenej v peci na bratislavskej Kolibe.

Vyšetrovatelia preverujú ďalších podozrivých, ktorí sa mohli priamo či nepriamo na vražde dôchodkyne podieľať. Podľa informácií by sa mohlo týkať napríklad páchateľovej matky, s ktorou žil v jednej domácnosti. 

Hlavný páchateľ Vladimír Tesář podľa vyšetrovateľa zastrelil svoju údajne konfliktnú susedu Kristínu Tarjányiovú v byte na Tokajíckej ulici. Tá bola nezvestná od novembra minulého roka. Niektorí obyvatelia bytovky na ňu ani po smrti nevedia nájsť dobré slovo.

Na vraždu sa podľa policajtov Vladimír dobre pripravoval. Jej telesné pozostatky po zastrelení rozštvrtil na menšie kusy a autom previezol na pozemok záhradníckej chatky na Kolibe, kde ich skladoval takmer osem mesiacov.

Chatka pri ktorej pálil nezvestnú dôchodkyňu.
zdroj: SIU/Barbora Plávalová

17. júla sa pozostatky rozhodol na spomínanom pozemku svojej matky spáliť v malej čiernej piecke, ktorú si podomácky vyrobil. Pach spáleného mäsa a kostí spôsobil medzi domácimi záhradkármi rozruch. Mysleli si, že u suseda horí a privolali hasičov. 

Situácia pokračovala streľbou Tesářa na privolaných hasičov. Útočník následne namieril zbraň proti sebe a spáchal samovraždu. Vyšetrovatelia neskôr našli v pahrebe ešte tlejúce ľudské mäso a kosti. Tie, ako sa neskôr preukázalo, patrili práve zavraždenej pani Kristíne.

Keďže páchateľ ihneď po skutku spáchal samovraždu, skutočný motív sa už verejnosť zrejme nikdy nedozvie. Psychológ však poukazuje na dva možné varianty.

„Musí tam byť nejaký vážny motív. Existujú dve možnosti, jedna je, že tí dvaja ľudia boli skutočne v nejakom dlhodobom konfliktnom vzťahu, ktorý vyústil až do takéhoto vražedného konania, a druhá možnosť je, že ten človek mohol trpieť aj nejakou psychickou poruchou. Zrejme to bol nejaký čudák, samotár,“ hovorí odborník. Zvyšok si môžeš prečítať v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá