Ako sa postarať o to, aby tvoji zamestnanci milovali svoju prácu?

  • Charakteristickou črtou väčšiny pracujúcich Slovákov je odpor voči svojmu šéfovi a práci. Bol rád, ak by to práve v tvojej firme bolo inak. Ako to ale dosiahnuť? Presný návod síce neexistuje, no máme niekoľko praktických tipov, ktoré môžu byť nápomocné.
snimka-obrazovky-2016-10-25-o-11-01-59
  • Charakteristickou črtou väčšiny pracujúcich Slovákov je odpor voči svojmu šéfovi a práci. Bol rád, ak by to práve v tvojej firme bolo inak. Ako to ale dosiahnuť? Presný návod síce neexistuje, no máme niekoľko praktických tipov, ktoré môžu byť nápomocné.
  1. Jedlo priamo na pracovisku

Niečo, čo dnes mnoho slovenských firiem nedokáže zabezpečiť, a pritom je to v zahraničí celkom bežná vec. Ľudia sú skrátka v práci radi sýti a je jedno, či práve tvoria marketingové stratégie alebo kosia trávu. Pokiaľ im jedlo poskytneš priamo na pracovisku, vyhral si. Tvoji kolegovia budú spokojnejší a budú môcť efektívnejšie využiť čas, ktorý by inak “stratili” na prepravu z kanclu do kantíny a späť – klasická win-win situácia.

jedalen

  1. Dotované vzdelávanie

Chceš, aby tvoji zamestnanci prichádzali ráno do officu s úsmevom na tvári? Tak im musíš ukázať, že si ich a ich prácu vážiš. Ako? Svojim prístupom – podporuj ich v zlepšovaní sa, osobnostnom aj profesionálnom raste, investuj do ich vzdelania a môžeš si byť istý, že sa ti to vráti. V konečnom dôsledku s nimi bude rásť aj tvoja firma, ich vzdelanie a prehľad by mali byť v tvojom najvyššom záujme.

Na Slovensku máme hneď niekoľko projektov, ktoré môžu tvojim zamestnancom pomôcť v zlepšovaní sa v zaujímavých oblastiach. Je jasné, že sa dnes oplatí programovať každému, s čím vedia pomôcť napríklad šikovné slovenské kurzy od Learn2Code. Jazyky sa neoplatí zanedbať, čo vedia aj v Lemon Language Center a určite je výhodné investovať aj do zahraničných kurzov, ktoré ponúkajú možnosť vzdelávať sa snáď vo všetkom. Možností je teda dosť.

snimka-obrazovky-2016-10-25-o-10-57-17

  1. Žiadna oficiálna pracovná doba

Povedzme si jednu vec na rovinu: Žiadať od svojich zamestnancov, aby sedeli v práci denne od deviatej do piatej nie je zrovna spôsob, ako ľudí motivovať k životným výkonom. Mnoho známych svetových firiem si to uvedomuje, a preto napríklad Netflix nežiada od svojich ľudí, aby v kancli sedeli od rána do večera. Namiesto toho len podrobne sleduje výsledky ich práce a pokiaľ sú dobré, všetko je ako má byt. Takto sa vo firme dajú rýchlo odhaliť aj “flákači” – je to jednoduché a logické riešenie pre skoro každú firmu.

 

  1. Toto nie je len ďalšia obyčajná firma

Tvoji zamestnanci musia mať pocit, že sú súčasťou niečoho výnimočného, a že pomáhajú tvoriť skvelé veci. Na to ale potrebujú cítiť, že tvoja firma pre svojich zamestnancov chce len to najlepšie. Firemné večierky a firemné jazdy, z času na čas lístky do kina, na hokej či do divadla – toto všetko samozrejme nie je zadarmo, no šikovný podnikateľ to dokáže spraviť ekonomicky.

Že je to teda zbytočne príliš drahé? Dnes už existuje hneď niekoľko spôsobov, ktorými si môžeš kontrolovať firemné výdavky. tak napríklad – ak každý z tvojich zamestnancov jazdí na stretnutia inou taxi službou, je jasné, že účet za dopravu bude vysoký. Mnoho spoločností ale dnes ponúka balíky, ktoré ponúkajú viaceré výhody – napríklad s firemnými jazdami od HOPIN-u máš dopravu zamestnancov pod kontrolou, nastavíš si vlastný cenový strop a rozpočet pre jednotlivcov či celé oddelenia máš neustále pod kontrolou.

hopin-city-photo

foto:kongres-magazine.eu

Takéto firemné jazdy vieš využiť aj jednorázovo, napríklad pri firemnej párty, kedy potrebuješ všetkých zamestnancov dostať bezpečne domov. Nemusíš každého pripájať na firemný účet na HOPIN-e, stačia ti 24-hodinové promokódy, ktoré tvojich ľudí odvezú až domov. Možností je veľa – existujú aj celkom jednoduché a pritom stále ekonomické alternatívy.

  1. Sústreď sa na rodiny

Na Slovensku máme zamestnávateľa, ktorý robí pre rodiny svojich ľudí niečo, čo sa dnes už často nevidí, a od ktorého by sa mali ostatní učiť. Firma HSH Kura krá­ľov­ské pre svojich ľudí totiž stavia domy. Na Slovensku je to síce rarita, firma z Veľkého Zálužia však vôbec nie je svetovým unikátom.

Aj veľký IT giganti pochopili, že je dôležité podporovať rodiny svojich zamestnancov, napríklad  Facebook ponúka zaujímavé výhody pre rodičov a ich potomstvo. Ockovia a mamičky tak od neho dostávajú 4.000 dolárov ako “baby cash” po narodení dieťaťa, štyri mesiace platenej rodičovskej dovolenky a spoločnosť pokryje aj neskoršie náklady na škôlku. Skvelý príklad toho, ako sa starať o svojich zamestnancov a ich rodiny.

deti

Pokiaľ chceš, aby tvoji zamestnanci skutočne mali radi svoju prácu, musíš sa pre nich snažiť vytvoriť ideálne podmienky. Mysli pritom na to, že investícia do tvojich ľudí je to najlepšie, čo môžeš pre svoju firmu spraviť. Odlíš sa od desivého množstva slovenských zamestnávateľov a pri budovaní svojho biznisu mysli aj na ľudí pod tebou. Neoľutuješ to.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech