Skutočný kyborg – muž dostal bionickú ruku, ktorá je vybavená aj high-tech prvkami

  • Muž, ktorý prišiel o ruku pri vlakovom nešťastí, dostal ako prvý človek futuristický prototyp bionickej paže. A nie tak hocijakej.
AltLimbPro_110064-889x592
  • Muž, ktorý prišiel o ruku pri vlakovom nešťastí, dostal ako prvý človek futuristický prototyp bionickej paže. A nie tak hocijakej.

Bionická ruka využíva najmodernejšiu robotiku, ktorá je schopná prepojiť nervy a svaly ramena s funkčnou protézou. Rameno a ruka tak môžu vykonávať jednoduché úkony, ktorých bežné protézy nie sú schopné. Dokonca má v sebe zabudovaných pár high-tech prvkov.

Keď mal James Young, biologický vedec, 22 rokov, zatiaľ čo čakal s priateľmi na londýnskej stanici na vlak, stratil rovnováhu a spadol medzi dva vagóny. James bol stiahnutý priamo pod vlak, čo malo za následok rozsiahle zranenia. Jeho noha bola pod kolenom oddelená od zvyšku tela a 12 dní bol udržiavaný v kóme, kým jeho stav nebol stabilizovaný. Hoci prežil, mal úplne zničené pľúca, prasknutú lebku a trhliny pozdĺž celej chrbtice.

Alt-Limb-Pro-1020x610

Hoci sa chirurgovia snažili zachrániť jeho ľavú ruku, nakoniec ju museli amputovať. Potom musel podstúpiť ešte ďalších 12 operácií. Keď sa vrátil po dlhom čase z nemocnice domov, trpel fantómovými bolesťami na mieste, kde zvykol mať ruku, a netreba asi dodávať, že mal problém zvyknúť si na život bez funkčnej ruky.

O štyri roky neskôr je Young „vybavený“ futuristickou končatinou, ktorej dizajn bol inšpirovaný Youngovou láskou k videohrám. Robotickú ruku mu navrhla Sophie De Oliveira Barata, dizajnérka protéz a zakladateľka Alternative Limb Project. Projekt je pod záštitou herného štúdia Konami a celkový vzhľad robotickej ruky je ovplyvnený hrou Metal Gear Solid. Táto protéza dokonca vystupovala v pokračovaní hernej série.

metro co uk

foto: metro.co.uk

High-tech končatina využíva elektronické senzory, ktoré detekujú pohyby v Youngových svaloch, a tým mu dávajú plnú kontrolu nad batériou poháňanou končatinou. Hoci Young prišiel o svoju skutočnú ruku, tá nová má prvky, o ktorých môže bežný človek iba snívať. Keď už hovoríme o high-tech robotickej ruke, myslíme to vážne. Obsahuje totiž laserové svetlo, vstavanú baterku, aby sa mohol James pohybovať aj v tme, USB port, cez ktorý si môže nabíjať telefón, a končatina je dokonca vybavená malým dronom, ktorý je „uskladnený“ priamo v ramene.

AltLimbPro_10_0301-1020x610

Toto všetko znie možno super, a v niektorých prípadoch určite aj je, ale nie všetko je také skvelé, ako sa zdá. Bionická ruka totiž váži úctyhodných 4,7 kg a to nie je málo na to, že s ňou človek musí fungovať celý deň. Nehovoriac o tom, že si ju James musí zložiť, keď sa ide osprchovať alebo spať. Stále je to iba prototyp, takže je ešte veľa čo vylepšovať.

AltLimbPro_10_0095-889x592

Čo sa týka Jamesovej amputovanej nohy, väčšinu času používa invalidný vozík, pretože protéza, ktorú má na nohu, mu stále spôsobuje bolesť. Napriek všetkému ale Young dúfa, že jedného dňa, keď bude mať v nohe titánové implantáty, ktoré mu posilnia oblasť a vytvoria tak lepšiu podporu pre celú váhu tela, bude mať rovnako štýlovú bionickú nohu, ako je to v prípade jeho hornej končatiny.

Zdroj a fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK