Poškodení Slováci dostanú špeciálny príspevok až do výšky 23-tisíc. Podmienky sú teraz zjednodušené

  • Envirorezort oznámil, že od decembra môžu Slováci žiadať o príspevok na opravu domov
  • Ide o tie budovy, ktoré poškodilo zemetrasenie
Peniaze, eurá, príspevok na opravu poškodených domov po zemetrasení
Wikimedia Commons, TASR/Roman Hanc
  • Envirorezort oznámil, že od decembra môžu Slováci žiadať o príspevok na opravu domov
  • Ide o tie budovy, ktoré poškodilo zemetrasenie

Ak tvoj dom v lokalite v okrese Michalovce či Sobrance poškodilo nedávne zemetrasenie, od prvého decembra môžeš žiadať o finančný príspevok. Ten podľa Ministerstva životného prostredia môže dosahovať výšku do takmer 23-tisíc eur. Novinkou je vyplatenie zálohy vo výške 7-tisíc eur.

Ako píše SITA, intenzita pomoci môže dosiahnuť až 95 percent celkových oprávnených nákladov projektu. Podmienky výzvy verejnosť nájde na www.obnovdom.sk. Žiadosti bude možné podávať od 1. decembra 2023 do 31. júla 2024, prijímať ich bude Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) elektronicky, ale aj písomne.

„Táto pomoc štátu na obnovu rodinných domov je nasmerovaná k domácnostiam, ktoré sa dostali do ťažkej životnej situácie po júlovom krupobití a po októbrovom zemetrasení,“ spresnil podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti Peter Kmec informoval, že táto pomoc z plánu obnovy je určená pre minimálne 1 000 postihnutých domácností.

„V rámci tejto výzvy je potrebné dodržať súlad s Plánom obnovy a odolnosti a dbať na zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov,“ dodal Kmec.

Zjednodušené podmienky

MŽP SR ďalej informovalo, že podmienky získania príspevku sú zjednodušené. „Minimálna požadovaná úspora primárnej energie, ktorá musí byť obnovou rodinného domu dosiahnutá, bude na úrovni 25 percent. Oprávnenými výdavkami budú do určitej miery tiež náklady na opravu poškodených stien po zemetrasení,“ spresnil envirorezort.

Pre domy bude umožnená výmena strešnej krytiny aj v prípade, že strecha bola poškodená, no nejde o teplovýmennú plochu s azbestovou krytinou.

Nutné bude aj potvrdenie obce o poškodení domu, pričom SAŽP bude potvrdenie získavať priamo od obcí. K žiadosti už nebude potrebný energetický certifikát budovy alebo projektové energetické hodnotenie domu.

Tieto dokumenty stačí predložiť po ukončení obnovy spolu s koncovou žiadosťou o platbu, a to do 12 mesiacov po nadobudnutí účinnosti zmluvy. „SAŽP však odporúča si tieto dokumenty zaobstarať čo najskôr, a to z dôvodu nastavenia opatrení tak, aby bola dosiahnutá minimálna úspora primárnej energie,“ dodalo ministerstvo.

Zemetrasenie

Ako sme ťa informovali v októbri, východ Slovenska zasiahlo stredne silné zemetrasenie. Nastalo v čase 20:23 a jeho epicentrum sa nachádzalo 19 kilometrov od mesta Humenné.

Zemetrasenie malo silu 4,9 magnitúdy, čo je podľa Richterovej stupnice ľahké až stredne silné a citeľné. Dokáže poškodiť zle skonštruované budovy.

Otrasy pocítili obyvatelia Bardejova, Humenného, Hanušoviec nad Topľou, Michaloviec, Prešova, Košíc či Kvakoviec. Mali sa kývať celé bytovky a niektorí občania hlásili škody na majetku. Zemetrasenie spôsobilo pády menších predmetov či kusov nábytku.

V niektorých prípadoch však došlo aj k poškodeniu budov.

Dva silnejšie dotrasy z celkových 11 zaznamenali seizmológovia po zemetrasení, ktoré v pondelok (9. 10.) zasiahlo východ Slovenska. Ústav vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV) o tom informuje na sociálnej sieti.

„V súvislosti s hlavným otrasom 9. októbra o 20.23 h s lokálnym magnitúdom 4,9 boli zatiaľ v blízkej epicentrálnej oblasti seizmometricky určené dva slabé dotrasy. V pondelok o 20.39 h s magnitúdom 1,3 v hĺbke 3,2 kilometra a v stredu (11. 10.) o 4.15 h s magnitúdom 1,5 v hĺbke 1,9 kilometra, ktoré bolo aj makroseizmicky slabo pocítené. Ďalších deväť dotrasov malo magnitúd pod 1,“ uvádza Ústav vied o Zemi SAV.

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá