Slováci môžu mať vo svojich peňaženkách viac, než si myslia: Tieto dvojeurovky majú astronomickú hodnotu

  • Vo vreckách môžeš mať oveľa viac eur, než si myslíš
  • Poriadne si skontroluj svoje mince
Na snímke je peňaženka a v nej peniaze
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Vo vreckách môžeš mať oveľa viac eur, než si myslíš
  • Poriadne si skontroluj svoje mince

Nie všetky mince v našich peňaženkách patria iba do kategórie obyčajných kovových kúskov. Niektoré z nich totiž môžu mať podstatne väčšiu hodnotu v porovnaní s ich nominálnou cenou. Hoci v našich peňaženkách nájdeme množstvo bežných jedno a dvojeurových mincí, niektoré z nich môžu byť vzácne a pamätné. 

Tieto mince majú tú istú spoločnú stranu ako obyčajné mince, no líšia sa svojím jedinečným dizajnom na opačnej strane. Podľa informácií z Európskej centrálnej banky má každá krajina právo vydať dve takéto pamätné mince ročne, avšak vždy len v hodnote 2 eur.

Za dve eurá dostaneš niekoľkonásobne viac

Aj keď s nimi často platíme v obchodoch alebo v automatov na nápoje, niekedy môže byť hodnota týchto mincí oveľa vyššia, uvádza Florinus. Pokiaľ vo svojom vrecku alebo peňaženke nájdeš nasledujúce mince, okamžite spozorni. Môže ísť o poklad v hodnote stoviek či tisícok eur. 

Dvojeurové mince, vďaka ktorým môžeš zbohatnúť

  • Monacká minca s Grace Kelly (2007): Špeciálny kúsok, ktorý bol vytvorený na počesť monackej kňažnej Grace Kelly, je dnes hodnotený až na 5 000 eur. Pred pár rokmi bola jej hodnota na úrovni 120 eur, no dnes je takmer päťdesiatnásobne vyššia.
  • Maltézska minca (2011): Pripomína prvé voľby v roku 1849 a jej hodnota je 20 eur.
  • Slovinská minca: Vyrobilo sa jej obmedzený počet kópií a dosahuje trhovú hodnotu až 40 eur.
  • Španielska minca (2009): Má hodnotu okolo 60 eur.

Germany_Euro509681217545
zdroj: TASR/AP, Martin Meissner
  • San Maríno (2004): Pri zavedení eura tento štát vydal mincu s hodnotou približne 190 eur.
  • Vatikánska minca: Bola vydaná pri príležitosti Dňa mládeže v Kolíne nad Rýnom a je ocenená na približne 300 eur.
  • Monacká minca k 10. výročiu svadby: Táto minca má hodnotu až 695 eur.
  • Cyperská minca (2009): Jej hodnota môže dosiahnuť až 200 eur.
  • Litovská minca (2021): Vďaka výrobnej chybe sa nárast jej hodnoty vyšplhal až na 1 500 eur. Pôvodne sa predávala za 9 eur.

O numizmatiku je stále väčší záujem

V roku 2021 sa objem predaných historických mincí, bankoviek a iných numizmatických predmetov na slovenskom a českom trhu zvýšil o 55 % a dosiahol hodnotu 23,2 milióna eur. Túto informáciu vtedy poskytla aukčná spoločnosť Macho & Chlapovič, ktorá organizuje medzinárodné numizmatické aukcie, ako sme ťa informovali v tomto článku.

Aj keď sa ceny mincí a bankoviek zvyšujú, dôvod tohto nárastu nespočíva v zvyšujúcom sa počte predávaných kusov. Skôr ide o rastúci záujem o numizmatiku a stúpajúce ceny numizmatických predmetov. Odborníci varovali, že položky ponúknuté v aukciách mali byť v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 podstatne drahšie.

Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič, hodnotil rok 2021 ako obdobie oživenia. Povedal: „Rok 2021 sa niesol v znamení veľkého oživenia, keď aukcionári aj záujemcovia pochopili, že dražby cez internet a telefóny dokázali nahradiť aukcie s osobnou účasťou. Naďalej však aj vlani pretrvávala značná neochota klientov predávať kvalitný materiál, a to aj napriek veľmi významným cenovým nárastom.“

Hodnota modelového portfólia sa od začiatku Covidu do roku 2022 zvýšila o 60 %. Macho však upozornil: „Niektoré predmety však za tieto dva roky zdraželi aj o 500 %.“ Očakáva sa, že tento rok bude dopyt po cenných numizmatických predmetoch ešte vyšší, čo povedie k ďalšiemu nárastu ich cien.

Macho predpokladal, že bude rastúci dopyt ovplyvnený aj bezpečnostnou situáciou v Európe a infláciou v roku 2022. Vyjadril nádej, že budú môcť priniesť cenné predmety zo zahraničia, ale upozornil: „To, čo však prinesieme, bude výrazne drahšie ako rok 2021.“

Zdroje: Florinus, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá