Slováci prepadli „vojenskej diéte“, schudneš 4 kg za týždeň. Dietologička hovorí o vážnom hazardovaní so zdravím

  • Ak si niekedy narazil na takzvanú vojenskú diétu, mal by si sa mať na pozore
  • Dietologička sa pozrela, v čom spočíva táto diéta a či je vôbec bezpečná
diéta vojna cvičenie
Ilustračná fotografia, Canva/Sladic, Andrew Poplavsky
  • Ak si niekedy narazil na takzvanú vojenskú diétu, mal by si sa mať na pozore
  • Dietologička sa pozrela, v čom spočíva táto diéta a či je vôbec bezpečná

Ak chceš zlepšiť svoje stravovacie návyky a zlepšiť tak svoje zdravie, s istotou najskôr siahneš po internete, kde je nespočetne veľa diét, stačí si vybrať. Možno ale nevieš, že tieto diétne trendy často nezodpovedajú vedeckým poznatkom a často chýbajú zdravé a vyvážené aspekty. 

Ak si niekedy narazil na takzvanú vojenskú diétu, mal by si sa mať na pozore. Je taktiež známa aj ako 3-dňová diéta. Dietologička pre Health News sa pozrela na to, v čom spočíva táto diéta a či je vôbec bezpečná. 

Keďže výživa je základným fyziologickým aspektom a základom pre živé organizmy, logicky je tiež vednou disciplínou. To znamená, že výživové odporúčania by mali závisieť od vedeckých faktov. Dnes však pri chudnutí siahneme po rôznych „experimentoch“, len aby nám to aspoň nejako pomohlo.

Čo je vojenská diéta a kam ju zaradiť?

3-dňová či vojenská diéta je krátkodobá a veľmi obmedzujúca diéta, ktorá tvrdí, že ti pomôže schudnúť až 4 kg za jeden týždeň, informuje Prevention. Nenechaj sa však zmiasť jej názvom, vybrané potraviny totiž nemajú nič spoločné s armádou a zdá sa, že sú vyberané len náhodne.

Diéta pozostáva z troch dní, počas ktorých si pri jedení obmedzovaný a po nich nasleduje štvordňový odpočinok. Následne sa cyklus opakuje znova. Je dôležité povedať, že za týmto výživovým modelom nestojí žiadny vedecký základ a môže spôsobiť zdravotné problémy.

Takto vyzerajú 3 dni s vojenskou diétou:

Snímka obrazovky 2024-03-13 o 13.04.00
zdroj: Startitup/tabuľka/Čo obsahuje vojenská diéta

Ako môžeš vidieť, táto diéta poskytuje len veľmi nízky kalorický príjem (1 000 – 1 200 kcal). Keďže je nižší ako bazálny výdaj energie u väčšiny ľudí, môže predstavovať značné riziko.

Prvým pravidlom každej zdravej výživy je nenechať kalorický príjem klesnúť pod úroveň bazálneho metabolizmu, čo je základná kalória a živiny potrebné pre fyziologické funkcie tela v pokojnom stave človeka. Keď preskúmaš vyššie uvedený zoznam stravy, ľahko zistíš, že ide o celkom náhodný výber potravín.

Neexistuje žiaden opodstatnený dôvod zjesť polovicu grapefruitu s plátkom toastu a taktiež nie je žiaden zdravý dôvod na to zjesť na večeru 1 šálku tuniaka s 1 šálkou zmrzliny. Ak by si sa rozhodoval práve pre túto diétu, zrejme ti nebude treba vysvetľovať, že diéta bola napísaná bez akéhokoľvek vedeckého základu.

Diéta spôsobuje zdravotné ťažkosti

Z dlhodobého hľadiska diéta nemá žiadny úžitok, no z krátkodobého hľadiska môže spôsobiť, že schudneš. Ak začneš chudnúť nezdravým spôsobom, môžeš stratiť svalovú hmotu a čeliť tak viacerým negatívnym zdravotným problémom – nepravidelnosť v tráviacom systéme, zhoršenie rovnováhy vitamínov, minerálov a krvných hodnôt.

Dietologička Sevginur Akdas hovorí, že okrem vyššie uvedených zdravotných ťažkostí sa pri tejto diéte môžeš stretnúť s podvýživou. Práve tá môže ovplyvniť tvoj imunitný systém, zdravie kostí a reprodukčné zdravie.

Stretnúť sa môžeš aj s metabolickými zmenami. Veľmi nízky príjem kalórií môže spomaliť tvoj metabolizmus, pretože sa telo snaží šetriť energiou. To môže spôsobiť, že chudnutie bude pre teba z dlhodobého hľadiska náročnejšie a môže to viesť k opačnému efektu.

K ďalším negatívam patrí hormonálna nerovnováha. Nezdravé stravovanie ovplyvnia produkciu hormónov ako je inzulín a reprodukčné hormóny. Príliš vysoké obmedzenie kalórií môže viesť k obzvlášť nepravidelným menštruačným cyklom.

Psychická nepohoda. Okrem všetkých vyššie uvedených negatívnych účinkov vojenskej diéty môže tento typ stravovania spôsobiť aj psychické problémy. Môže to v budúcnosti viesť k záchvatom, zhoršenia tvojho vzťahu k jedlu, narušenému vnímaniu tela a poruchám príjmu potravy.

Akdas dopĺňa, že diétny priemysel je oblasťou, ktorá je otvorená pre tých, čo hľadajú rýchle a účinné diéty na chudnutie. Okrem iného príliš tlačí na emocionálne a fyzické potreby ľudí. Je zodpovednosťou zdravotníckych pracovníkov, ale aj teba, aby si sa pred takýmito nezdravými diétami a praktikami chránil.

Najlepšou vecou, ktorú môžeš v tomto smere urobiť, je poradiť sa so zdravotníckymi pracovníkmi či školenými odborníkmi na výživu.

Zdroje: Health news, Prevention, EatingWell

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá