Slováci si mýlia pitie s cnosťou. Na otupenie využívajú alkohol vrahovia aj sexuálni devianti

  • Po tom, čo manželku domlátil, mal stále čas zavolať záchranku. Išiel si však kúpiť fľašu na upokojenie
  • Po pár pohárikoch do nej začal pomocou induktora, ktorý volal „pás cudnosti“, vpúšťať elektrický prúd
alkohol
Unsplash/Paul Einerhand, Christopher Sardegna
  • Po tom, čo manželku domlátil, mal stále čas zavolať záchranku. Išiel si však kúpiť fľašu na upokojenie
  • Po pár pohárikoch do nej začal pomocou induktora, ktorý volal „pás cudnosti“, vpúšťať elektrický prúd

To, že majú Slováci problém s alkoholom, nie je tajomstvom. Alkohol nepopierateľne otupuje naše zmysly a morálne zábrany, čo povzbudzuje k činom, ktoré by za triezvych okolností človek zrejme neurobil.

Ľudia sú pod vplyvom pri mnohých trestných činoch, za týchto podmienok dôjde k viac ako polovici celkových dopravných nehôd, znásilnení, útokov na verejného činiteľa a výtržníctiev. V roku 1984, odkiaľ máme posledné dáta, bol alkohol prítomný aj pri 46 % vrážd.

Slováci vždy pili veľa, štatistiky sú najhoršie teraz

Alkohol však nie je iba problémom dospelých. Na Slovensku sa dostáva pravidelne aj k mladým ľuďom. Policajti z Trnavského kraja len nedávno informovali o „úspešnej“ policajnej razii.

Po akciách v Trnave, v Piešťanoch a Hlohovci vykonali ďalšiu akciu zameranú na požívanie alkoholu mladistvými. V zariadení, ktoré kontrolovali, malo pozitívnu dychovú skúšku 29 detí, pričom išlo v jednom prípade o 13-ročného chlapca.

Dá sa povedať, že 5 % Slovákov tvoria úplní abstinenti, 60 % pije, no bezproblémovo, 30 % našej populácie tvoria problémoví pijani a zvyšných 5 % je na alkohole závislých, píše Anton Heretik v knihe Forenzná psychológia.

Po 89. prišiel v spotrebe alkoholu mierny pokles, v roku 2004 šlo o 8,6 litra alkoholu na človeka za jeden rok. Ak by sme do úvahy brali len ľudí nad 15 rokov, priemer bol 10,6 litra na Slováka.

Spornou je otázka, či ide o reálny pokles spotreby, alebo z evidencie uniká nelegálne dovážaný alebo nelegálne vyrábaný alkohol,“ píše Heretik.

Kedysi to bolo ešte horšie, pred rokom 1989 vypili Slováci v priemere 10 litrov čistého alkoholu za rok. V okolí Starej Ľubovne či Liptovského Mikuláša dosahovalo toto číslo dokonca dvojnásobok. 25 % z peňazí, ktoré Slováci vtedy minuli v potravinách, šlo práve na alkohol.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Anton Heretik/Forenzná Psychológia, Startitup, Rozumne, Eurostat, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá