Slováci majú problém so zubami, môže za to aj strach: Odborníčka prezradila prekvapivý trik, ako ho odbúrať

  • Slováci zanedbávajú preventívne prehliadky u zubárov, často chodia až s bolesťou, môže za to aj strach
  • Medzi najbežnejšie ochorenia patria zubné kazy a zapálené ďasná
  • Zubná lekárka radí, ako odbúrať strach zo zubárov
zubä
Zubným kazom a strachu zo zubárov pomáha predchádzať správna hygiena a prevencia, Startitup
  • Slováci zanedbávajú preventívne prehliadky u zubárov, často chodia až s bolesťou, môže za to aj strach
  • Medzi najbežnejšie ochorenia patria zubné kazy a zapálené ďasná
  • Zubná lekárka radí, ako odbúrať strach zo zubárov

Jedným z dôvodov, prečo ľudia zanedbávajú preventívne prehliadky u zubárov, je strach. Ten väčšinou pramení ešte z detstva, alebo z toho, že ľudia prídu k zubárom až s bolesťou, ktorá je potom intenzívnejšia aj pri vyšetrení a liečbe.

No na to, aby sme mali zdravé zuby, stačí skutočne málo – alfou a omegou je správna a pravidelná starostlivosť a preventívne prehliadky.  

„Celkovo ľudia nevyhľadávajú lekárov, kým nemajú vyslovene problém. Ale na druhej strane, je tu aj skupina pacientov, ktorí chodia pravidelne každý rok a dávajú si na tom záležať. A potom sú tu pacienti, ktorí o seba dbajú až príliš a chodia preventívne aj trikrát do roka,“ hovorí zubná lekárka. 

Stomatologička zo zubnej kliniky Elite Dental Clinic MDDr. Renata Kišová v rozhovore pre Startitup hovorila aj o tom, ako sa zbaviť strachu zo zubárov a či na Slovensku budú zubné ambulancie využívať aj AI.

BBB_9369
zdroj: Startitup - Podľa odborníčky pramení strach z návštevy zubára z detstva.

Najrozšírenejším ochorením ľudí je zubný kaz. Zanedbávajú Slováci návštevu zubára?

Áno, zanedbávajú hlavne prevenciu a návštevu zubára odkladajú. Ak už idú k zubárovi, tak prídu s bolesťou a opuchom, a potom je pre nich aj liečba náročnejšia a bolestivejšia. Z toho pramení aj strach zo zubárov. 

Takže ľudia prídu, až keď ich niečo bolí. Prečo si myslíte, že je to tak? 

Ťažko povedať len jednu vec, ale je to asi tak, ako so všetkým – napríklad ženy často zanedbávajú gynekologické prehliadky, ktoré si nechávajú na poslednú chvíľu, alebo prídu, až keď majú zdravotný problém.

Celkovo ľudia nevyhľadávajú lekárov, kým nemajú vyslovene ťažkosti. Ale na druhej strane, je tu aj skupina pacientov, ktorí chodia pravidelne každý rok a dávajú si na tom záležať. A potom sú tu pacienti, ktorí o seba dbajú až príliš a chodia preventívne aj dva, trikrát do roka. Tých je najmenej.

Najmodernejšie vybavenie

Elite Dental Clinic je stomatologická ambulancia, ktorá má najmodernejšie vybavenie a špičkový tím zubárov s viac ako desaťročnými skúsenosťami. Zameriavajú sa na ošetrenie zubov a ďasien u pacientov každej vekovej kategórie. 

V poslednom období sa otvorilo veľa zubných kliník, Elite Dental Clinic však dbá na kvalitu a pýši sa dobrými referenciami. 

Každá moderná zubná ambulancia by mala mať ako úplný základ RTG prístroj. Elite Dental Clinic sa pýši najnovším röntgenovým prístrojom, ktorý má nižšie radiačné zaťaženie a dokáže zhotoviť vysokokvalitnú snímku za kratší čas. 

Na cielenú diagnostiku skrytých zápalov, zlomenín, polohy zubov múdrosti, ale aj anatómiu koreňových kanálikov používajú jeden z najlepších 3D CT prístrojov s najvyšším rozlíšením na svete.

elite-dental-clinic-foto-galeria-22
zdroj: Elite Dental Clinic - Röntgenové prístroje sa používajú na lepšiu diagnostiku kazov, skrytých zápalov a iných ochorení.

Ste moderná stomatologická ambulancia. Aké špeciálne vybavenie sa u vás nájde?

Dnes by mal byť úplný základ každej ambulancie röntgen – aj veľký a ideálne aj medzizubný. My máme najnovší RTG prístroj, ktorý ponúka aj 3D CT zobrazovaciu techniku, ktorá umožňuje presnejšiu diagnostiku a plánovanie liečby u pacienta. 

Dokážeme sa tak pohybovať vo všetkých smeroch a sledovať priľahlé štruktúry vyšetrovaného zuba. Okrem toho má aj nižšie radiačné zaťaženie a dokáže zhotoviť vysokokvalitnú snímku za kratší expozičný čas. 

Čiže RTG je úplný základ – ešte pred niekoľkými rokmi sa mi bežne stávalo, že prišiel pacient, ktorý nemal ani svoj prvý röntgen. Aj teraz, keď sa pýtam pacientov, niektorí nemali nikdy robený ani medzizubný na skryté kazy. 

Technológie sa stále vyvíjajú, je ešte v rámci dentálnej starostlivosti čo inovovať?

Vždy je priestor na inovácie, či už sú to nové materiály, postupy alebo prístroje. Začínajú sa viac používať aj 3D tlače, z ktorých sa potom robia korunky alebo plomby. My ešte 3D tlač nemáme, pretože sa stále inovuje a spresňuje. 

BBB_9465
zdroj: Startitup - Najnovší röntgenový prístroj v bratislavskej Elite Dental Clinic má nižšie radiačné zaťaženie a dokáže zhotoviť vysokokvalitnú snímku za kratší expozičný čas.

BBB_9466
zdroj: Startitup - RTG prístroj by mal byť základným vybavením každej zubnej ambulancie.

Veľa medicínskych odvetví v súčasnosti ovplyvňuje umelá inteligencia. Ako môže v budúcnosti pomôcť stomatológii na Slovensku?

Nielen v budúcnosti, ale už aj ovplyvňuje. V Amerike ju už využívajú v röntgenológii, kde dokáže analyzovať RTG snímky s vysokou presnosťou, dokonca lepšie ako samotný lekár. 

Potom sa vie použiť na včasnejšiu diagnostiku a takisto môže nastaviť a ovplyvňovať liečbu. Ale nemôže úplne nahradiť lekára, pretože vždy tam bude chýbať ľudský prístup, ruka a empatia. 

Robí sa RTG chrupu aj medzizubné RTG. Aký je v tom rozdiel?

Medzizubný röntgen sa zameriava na skryté medzizubné kazy, ktoré na veľkom röntgene nie je vidieť. Ak sú kazy skryté a malé, človek ich ani necíti, takže o nich nevie. 

Takto ich vieme včas diagnostikovať. Potom sa znižuje aj finančná záťaž, aj čas, ktorý je potrebný na riešenie takého problému. Pozri si, ako vyzerá najlepší RTG →

Na čo všetko sa má nový pacient pripraviť pred návštevou zubára? Aké vyšetrenia absolvuje?

Štandardne, pokiaľ ide o nového pacienta, tak mu dáme vypísať anamnézu – zaujíma nás, aké má ochorenia, aké lieky užíva a celkový zdravotný stav.

Potom nasleduje krátka konzultácia a robíme panoramatický röntgen, aby sme videli, v akom stave pacient prišiel. Ide o prehľadovú snímku hornej a dolnej čeľuste, tvrdých zubných tkanív a kosti. Okrem toho ešte robíme celkové vyšetrenie hlavy, krku a sliznice, zubov, vačkov aj ďasien. 

BBB_9442
zdroj: Startitup - Ak sa človek bojí zubára, mal by si dať termín vyšetrenia hneď ráno.

BBB_9444
zdroj: Startitup - Najväčšia šanca na zachovanie si zdravého chrupu spočíva v prevencii a správnej starostlivosti.

Spomínali ste, že pacient vypisuje svoju anamnézu. Prečo je dôležité poznať, aké lieky pacient užíva?

Potrebujeme to vedieť, aby pri zákroku nenastali komplikácie. Ak napríklad berie lieky na riedenie krvi a idú mu trhať zub, tak bude masívne krvácať. 

Niektorí pacienti si neuvedomujú, aké riziká môžu nastať, pokiaľ zataja lieky či diagnózy, ktoré majú. Väčšinou tak ale nerobia so zlým úmyslom. Chcú len urýchliť celý proces ošetrenia. Pre nás je však dôležité poznať všetky detaily. Pozri si virtuálnu prehliadku najmodernejšej ambulancie →

V poslednej dobe sú na Slovensku čoraz populárnejšie zubné implantáty. Kto by sa na ne mal zamerať?

Na implantáty by sa mali zamerať ľudia, ktorí nemajú radi vyberacie náhrady – či už ich neznesú v ústach alebo preferujú fixné riešenie. Ale je to aj finančne náročnejšie, jeden stojí cez 1 000 eur, takže nie je to pre každého. 

Ďalšou možnosťou sú ešte mostíky. Stáva sa, že pacient nemá dosť kosti alebo má zuby preplombované, vtedy sa skôr zvolí takáto možnosť. 

Niektorí si korunky dávajú robiť aj z estetického hľadiska, ale ak majú len nejaké mierne pokrivenie, skôr by som odporúčala neviditeľný strojček. 

BBB_9389
zdroj: Startitup - Stomatologička Renata Kišová radí, ako odbúrať strach zo zubárov.

BBB_9429
zdroj: Startitup - Ak už človek príde k zubárovi, tak má bolesti a opuch a potom je aj liečba náročnejšia a bolestivejšia.

Ľudia majú vo všeobecnosti strach z lekárov, ale najväčší asi práve zo zubárov. Vnímate to aj vy? Odkiaľ ten strach pramení?

Myslím si, že najskôr z detstva – pretože rodičia zoberú aj deti k zubárovi, až keď ich niečo bolí, sú opuchnuté a majú veľmi pokazené zuby. Takže keď už prídu s bolesťou, je to pre nich traumatizujúci zážitok, pretože ich bolí aj ošetrenie. 

Dieťa by sme mali vziať k zubárovi už vtedy, keď sa mu prereže prvý zub, aby sa so všetkým zoznámilo a zistilo, že sa k nám nechodí len s bolesťou. 

A väčšinou traumu spôsobujú aj rodičia sami, keď zo zubárov robia strašiakov a hovoria deťom, aby boli dobré, lebo ich zoberú k zubárovi. 

Čo by ste im poradili na odbúranie strachu pred návštevou zubára?

V prvom rade, ako som už spomínala, je to prevencia. Ak pacienti chodia na preventívne prehliadky, vieme včas zachytiť problém, a tým sú aj zákroky menšie, lacnejšie a trvajú kratšie. 

Ak má človek predsa len veľký strach zo zubárov, odporúčam dať si termín hneď ráno, aby sa celý deň nestrachoval. A je dobré aj povedať ošetrujúcemu lekárovi o svojich problémoch a aj o tom, že sa bojí. 

Správne umývanie zubov je dôležité a pomáha predchádzať dentálnym problémom. Aké najčastejšie chyby robia ľudia pri umývaní zubov?

Môže to vyznieť zvláštne, ale najčastejšou chybou je to, že niektorí si zuby neumývajú vôbec – napríklad počas dovoleniek. Potom je to aj nesprávny výber kefky – často je príliš tvrdá. Celkovo ľuďom chýba edukácia o ústnom zdraví. 

Ďalším problémom je, že ľudia vôbec nepoužívajú medzizubné kefky alebo nite. 

Ako si správne čistiť zuby?

V ústnej dutine sa nachádza približne 400 druhov baktérií. Preto je dôležité čistiť si zuby od malička. Najdôležitejšia je správna technika a vhodná tvrdosť zubnej kefky.

Postup pri čistení zubov:
  • na zubnú kefku stačí naniesť zubnú pastu približne vo veľkosti hrášku,
  • kefku držíme v uhle 45 stupňov smerom k prednej strane chrupu – štetiny by sa mali dostať medzi ďasná a zub,
  • pri čistení kefkou vytvárame malý krúživý pohyb, pričom nečistoty zotierame od ďasna smerom k zubu,
  • zadnú stranu zubov čistíme rovnako ako predné zuby,
  • dôležité je očistiť aj jazyk, na ktorom je množstvo baktérií, použijeme pritom kefku alebo škrabku na jazyk,
  • na záver treba myslieť aj na medzizubné priestory, ktoré sa čistia medzizubnou kefkou alebo zubnou niťou.

elite-dental-clinic-foto-galeria-58
zdroj: Elite Dental Clinic - Zubným ochoreniam pomáha predchádzať najmä správne čistenie.

Pozri si, ako vyzerá moderná zubná klinika →

Na trhu je množstvo zubných pást. Je pri umývaní zubov dôležitý výber zubnej pasty?

Pasta je skôr taký doplnok. Pri umývaní zubov je dôležitá najmä správna technika. Podstatné je mechanické rozrušenie zubného povlaku. 

Ale ak si už vyberáme zubnú pastu, mala by byť hlavne s fluoridom, ktorý má preventívny účinok proti zubnému kazu.

Venovať sa však treba nielen zubom, ale aj ďasnám. Ako sa správne starať o ďasná?

Okrem správnej techniky čistenia zubov vhodnou kefkou, by mali ľudia, ktorí majú problémy s ďasnami, používať aj doplnky ústnej hygieny. Napríklad ústnu sprchu, tá je dôležitá pri pacientoch s paradontitídou alebo hlbokými parodontálnymi vačkami. 

Ale všeobecne môžu ľudia do rutiny ústnej hygieny zaradiť aj ústne vody s protibakteriálnym účinkom, ktoré znižujú nálož baktérií v ústach. 

Vyjadri svoj názor v ankete:

Chodíš pravidelne na preventívne prehliadky k zubárovi?

Zlý stav zubov Slováci odôvodňujú rôzne. Vyhovárajú sa aj na genetiku?

Genetika môže za stav zubov minimálne. Ako som už spomínala, ide skôr o správnu techniku čistenia zubov, potom aj stravovacie návyky a všeobecne zlozvyky. 

Ale pacienti sa často snažia preniesť zodpovednosť na niečo alebo niekoho iného. A pritom si za problémy so zubami môžu najčastejšie sami. Pozri si priestory najlepšej zubnej kliniky →

Veľa sa hovorí o tom, že zubár dokáže z nášho chrupu spoznať rôzne veci. Čo všetko dokáže „odčítať“ zo stavu nášho chrupu? 

Zlozvyky sa dajú spoznať najmä u detí – to, že si cmúľajú palec, prípadne ak dýchajú ústami, je hneď vidno, pretože majú viac klenuté podnebie a horné zuby posunuté dopredu. 

U dospelého človeka vieme spoznať, že v práci často hryzie alebo cmúľa pero. Tiež sa mu začnú posúvať horné zuby. A samozrejme, vidíme, že človek fajčí alebo pije kávu. 

Dokonca v niektorých prípadoch vidíme, že si pacient dôkladne umyl zuby len kvôli návšteve zubára. Síce ich má čisté, ale môže mať červené ďasná, ktoré krvácajú. 

BBB_9418
zdroj: Startitup - Najväčšia šanca na zachovanie si zdravého chrupu spočíva v prevencii a správnej starostlivosti.

BBB_9419
zdroj: Startitup - Stomatologická klinika Elite Dental Clinic má najmodernejšie vybavenie.

Návšteva zubára nie je ani lacná záležitosť. Koľko peňazí si na zubné ošetrenie majú Slováci pripraviť?

Je to, samozrejme, individuálne, ale stále platí zásada, že lacnejšia je prevencia a domáca starostlivosť. Samotná liečba či záchrana zuba je aj finančne náročnejšia, ale závisí to od samotného výkonu. 

Podľa čoho sa nastavujú ceny u zubára? Mnohí Slováci nad nimi len ohrnú nosom.

Závisí to od mnohých faktorov – priestory, technické a materiálové vybavenie, personál, školenia, ako aj pravidelný servis prístrojov. A potom to závisí aj od konkurencie, pretože ako každý podnikateľ, aj my musíme byť konkurencieschopní.

Vedia si to aj pacienti takto zrátať, že tu síce zaplatím viac, ale mám lepšiu a kvalitnejšiu starostlivosť?

Je to individuálne. Pre nás je najväčším zadosťučinením to, že pacienti prídu opakovane alebo pošlú niekoho zo svojich blízkych. Oni sami na sebe vidia výsledky a sú s nimi spokojní. 

Vidia, že to robíme dobre, že im nevypadávajú plomby, a tak nás odporučia ďalej. 

Slováci chodia na preventívky málo

Problémy so zubami sa radia medzi najbolestivejšie a najnepríjemnejšie zdravotné problémy. Najväčšia šanca na zachovanie si zdravého chrupu spočíva v prevencii a správnej starostlivosti. 

To je aj najčastejší problém pokazených zubov – zanedbávame prevenciu a čistíme si ich zle alebo vôbec. Podľa štatistík NCZI bolo v roku 2022 na preventívnej prehliadke 2 505 974 ľudí.

Ich počet medziročne vzrástol o 5,2 percenta. Z celkového počtu osôb, ktoré absolvovali preventívnu prehliadku, bolo potrebné ošetriť chrup u 66,9 percenta pacientov. 

V porovnaní s priemerným počtom preventívnych prehliadok v rokoch 2015 až 2019 však ide o pokles o takmer 11 %. Práve zanedbávanie preventívnych prehliadok vedie k vážnym ochoreniam chrupu, ktorých liečba je nielen bolestivá, ale aj finančne náročná. 

Pozri si, ako vyzerá klinika s najmodernejším vybavením →

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá