Slovák Marek Rosa ide zmeniť svet umelej inteligencie

  • Má iba 36 a jeho cieľom je zmeniť svet k lepšiemu. Slovenský herný vývojár Marek Rosa, ktorý má za sebou už nejeden úspech v hernom priemysle, sa teraz rozhodol zmeniť svet umelej inteligencie.
image_1436341279.jpeg
  • Má iba 36 a jeho cieľom je zmeniť svet k lepšiemu. Slovenský herný vývojár Marek Rosa, ktorý má za sebou už nejeden úspech v hernom priemysle, sa teraz rozhodol zmeniť svet umelej inteligencie.

 

„Som nadšený, že práve dnes môžem svetu ohlási túto novinku. Herné štúdio Keen Software House zakladá sesterskú spoločnosť GoodIA, ktorá sa bude zaoberať vývojom umelej inteligencie,“ uviedol Marek Rosa.

Úspešný slovenský herný vývojár a zakladateľ herného štúdia Keen Software House Marek Rosa má veľké plány. Po tom ako sa mu podarilo do sveta preraziť s hrou Space Engineers, ktorú má na svedomí jeho herné štúdio a z ktorej bolo predaných viac ako 1,2 milióna kópií, sa tento krát púšťa do projektu umelej inteligencie. Do tohto projektu už dokonca zainvestoval aj viac ako 10 miliónov dolárov z vlastných zdrojov!

 

 

 

Spoločnosť GoodAI začala svoj vývoj už v roku 2014, avšak vtedy to bolo ešte pod hlavičkou Keen Software House. Jej úlohou je vývoj vôbec prvej umelej inteligencie na svete, ktorá sa svojou prispôsobivosťou a schopnosťami vyrovná ľudskému mozgu a umožní ďalšie pokroky v oblasti výskumu. „Táto univerzálna umelá inteligencia má obrovský potenciál zmeniť tento svet k lepšiemu. Riziko investovania do tejto oblasti ma však nikdy neodradilo, keďže ma táto veda fascinovala už od mojej mladosti. Naopak, oveľa väčšie riziko vidím v tom, keby sme sa o nič nepokúsili. V GoodAI máme skvelý tím a jasný cieľ, ktorý nás spája a neustále poháňa dopredu,“ povedal Marek Rosa.

 

 

 

GoodAI by sa nemalo zameriavať iba na výskum jednej oblasti, pretože pracuje na vývoji „umelej mozgovej architektúry“ schopnej prispôsobiť sa akémukoľvek prostrediu. To znamená, že v budúcnosti by mohol byť tento „umelý mozog“ použitý v akýchkoľvek situáciách, z ktorých by sa dokázal sám učiť, prispôsobovať a meniť svoje nastavenia. O tom, že GoodAI to myslí naozaj vážne, svedčí aj to, že už vydali svoj prvý produkt s názvom Brain Simulator. Jedná sa o platformu, ktorá by mala byť schopná sa svojpomocne učiť od hráčov. V budúcnosti by tieto moduly umelej inteligencie mohli plne nahradzovať časti ľudského mozgu. Samozrejme všetko záleží od úspechu, či neúspechu ich vývoja. V snahe podporiť komunitu výskumníkov umelej inteligencie sprístupnil Marek moduly vyvinuté v GoodAI bezplatne a verí, že tento krok pomôže k posunutiu sa zase o krok vpred.

 

 

zdroj: blog.marekrosa.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech