Slovák sa vo svete preslávil ako najlepší výrobca kiteboardov a splnil si americký sen

  • Na Slovensku síce vôbec nemáme more a vhodné podmienky pre kitesurfing, no vďaka Jozefovi Bukovčákovi a jeho značke CrazyFly nás napriek tomu pozná celý kiteboardový svet!
collagewqqdwqdb
CrazyFly
  • Na Slovensku síce vôbec nemáme more a vhodné podmienky pre kitesurfing, no vďaka Jozefovi Bukovčákovi a jeho značke CrazyFly nás napriek tomu pozná celý kiteboardový svet!

Svoj biznis postavil po revolúcii doslova z ničoho. Všetko sa to začalo, keď sa zamestnal v slovensko-americkej firme na výrobu windsurfingových dosiek v Novom Meste. Získal potrebný skill pre výrobu kvalitných dosiek, no biznis nešiel dobre a on z firmy odišiel. Dopyt po kvalitných doskách však neustával, preto sa zrodil nápad na vlastný projekt.

Foto: CrazyFly

Foto: CrazyFly

Nemal peniaze ani auto, keď začal v prenajatej hale v Trenčíne na vlastnú päsť vyrábať prvé dosky pre windsurfing. Obrovský úspech mu však priniesli až kiteboardy – dosky, na ktorých jazdca na vode ťahá špeciálny šarkan nazývaný kite. Pod vlastnou značkou CrazyFly ich vyrába od roku 1997. Dnes patria medzi špičku na americkom trhu a poznajú ich svetoví profi kiteboardisti.

Crazy Fly je rodinná slovenská firma sídliaca od roku 2013 v Nemšovej a za jej biznis úspechom stojí nielen Jozef, ale doslova celá jeho rodina. Všetci totiž spolu vo firme pracujú. Na začiatku podnikania však neboli z Jozefovho nápadu veľmi nadšení a od založenia firmy ho mnohí odrádzali. Nemal totiž žiadne veľké úspory a ani banka mu nepomohla pôžičkou. Nevzdal sa však a napriek neistote išiel do toho.

Foto: CrazyFly

Foto: CrazyFly

Prvé peniaze mu museli požičať najbližší. Pomáhali aj s výrobou či distribúciou prvých vyrobených dosiek. Po niekoľkých mesiacoch sa povedomie o firme rozrástlo natoľko, že objednávky nestíhali vyrábať. Po dvoch rokoch už Jozef zrazu nemal len rodinných zamestnancov, ale niekoľko desiatok ľudí, ktorým jeho firma dávala živobytie. CrazyFly úspešne rástol a Jozef si dokonca konečne mohol kúpiť auto.

Foto: CrazyFly

Foto: CrazyFly

V roku 2004 prišla obrovská kríza a firme hrozil krach. Crazy Fly totiž jeden objednávateľ nevyplatil miliónovú zákazku a prišli tak o množstvo peňazí a museli prepúšťať. Ani medzi konkurenciou sa im už toľko nedarilo, trh s windsurfmi bol už totiž presýtený. Museli postúpiť na nový level a prísť s niečím úplne prelomovým. Vtedy na scénu prišiel nový cool šport – kiteboarding.

Foto: CrazyFly

Foto: CrazyFly

Dosky na kiteboarding boli takmer ako tie na windsurfing, len s rozdielnym tvarom a veľkosťou a vyrábali sa podobnou technológiou. Bukovčákovci išli do toho. Prvé dosky predávali po obchodoch v dovolenkových destináciách vo Francúzsku či Taliansku a tento zaujímavý spôsob predaja išiel nad očakávania dobre. Jozef pokračoval v inováciách, snažili sa spraviť dosky pevnejšími a odolnejšími.

K obrovskému úspechu firme dopomohol najmä vstup Slovenska do Európskej únie, keď sa im otvoril európsky trh, o niečo neskôr prerazili aj v USA, čo je v tomto fachu snom každého výrobcu. V Amerike má totiž tento šport obrovskú popularitu.

Foto: CrazyFly

Ich kiteboardy vynikali kvalitou aj pekným dizajnom, preto začali sponzorovať profi jazdcov, vďaka čomu sa CrazyFly rýchlo dostala do povedomia komunity. Dnes je top firmou v odbore so svetovou klientelou. Okrem dosiek už vyrábajú aj samotné kite-y a ďalšie doplnky.

Biznis príbeh Jozefa Bukovčáka a je dôkazom, že k úspešnému biznisu niekedy stačí len odhodlanie, vášeň a snaha nevzdať sa ani v najhoršom.

Foto: CrazyFly

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech