Slovákov straší nový zákon, pri ktorom hrozia drahšie potraviny a nerovné podmienky

  • Potraviny už tento rok zdraželi o vyše 5 %, nový zákon by priniesol ďalší nárast cien
  • Odborári protestujú proti nespravodlivým podmienkam na trhu
collage5
  • Potraviny už tento rok zdraželi o vyše 5 %, nový zákon by priniesol ďalší nárast cien
  • Odborári protestujú proti nespravodlivým podmienkam na trhu

Ceny potravín a nealkoholických nápojov už v prvom polroku tohto roka medziročne rástli o 5,4 %. Pripravovaný návrh zákona o zavedení osobitného odvodu pre obchodné reťazce vo výške 2,5 % z čistého obratu vníma Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu (OZPOCR) veľmi negatívne. Podľa poslancov je cieľom osobitého odvodu zabezpečiť finančné prostriedky pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov.

Nerovné podmienky

Odborárom sa tiež nepáči, že zákon nemá platiť pre všetkých, čo sa dá považovať za diskrimináciu a znevýhodnenie a trhu. Odvod by platili len obchodné reťazce, ktoré majú prevádzky aspoň v dvoch okresoch,  jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločný marketing. Z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi tiež musí pochádzať minimálne 10 % ich obratu. Reťazec by bol od odvodu oslobodený, ak jeho výška za tri mesiace nepresiahne sumu 5000 eur.

Výsledkom zákona budú drahšie potraviny alebo krach

Podľa predsedu OZPOCR Jozefa Zadňana bude mať osobitý odvod výrazný dopad na rast cien potravín, čím poškodí najmä menej zarábajúcich občanov. Obchodníci chcú zarobiť. Keď sa im zvýšia poplatky, nechajú si to „preplatiť“ od zákazníkov. Ak bude návrh zákona schválený, takmer určite potraviny zdražejú. A čo horšie, slovenským výrobcom a dodávateľom hrozí, že obchody uprednostnia menej kvalitný lacný tovar zo zahraničia. Aby mohli konkurovať, museli by znižovať ceny, čo je napríklad pre pekárov nemysliteľné, keď už teraz balansujú na hranici minimálneho zisku.

Obchodným reťazcom s nižším ziskom to môže zmariť plány investovať, alebo ich tento odvod navyše dokonca zlikviduje a mnoho ľudí príde o prácu. OZPOCR súhlasí s podporou domácich výrobcov, ale žiadajú systémové a spravodlivé opatrenia, ktoré nebudú poškodzovať ostatné skupiny. Národná rada SR by sa návrhom mala zaoberať ešte v októbri a platiť by mal od budúceho roka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech