Slovákovi explodovala nelegálna „destilačka“ alkoholu. Skončil s ťažkými popáleninami v nemocnici

  • Muža hospitalizovali po nehode pri pálení alkoholu
  • Vyšetrujú ho kriminalisti
Zariadenie na pálenie alkoholu a nalievanie liehu
Facebook/Finančná správa, Unsplash/Bermix Studio
  • Muža hospitalizovali po nehode pri pálení alkoholu
  • Vyšetrujú ho kriminalisti

V okrese Vranov nad Topľou došlo k incidentu, pri ktorom mužovi vybuchlo podomácky vyrobené destilačné zariadenie. Muž alkohol pálil načierno a explózia mu skončila ťažké poranenia, kvôli ktorým skončil v nemocnici.

Muža pre prečin z nepovolenej výroby liehu aktuálne preverujú príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy, informuje Finančná správa na Facebooku.

Autority zároveň opätovne upozorňuje občanov, aby sa vyhli nelegálnej výrobe destilátov. Nielen, že sa tým porušuje zákon, ale ľudia tak ohrozujú aj sami seba.

„O tom, že nie vždy sa skončí takáto činnosť bez následkov, sa presvedčil aj muž, ktorý skončil v nemocnici s popáleninami. Prípadom sa zaoberá Kriminálny úrad finančnej správy. Ten začal trestné stíhanie pre prečin nepovolenej výroby liehu, tabaku a tabakových výrobkov,“ píše Finančná správa.

Kriminalisti zároveň zaistili podomácky vyrobené zariadenie na výrobu liehu, ktoré sa nachádzalo v rodinnom dome v okrese Vranov nad Topľou. Zrejme blízky člen rodiny zraneného muža ho dobrovoľne vydal. Ďalšie procesné úkony sa budú vykonávať, až keď to dovolí zdravotný stav páchateľa.

Daň z liehu ako podpora domáceho pálenia

Na prelome marca a apríla sme ťa informovali, že od 1. apríla 2023 si Slováci priplatia za alkoholické nápoje s výnimkou piva a vína. Spotrebná daň na lieh sa totiž zvýšila o 30 percent a nadobudne platnosť už od začiatku apríla. Zvýšenie dane sa týka len liehu.

Nárast sadzby spotrebnej dane na lieh schválil parlament ešte koncom minulého roka. Pôvodne šlo o návrh poslanca za hnutie OĽANO Milana Vetráka. Svoj návrh zdôvodnil zámerom zabezpečiť dodatočné finančné zdroje na financovanie základných verejných funkcií štátu, ako je napríklad vzdelávanie či hmotné zabezpečenie zamestnancov verejného sektora.

Avšak s vyššou cenou v pálenici sa objavuje jeden problém. Domáce pálenie alkoholu by sa kvôli zvýšeniu daní mohlo stať výhodnou alternatívou pre viacero Slovákov. A ako dokazuje vyššie uvedený prípad, s touto činnosťou sa spájajú mnohé bezpečnostné riziká a hrozia za ňu aj prísne tresty.

Podľa výpočtov liehovarníkov zdražie liter tvrdého alkoholu približne o dve eurá. Cena za fľašu 50-percentného alkoholu by sa teda mala pohybovať v rozmedzí od 9 do 9,50 eur.

Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica toto rozhodnutie označuje za skvelé riešenie. „V krajinách, kde to, čo Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, zvýšili zdanenie alkoholických nápojov, došlo k výraznému poklesu konzumácie alkoholu.“

„Viedlo by to aj k poklesu zdravotných problémov, ktoré alkohol spôsobuje,“ doplnil Okruhlica.

Pálenice už dlhšie vnímajú, že ľudia kvôli rastúcim cenám tovarov váhajú nad kúpou alkoholu.

„Ľudia sa boja ešte ďalšieho zdražovania elektriky, plynu alebo dreva,“ uviedol pre tvnoviny.sk Marián Mintal, majiteľ pálenice v obci Hranovnica.

Ak si však Slováci vyberú alternatívu domácej výroby alkoholu, nevyhnú sa tvrdým trestom a vystavia sa mnohým bezpečnostným rizikám.

Zdroje: Facebook/Finančná správa, archív SIU, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá