Slovenky láka do IT plat, no brzdí ich strach

  • Platforma Aj Ty v IT vnikla s cieľom podporovať ženy v oblasti informačných technológií
  • Zámerom je budovať technologicky rovnú spoločnosť bez ohľadu na pohlavie
žena pracuje na notebooku
Ilustračný obrázok, Unsplash/Thought catalog, Thosisengineering
  • Platforma Aj Ty v IT vnikla s cieľom podporovať ženy v oblasti informačných technológií
  • Zámerom je budovať technologicky rovnú spoločnosť bez ohľadu na pohlavie

„Neskúšaj to, lebo ty si dievča.“ Klasický stereotyp, s ktorým prišla do kontaktu v priebehu svojho života väčšina dievčat. Sloveniek pracujúcich na IT pozíciách je dodnes stále málo, hoci má toto odvetvie veľký potenciál a atraktívne platové ohodnotenie. Spoločne s krajinami V4 sa nachádzame na chvoste európskeho rebríčka v podiele žien v IT. Vyplýva to z tlačovej správy organizácie Aj Ty v IT.

Okrem klasických stereotypov o tom, ako ženy a technológie nepatria k sebe, ich odrádzajú aj obavy zo zlyhania či nedostatku vedomostí. 

„Až príliš veľa Sloveniek verí, že ženské schopnosti sú s technológiami neprepojiteľné. Náš najnovší prieskum ukazuje, že ak chceme, aby sa niečo zmenilo, nestačí nám iba rozšírená ponuka vzdelávacích aktivít. Potrebujeme omnoho komplexnejší prístup, kde okrem technických zručností rozšírime u žien aj ich mäkké zručnosti a podporíme sebavedomie. Zároveň je potrebné, aby aj firemné prostredie bolo voči ženám inkluzívnejšie a vedelo im vytvoriť podmienky pre kariérny rast,“ hovorí riaditeľka občianskeho združenia Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Aj Ty v IT (@ajtyvit)

Platforma Aj Ty v IT sa už desať rokov snaží búrať nezmyselné stereotypy, ponúkať riešenia a nebáť sa práce v odvetví technológií. Na svojom webe ponúkajú rôzne kurzy, či už základy digitálnej gramotnosti alebo aj špeciálne kurzy z oblasti dátovej analýzy, testingu a programovania.

Absolventkám okrem vzdelania a mentoringu ponúkajú pomoc pri presadení sa na trhu. Programy sú zamerané pre študentky strednej či vysokej školy, ale aj pre dospelé pracujúce ženy, ktoré uvažujú nad zmenou práce alebo si len chcú rozumieť technológiám. Zároveň spolupracujú aj so základnými školami, kde o IT sektore vzdelávajú dievčatá od 8 rokov. 

Strach zo zlyhania

Unikátny prieskum Ženy v IT 2022 realizovala organizácia Aj Ty v IT v spolupráci s Crystal Research. Výsledky odhalili, že Slovenky odrádza od kariéry v informačných technológiách najmä strach zo zlyhania. Uviedlo to vyše 23 % respondentiek.

Ženy v IT 2022
zdroj: Aj Ty v IT

Od práce v IT ich odrádzajú potenciálne nadčasy alebo časová náročnosť práce. Treťou najpočetnejšou obavou je množstvo neustálych inovácií a z toho vyplývajúca potreba neustáleho vzdelávania sa.

Zo zistení totiž vyplýva, že dostatok času na seba a svoju rodinu považujú ženy za dôležitejšie ako kariérny rast. Navyše, domáce práce patria medzi tretiu najčastejšie vykonávanú voľnočasovú aktivitu. 

Čo Slovenky láka?

Naopak, najviac ich láka finančné ohodnotenie, ako uviedlo 33 %. Medzi pozitívnymi motivátormi sa vyskytovali často tiež perspektívnosť sektora do budúcnosti, možnosti flexibilného pracovného času či možnosť osobného rozvoja a kariérneho rastu.

„Informačné technológie ponúkajú ženám jedny z najflexibilnejších pracovných možností na Slovensku. Spolupracujeme so zamestnávateľmi, ktorí majú záujem komunikovať a prispôsobovať podmienky ženským potrebám. Výsledky prieskumu nám ukázali, že ženy na Slovensku potrebujú svoj pracovný čas skĺbiť najmä s rodinou,“ vysvetlila People and Strategy manažérka Aj Ty v IT Ivana Halpert.

IT
zdroj: Unsplash/thisisengineering

Absolventkami kurzov platformy Aj Ty v IT sú aj Mária a Viki. „Pracovala som ako dátová analytička a chcela som si vylepšiť svoje schopnosti a zručnosti. Absolvovala som preto dva kurzy – Women data academy a Machine learning. Na tom prvom sme sa učili základy Pythonu a spracovanie dát. Na Machine learningu to už boli pokročilejšie dátové analýzy, algoritmy či strojové učenie,“ opisuje svoju skúsenosť Viki.  

„Ja som začínala s Pythonom, dátovou analytikou a machine learning. Teraz robím v iOS, takže je to taká variabilita. Dátová analytika bol extenzívny kurz, kde sme sa naučili základy Pythonu a analytické prístupy,“ približuje Mária. 

Vhodné aj pre úplných nováčikov

Hoci obe absolventky kurzov mali už predchádzajúcu skúsenosť s prácou v IT sektore, kurzy označujú za výborný štart aj pre niekoho, kto nemal doposiaľ s informatikou žiadne skúsenosti.

„Pokiaľ nemá niekto žiadne programátorské skúsenosti, môže začať napríklad s Pythonom alebo s SQL. Tam aspoň človek pochopí koncept toho programovania ako takého. No a potom, keď to človeka chytí, tak vie ísť ďalej, pretože to otvára veľa možností na posun. Zároveň je dobré si spraviť research v rámci toho, čo je na trhu, aké sú možnosti, a na základe toho si vybrať,“ približujú.    

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Aj Ty v IT (@ajtyvit)

„Tie kurzy, ktoré poskytuje Aj ty v IT sú naozaj veľmi dobrým prehľadom toho, čo s tým človek môže potom robiť. Sú tam testerské kurzy, dátová analytika, základy SQL, Web automation kurz… Je tam naozaj široké spektrum ponuky. A keďže sa celý svet čoraz viac posúva týmto smerom, komukoľvek to môže naozaj len pomôcť otvoriť dvere k novým príležitostiam,“ hovorí Viki. 

Rýchle a efektívne

Nejde však o učenie na niekoľko rokov, ako napríklad štúdium vysokej školy. Dĺžka každého kurzu je približne 2 až 3 mesiace. „Vždy je to jeden krát do týždňa vo večerných hodinách, tak aby to človek vedel absolvovať aj popri zamestnaní.“ 

„Mne sa veľmi páčili lektori a rovnako aj štruktúra syláb. Nejde sa striktne podľa nejakého plánu, takým tým školským spôsobom. Skôr sa to stále mení a zároveň to je vyučované aj prakticky. Čiže treba úplne zabudnúť na nejakú vysokú školu, že sa budem teraz iba drtiť. Zároveň je to vyučované aj veľmi interaktívnym spôsobom, čiže sa toho netreba báť,“ približuje Mária.

Niektoré prebiehajú osobne, hybridne aj online. Najväčší záujem u nováčikov pozorujú pri testerských kurzoch. Za aktuálne najatraktívnejšie pozície na trhu považujú programátorské pozície, testerské, developerské či analytické v oblasti biznis analýzy. 

Platové ohodnotenie je veľmi dobré v celom sektore, je to však rozdielne v každej firme. „Tie juniorské pozície začínajú na sume 1 000 – 1 200 eur v hrubom, postupne sa však človek vie vypracovať aj nad 3-tisíc eur,“ dodávajú.  

Zdroj: TS - Aj Ty v IT

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá