Slovenská vláda plánuje legislatívnu zmenu. Dotkne sa každého, kto používa igelitové vrecúška

  • Plastového odpadu je stále viac, ako Zem dokáže uniesť
  • Vláda chce preto rázne zakročiť
Ovocie v plastových vrecúškach
Ilustračné foto, Canva/Iulia Cozlenco
  • Plastového odpadu je stále viac, ako Zem dokáže uniesť
  • Vláda chce preto rázne zakročiť

Slováci si po tom, ako už pred niekoľkými rokmi prestali v obchodoch dávať igelitové tašky k nákupu zadarmo, začali do predajní nosiť svoje vlastné tašky. Či už to boli igelitky, papierové tašky či takzvané plátenky, nechceli míňať zbytočné centy na igelitku, ktorá sa potom buď roztrhala, alebo skončila v koši.

V prípade zavedenia predaja igelitových tašiek išlo o zmenu novely zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia, ktorá mala zabezpečiť transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktorej cieľom bolo znížiť objem plastového odpadu v EÚ. To bolo však ešte v roku 2019, dnes sa rokuje o novej zmene.

Keďže je plastového odpadu stále veľa, pozornosť smeruje aj k jednorazovým obalom, píše spravodajský portál tvnoviny.sk. Zákaz by sa mal po novom týkať aj mikroténových vrecúšok, ktoré sú k dispozícii v supermarketoch pri ovocí, zelenine či pečive.

Podľa portálu totiž Europarlament zákaz odsúhlasil ešte minulý rok, no teraz prechádza ďalšími úrovňami a hlasovať o tomto zákone a zákaze zároveň, by sa malo už túto jar. „Cieľom je znížiť jednorazové plasty, ktoré využijeme pár minút a vyhodíme,“ povedal podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.

Tento zákaz by sa mal týkať okrem potravín aj hotelovej kozmetiky, no produkty, pri ktorých je potrebné zachovať správne hygienické opatrenia (mliečne výrobky, mäso) budú mať výnimku.

Zákaz môže prísť z našej vlády

Portál však uvádza aj to, že ešte pred europarlamentom a nariadením EÚ by zákaz pre vrecúška mohol prísť od našej vlády. „Ministerstvo v tejto súvislosti pripravuje zmenu legislatívy, ktorou sa zakáže predaj mikroténových vreciek a ich nahradenie za plne kompostovateľné vrecká,“ opísalo Ministerstvo životného prostredia SR.

V našich najväčších reťazcoch sa ročne minie viac ako pol miliardy mikroténových vrecúšok. Preto je v návrhu, aby obaly už neboli zadarmo.

Po príklade Nového Zélandu

Na Novom Zélande ešte v lete (1.7.) 2023 začal platiť zákaz tenkých plastových vrecúšok, ktoré sa používajú v obchodoch na ovocie a zeleninu. Boli tak prvou krajinou, ktorá opatrenie zaviedla, píše RTVS.

Zákaz sa začal vzťahovať aj na plastové slamky a príbory. Tamojšia vláda začala kampaň proti jednorazovým plastom ešte v roku 2019, keď zakázala hrubšie plastové nákupné tašky. Ako ešte minulý rok v lete odhadovali úrady, každý občan Nového Zélandu pošle na skládku ročne viac ako trištvrte tony odpadu.

„Nový Zéland produkuje priveľa odpadu, priveľa plastového odpadu,“ uviedla ešte v lete minulého roka vtedajšia zástupkyňa ministerky životného prostredia Rachel Brookingová.

Podľa nej zákaz z roku 2019 zabránil použitiu viac ako miliardy igelitových tašiek a zákazom tenkých plastových vrecúšok sa ich počet má znížiť o 150 miliónov ročne.

Cieľom tohto zákazu je podľa Brookingovej obmedziť používanie akéhokoľvek obalu na jednorazové použitie. Kritici však poukazujú na skutočnosť, že odkedy novozélandská vláda symbolicky vyhlásila stav klimatickej núdze, celkové emisie skleníkových plynov v krajine sa takmer vôbec neznížili.

Zdroje: tvnoviny.sk, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá