Slovenské zdravotníctvo má XXL problém: Mimoriadne obéznych pacientov

  • K dispozícii sú v nemocniciach postele i operačné stoly s vyššou nosnosťou
  • Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je však limitované šírkou prístroja
Obezita, operácia
Ilustračné foto: Unsplash/AllGo, National Cancer Institute
  • K dispozícii sú v nemocniciach postele i operačné stoly s vyššou nosnosťou
  • Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je však limitované šírkou prístroja

Časť pacientov v slovenských nemocniciach je „nadrozmerná“. Pre morbídne obéznych pacientov sú v nemocniciach k dispozícii postele i operačné stoly s vyššou nosnosťou, informuje TASR.

Pri transportoch morbídne obéznych pacientov pomáhajú aj hasiči

„Problém môže nastať pri potrebe zobrazovacej diagnostiky, keďže napríklad vyšetrenie magnetickou rezonanciou je limitované šírkou prístroja a pri CT nosnosťou stola,“ povedala pre TASR hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.

S obéznymi pacientmi sa podľa nej v nemocnici stretávajú dlhodobo, preto sú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti objemným pacientom vybavení.

Jednotlivé oddelenia disponujú aj špeciálnymi lôžkami, priblížila Maťašeje s tým, že umožňujú transport po všetkých koridoroch a výťahoch. Operačné sály sú vybavené operačnými stolmi s nosnosťou do 370 kilogramov.

Doplnila, že pokiaľ je obézny pacient pohyblivý, sebestačný a pri vedomí, starostlivosť o neho nepredstavuje až taký problém. Náročnejšia je podľa jej slov starostlivosť o pacienta, ktorý nie je pri vedomí alebo je imobilný.

Nemocnica Agel Košice-Šaca realizuje bariatrické operácie a disponuje dvoma lôžkami s nosnosťou do 285 kilogramov. „Iné špeciálne vybavenie pri týchto pacientoch potrebné nie je,“ doplnila pre TASR Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí.

Podľa jej slov je pri preklade, polohovaní či manipulácii pacientov s morbídnou obezitou potrebná asistencia väčšieho počtu personálu ako pri bežných pacientoch.

„Pri extrémne obéznych pacientoch je naozaj potrebné aj špeciálne vybavenie. Drvivá väčšina nášho vybavenia, ako napríklad operačné stoly, transportné vozíky či CT prístroj, sú dimenzované do 160 kilogramov,“ podotkla Pavliková za Fakultnú nemocnicu Agel Skalica. Pri ťažších pacientoch podľa nej hľadajú riešenia v spolupráci s inými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Kubinec pre TASR priblížila, že sa s morbídne obéznymi pacientmi v zdravotníckom zariadení stretávajú výnimočne.

„V prípade operačných výkonov disponujeme operačnými stolmi a posteľami s nosnosťou do 400 kilogramov,“ ozrejmila. Manipulácia s nimi je podľa nej náročnejšia a v prípade operačných výkonov sa s pacientom manipuluje minimálne. „Tak, ako je dovezený a umiestnený na operačnú sálu, v takej polohe sa operačný výkon zrealizuje,“ doplnila.

Pri transporte nadrozmerných pacientov pomáhajú aj hasiči. Minulý rok uskutočnili 644 takýchto výjazdov. Pri týchto výjazdoch sa využíva transportná plachta bariatrická s nosnosťou do 400 kilogramov. Manipulácia s nimi je značne náročná a predstavuje riziko aj pre zasahujúcu posádku.

4 miliardy obéznych

Svet priberá. Naznačuje to správa, ktorú zverejnila Svetová nadácia pre obezitu (WOF). TASR správu prevzala zo stanice BBC. Predikcie sú pritom skutočne znepokojivé. Viac ako polovica svetovej populácie bude do roku 2035 trpieť nadváhou, ak sa proti tomuto trendu neprijmú primerané opatrenia.

Obezita sa do roku 2035 bude týkať až štyroch miliárd ľudí na svete, pričom výskyt nadváhy stúpa najmä u detí. Obéznych ľudí bude najviac v krajinách Afriky a Ázie s nízkymi alebo strednými príjmami.

Cukrovka a obezita

Cukrovka a obezita sú ako dve spojené nádoby. Podľa štatistík má viac ako 80 % pacientov s novodiagnostikovanou cukrovkou zvýšenú hmotnosť, pričom viac ako 40 % má obezitu. 

Vedci odhadujú, že za približne 14 miliónmi prípadov cukrovky druhého typu stoja zlé stravovacie návyky. V štúdii, ktorá vyšla v prestížnom časopise Nature Medicine, sa píše, ktoré potraviny by si mal radšej obmedziť a ktoré by si naopak mal jesť častejšie, ak sa chceš zákernému ochoreniu vyhnúť.

„Naša štúdia naznačuje, že zlá kvalita sacharidov je celosvetovo vedúcou hnacou silou diabetu 2. typu, ktorý možno pripísať strave, a s významnými rozdielmi medzi národmi a časom,“ tvrdí hlavný autor štúdie Dariush Mozaffarian.

Alarmujúce zistenie výskumníkov z Tufts University, ktorí analyzovali celosvetovo 184 krajín, ukazuje, že viac ako 70 percent nových diagnóz je spôsobených nezdravými stravovacími návykmi. Ich štúdia bola hlavne zameraná na nebezpečný nárast prípadov cukrovky druhého typu, píše New York Post.

Z výsledkov vyplýva, že rizikoví môžu byť napríklad ľudia, ktorí prijímajú stravu chudobnú na celé zrná alebo jedia príliš veľa rafinovanej ryže, pšenice alebo spracovaného mäsa. Tí mali vyššie riziko vzniku ochorenia.
Vedci taktiež zistili, že so vznikom ochorenia má súvis aj nadmerná konzumácia ovocných štiav alebo nedostatočné množstvo neškrobovej zeleniny. 

Experti tiež pripomínajú, že ochorenie predstavuje „rastúcu záťaž pre jednotlivcov, rodiny a systémy zdravotnej starostlivosti, ale ovplyvňuje aj ekonomickú produktivitu na celom svete“, uviedli to v tlačovej správe spolu s autorkou štúdie Meghan Hearnovou.

Zdroje: TASR, TASR, Nature Medicine, New York Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá