Slovenskej dizajnérke a programátorovi sa podarilo v nezvyčajnom projekte prepojiť kreativitu s technológiou

  • Móda inšpirovaná IT technológiou je realitou aj vďaka dvom Slovákom, ktorí sa rozhodli robiť veci inak a už na prvý pohľad neštandardne.
kinko
vimeo.com/facebook.com/zuzana.zmatek
  • Móda inšpirovaná IT technológiou je realitou aj vďaka dvom Slovákom, ktorí sa rozhodli robiť veci inak a už na prvý pohľad neštandardne.

Projekt Data tex-styles vznikol ako spolupráca medzi programátorom Matejom Fandlom a dizajnérkou Zuzanou Zmatekovou. Projekt pracuje s témami ako nové médiá, digitálna estetika a ich využitie a spracovanie v vo svete dizajnu.

Hlavným zdrojom inširácie preň sa stala virtuálna zbierka prezentovaná dizajnérom Jamesom Bridle pod názvom Nová Estetika. Práve koncepcia videnia reality optikou prístrojov Zuzanu inšpirovala pri práci na projekte Data-text-styles.

Zuzana patrí medzi slovenské talenty, na ktoré môžeme byť naozaj hrdí. Stala  sa víťazkou druhého ročníka Medzinárodného textilneho trienále YTAT 2016. Jej cesta pritom začala na VŠVU v odobore textilného dizajnu na Katedre textilnej tvorby.

Talentovanej dizajnérke sa podarilo získať hneď dve ocenenia. Na svojom konte má tretie miesto v kategórii textilného dizajnu a taktiež získala špeciálnu cenu rektora Akadémie sztuk pieknch Wladislawa Strzeminskiego v Lodži

„Našim spoločným zámerom je prepojiť technológiu s výtvarnou kreativitou a programovaním. Objavujeme možnosti RGBD senzora Microsoft Kinect, ktorý je v populárnej kultúre známy ako pohybový senzor pre prirodzené používateľské rozhrania k videohrám.“

 


Keď mladé duo začalo pracovať na tomto projekte, ich cieľom bolo zachytiť realitu. To sa im podarilo aj vďaka dvojrozmerného senzoru Kinect, to znamená, že vie k obrazu pridať aj hĺbku, čo im umožnilo získať potrebný reliéf. V tejto fáze si všimli, že už surové dáta z Kinectu pripomínajú textil, a tak začali postupne vznikať prvé kúsky nezvyčajného oblečenia.

 


„Kombináciou technologického zariadenia, Matejových programátorských schopností a môjho kreatívno-umeleckého vstupu sa nám podarilo vytvoriť kolekciu digitálnych textilných návrhov,“ vyjadrila sa dizajnérka o spoločnom projekte.

 

Týmto nezvyčajným projektom chceli  dosiahnuť istý stupeň interaktivity medzi dizajnérom, používateľom/spotrebiteľom a výsledným textilným návrhom. Prvotné návrhy projektu chceli pritom rozvinúť do podoby, v ktorej budú mať samotní spotrebitelia umožnené interaktívne vstupovať do tvorivého procesu vzniku textilných návrhov.

DATA TEX-STYLES from Zuzana Zmateková on Vimeo.

Projekt Data tex-styles je teda experimentom, v ktorom Zuzka spolu s Matejom vytvárajú program schopný generovať originálne a špecifické textilné potlače. Počítačový program premenili na plátno, na ktorom je ďalšia tvorba a dizajnu ovplyvnená individuálnym interaktívnym zásahom používateľa. Človek si tak jednoducho môže prostredníctvom programu vytvoriť svoj vlastný návrh látky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech