Slovenskí a českí vedci zapriahli umelú inteligenciu. Hľadajú 4 000 rokov skryté mesto

  • Výskumníci zo Slovenska a Česka sa chystajú využiť moderné technológie na objavenie zaniknutého mayského mesta
  • Toto tajomné mesto je ukryté v džungli
Tikal
Tikal, Guatemala, Unsplash/Florian Delée
  • Výskumníci zo Slovenska a Česka sa chystajú využiť moderné technológie na objavenie zaniknutého mayského mesta
  • Toto tajomné mesto je ukryté v džungli

Slováci sa spolu s českými kolegami chystajú urobiť pomocou umelej inteligencie prevratnú vec v doposiaľ neobjavenom meste. V severnej Guatemale sa v srdci džungle nachádza doteraz neprebádané mesto zaniknutej Mayskej civilizácie.

Tento fakt naznačujú snímky zachytené pomocou laserovej technológie LIDAR, o čom píše Forbes. Českí a slovenskí vedci sa pokúšajú nájsť odpovede na otázky týkajúce sa tohto strateného mesta, ako napríklad, kedy ľudia v oblasti starej približne štyritisíc rokov žili či aká bola ich spoločnosť a kultúra.

Bádatelia na cestách za strateným pokladom

Vedci sa chystajú do provincie Petén, pripravení vykopať stratene mayské mesto v hlbinách džungle. Medzi členmi tímu je aj Ladislav Šilhán, expert na 3D vizualizácie mayských centier, a Sara Polak, mladá a talentovaná absolventka archeológie a evolučnej antropológie na Oxforde.

Sara okrem výskumu zasväcuje svoj čas popularizácii umelej inteligencie a bola zaradená do minuloročného rebríčka talentovaných ľudí 30 pod 30 magazínu Forbes Česko. Výprava, ktorú vedie Ladislav Šilhán, už má povolenie na vykopávanie v oblasti s rozlohou 1 200 štvorcových kilometrov.

Do tímu sa pridal aj Marek Bundzel z Technickej univerzity v Košiciach, špecialista na identifikáciu objektov pomocou umelej inteligencie. Jeho neurónová sieť sa naučila vyhľadávať budovy na mapách, ktoré doteraz neboli viditeľné. Týmto spôsobom objavili niekoľko námestí tvoriacich praveké mesto.

Unikátna provincia starovekých krás

Petén je najväčšou a severne najpolohovanejšou provinciou v Guatemale, ktorá zaujíma približne tretinu plochy krajiny. Je najmenej obývaným regiónom Guatemaly, zväčša kvôli svojej náročnej džungľovej geografii.

Napriek tomu, že väčšina provincie Petén zostáva pokrytá džungľou, vyskytuje sa tu niekoľko významných archeologických lokalít, medzi ktoré patrí Tikal, jedno z najväčších a najvýznamnejších miest starovekej civilizácie Mayov.

Tikal, ktorý bol zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO, je obľúbeným miestom pre turistov, ktorí chcú preskúmať ruiny a dozvedieť sa viac o kultúre a histórii Mayov.

Provincia Petén tiež zahŕňa niekoľko chránených oblastí, vrátane biosférickej rezervácie Maya a národného parku Laguna del Tigre, ktoré sú domovom mnohých druhov rastlín a živočíchov.

Okrem jeho prírodných krás a historických pokladov, Petén je tiež významným miestom pre súčasnú kultúru Mayov. Aj napriek tomu, že civilizácia Mayov oficiálne zanikla okolo roku 900 n. l., mnoho obyvateľov Peténu stále žije podľa tradícií a zvykov Mayov. Táto jedinečná kombinácia starovekej histórie a súčasnej kultúry robí z Peténu fascinujúci región na skúmanie.

Expedícia potrvá takmer dva mesiace

Počas expedície v džungli, ktorá potrvá sedem týždňov, očakávajú členovia tímu Ladislava Šilhana značné náročnosti. Okrem nebezpečia, ktoré predstavujú miestni domorodci, ako aj miestna fauna, vrátane jaguárov, púštnikov a hadov, vedci plánujú založiť tábor a vykonávať archeologický výskum a vykopávky v miestach, kde dlho nikto nebol.

Po návrate domov budú všetky nálezy spracované a digitalizované do 3D modelu mesta, vrátane budov, námestí a ciest, aby mohli byť podrobne preskúmané jeho urbanistická a sociálna štruktúra.

Milan Kováč, vedúci Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, bude zodpovedať za vedecké garancie expedície. Ďalšími členmi tímu sú Tomáš Drápela z reštaurátorskej organizácie Othodoc v Paríži a guatemalská archeologička Dora Maritza García Patzán.

Sprievodný dokument o výskume bude natočený režisérkou Amáliou Kovářovou. Tím expedície odletí 20. júla a vráti sa 11. septembra.

Držíme celému tímu palce a už teraz sme zvedaví, čo sa im podarí objaviť!

Zdroje: Forbes.sk, AI, Forbes.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá