Slovenskí milionári chcú investovať do elektromobilov. Majú naozaj taký veľký potenciál?

  • Skoro každý štvrtý slovenský milionár považuje elektromobilitu za vhodnú príležitosť
  • Za pravdu im dávajú trhy i nariadenia vlád
tesla-1-1090×610
Unsplash/Roberto Nickson, Pexels/Daan Stevens
  • Skoro každý štvrtý slovenský milionár považuje elektromobilitu za vhodnú príležitosť
  • Za pravdu im dávajú trhy i nariadenia vlád

Podľa prieskumu J&T Banky až takmer štvrtina slovenských milionárov považuje investovanie do elektromobility za výhodné a zaujímavé.

„Potvrdzuje to, že milionári budú preferovať investície do tejto oblasti či napríklad podporovať firmy a projekty spojené s elektromobilitou,“ píše sa v prieskume J&T Banky.

Nejde teda len o samotné elektromobily, ale zaujímavou investičnou príležitosťou sa pre boháčov môžu stať napríklad aj firmy vyvíjajúce lepšie batérie, jednotlivé softvéry či tie, ktoré sa nejakým spôsobom zapájajú do vybudovania infraštruktúry pre e-vozidlá a hybridy. Skrátka všetko, čo sa okolo e-áut točí.

elektromobil
zdroj: Unsplash/Jan Kaluza; ilustračné foto

O tom, že ide o potenciálny biznis, svedčia aj viaceré ukazovatele či nariadenia. Na niektoré z nich poukazuje vo svojej správe aj samotná banka: „Za pravdu im dáva aj samotný finančný trh, keďže akcie spoločností – produkujúce buď elektrické vozidlá či ich batérie – v tomto roku aj napriek koronakríze trvalo rástli. Akcie automobilky Tesla dosahovali nové rekordy práve v tomto roku. Zvyšovali sa aj akcie producentov batérií,“ poukazuje na argumenty, ktoré by mohli presvedčiť niektorých milionárov, J&T.

Nariadenia a tlak EÚ i jednotlivých krajín

Azda najväčším argumentom, prečo by investícia do elektromobility mala priniesť ovocie, je to, že je doslova nariadená. Jednoducho sa už rozhodlo, že to je budúcnosť, a bodka.

EÚ aj jednotlivé štáty robia rázne kroky, ktorými sa pomerne rýchlo snažia zbaviť spaľovacích áut na trhu, a dostať tak ľudí v priebehu najbližších rokov do elektromobilov.

Emisné normy, dalo by sa povedať, nútia automobilky pod hrozbou veľkých pokút vyrábať e-autá a hybridy. „Limit EÚ je 95 g CO2 na kilometer. Táto úroveň emisií zodpovedá spotrebe približne 4,1 l benzínu alebo 3,6 l nafty na 100 km,“ informovala Európska komisia.

Aby automobilky, ktorých niektoré vozidlá majú tento limit aj dvojnásobne prekročený, dodržali tento stanovený priemer, v podstate musia vyrábať aj e-vozidlá, ktoré v očiach EÚ produkujú 0 CO2.

zdroj: pixabay

Jednotlivé krajiny už schválili plány, kedy – napríklad Veľká Británia od roku 2030 – plánujú úplne prestať predávať spaľovacie vozidlá. V niektorých krajinách, ako napríklad v Nemecku, boli na elektromobily vyčlenené rekordné dotácie.

Okrem toho má v Nemecku zlacnieť elektrina, a naopak, ďalej sa zdražovať benzín. A takto by sa dalo pokračovať krajinu po krajine.

Všetko akoby smerovalo k elektromobilom, a bolo už predurčené. Nad spaľovacími autami je už, zdá sa, vyhlásený rozsudok – v priebehu najbližších rokov sa ich máme zbaviť.

Šéf Audi: Elektromobily ako trend dnešného sveta sú zatiaľ nezmysel. Baštou dieslu bude Európa

Rok elektromobilov?

Ďalším argumentom, ktorý nahráva budúcnosti elektromobilov, je ich rastúca predajnosť. Samozrejme, opäť to súvisí s vládnymi dotáciami a ďalšími krokmi jednotlivých vlád i samotnej EÚ.

Ak sa v krajine vyhlási, že k istému typu vozidla dostaneš od štátu tisíce eur, je celkom pochopiteľné, že jeho predaj asi nebude klesať.

Tento rok sa už v západnej Európe predalo cez pol milióna elektromobilov a odhaduje sa, že do konca roka zasvieti číslo 600 000. Minulý rok, teda v 2019, sa v týchto krajinách predalo okolo 356 000 e-vozidiel. To bol 35 %-ný nárast oproti roku 2018. Jednoducho, každým rokom podstatne viac a viac.

elektromobil
zdroj: Unsplash/Jan Kaluza; ilustračné foto

Počet elektrických áut by mal do roku 2030 podľa Európskej komisie exponenciálne narastať, keďže už dnes viaceré štáty zvažujú ukončenie produkcie vozidiel so spaľovacími motormi. Práve preto dnes podnikatelia vidia možnosti, ako zhodnocovať na pozadí týchto trendov svoje investície,“ píše v závere svojho prieskumu J&T.

Zdroje: archív Startitup, J&T Banka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá