Slovensko ako prvá krajina v Európe využíva umelú inteligenciu pri liečbe rakoviny

  • Zdravotníctvo aj úroveň vedy a výskumu sú v našej krajine často označované slovami indikujúcimi nespokojnosť či zaostalosť. Pravdou však je, že občas sa aj u nás nájdu výnimky v podobe zdravotníckych zariadení, ktoré sú v snahe pomôcť pacientom ochotné aplikovať najnovšie technológie znamenajúce obrovský pokrok v medicíne. Slovensko sa tak stalo prvou krajinou v Európe, ktorá prostredníctvom siete nemocníc Svet zdravia vyskúšala unikátny systém Watson for Oncology.
  • Zdravotníctvo aj úroveň vedy a výskumu sú v našej krajine často označované slovami indikujúcimi nespokojnosť či zaostalosť. Pravdou však je, že občas sa aj u nás nájdu výnimky v podobe zdravotníckych zariadení, ktoré sú v snahe pomôcť pacientom ochotné aplikovať najnovšie technológie znamenajúce obrovský pokrok v medicíne. Slovensko sa tak stalo prvou krajinou v Európe, ktorá prostredníctvom siete nemocníc Svet zdravia vyskúšala unikátny systém Watson for Oncology.

Umelá inteligencia s názvom Watson je počítačový systém, ktorý pomáha pri liečbe pacientov s nádorovými ochoreniami. Za tvorbou tohto vynálezu stojí spoločnosť IBM. Pracovať na ňom začali asi pred 5 rokmi a očakávania boli naozaj vysoké. Táto inovácia pomáha lekárom pri správnom rozhodovaní, pričom berie do úvahy svetové zdravotnícke dáta, ale aj presné informácie o pacientovi a jeho súčasnom stave. Na základe už overených liečebných postupov umožňuje lekárom zvoliť individuálny postup liečby pre daného pacienta trpiaceho rakovinou.

Táto platforma má niekoľko výhod, v čom spočíva jej unikátnosť a prevratnosť pri liečení onkologických prípadov. Zbiera najnovšie a relevantné zdravotnícke dáta, vedecké informácie a výsledky klinických štúdií, ktoré zaznamenali pokroky v liečbe a všetky tieto informácie zoradené podľa dôležitosti predostiera lekárom. Systém berie do úvahy charakter a vlastnosti konkrétneho nádoru, akými sú jeho veľkosť, rozšírenie po tele či agresivita. Umelá inteligencia kombinuje vo svojom rozmýšľaní tieto dáta s charakteristikami a informáciami o zdravotnom stave pacienta.

Mnoho pacientov totiž môže mať okrem samotného nádoru aj iné zdravotné problémy, napríklad cukrovku, srdcovo-cievne ochorenia či problémy s obličkami. Tu sa dostávame k ďalšej prednosti systému Watson, ktorý na základe takýchto dát vie určiť vhodné kombinácie liekov, rovnako ako aj ich vedľajšie účinkyinterakcie s inými liekmi a potravinami a spolu s určením dávok liekov a dní podania predstavuje pre lekárov neoceniteľnú pomôcku.

Tento unikátny systém radí lekárom zvoliť takú liečbu, aby pacientom nijako nepohoršili napríklad práve nevhodnou kombináciou liekov, ktoré hoci budú účinne pôsobiť na daný nádor, môžu spôsobiť komplikácie inde. Watson upozorní lekára aj na zákaz konzumácie konkrétnych druhov potravín počas liečby rôznymi biologicky cielenými liekmi.

V súčasnosti umelú inteligenciu využíva 31 krajín v USA, Európe aj Ázií. Sieť nemocníc Svet zdravia sa rozhodla vyskúšať tento systém ako prvá. Od apríla do augusta pomocou Watsona liečili už 240 pacientov na rozšírené nádorové ochorenia prsníka, žalúdka, konečníka, krčka maternice, vaječníkov, čreva a pľúc. Postupne sa budú pridávať protokoly aj pre rakovinu prostaty a ďalších 9 nádorových ochorení.

Lekári priznávajú, že najmä v komplikovaných situáciách, kedy si už nevedeli dať rady, im táto platforma naozaj pomohla. Jediným problémom na začiatku využívania bolo, že systém ukazoval aj lieky, ktoré na Slovensku neboli etablované. To však podľa informácií science.hnonline.sk vyriešili konzultáciou s IBM, vďaka ktorej bolo možné platformu naprogramovať tak, aby takéto lieky boli z odporúčaní vyradené.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: pharmaphorum.com

Je potrebné dodať, že rozhodujúce slovo o liečbe má samotný lekár. Systém Watson predstavuje pre onkológov cenné odporúčania, o ktoré sa môžu oprieť. Platforma je etablovaná iba v sieti nemocníc Svet zdravia, avšak riaditeľka MUDr. I. Révayová priznáva, že sa stretávajú s tým, že za nimi chodia aj cudzí pacienti s prosbou o vyšetrenie pomocou tohto systému, čo však zatiaľ nie je možné.  Mohlo by totiž prísť ku konfliktom, kedy by Watson ukazoval iné postupy ako navrhol ich lekár. V budúcnosti by ho však mohli iné zdravotnícke zariadenia a lekári využívať ako „druhú voľbu“  pri príliš komplikovaných prípadoch.

Watson for Oncology je teda jedným z viacerých  prípadov, kedy umelá inteligencia pomáha zachraňovať životy.  Mnoho lekárov, či ľudí je voči využívaniu počítačov v rôznych sférach života ešte stále skeptických, no dôležité je si uvedomiť, že aj umelú inteligenciu naprogramoval človek a hlavným dôvodom je práve ten,  aby zvládala a vykonávala funkcie, ktoré sú pre ľudský mozog  a telo nemožné a pomáhala redukovať chybovosť v ľudskom rozhodovaní.

Zdroj: ascopos.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá