Slovensko má mladých astrofyzikov svetového formátu, podarilo sa im zabodovať v Číne

  • Mladí slovenskí astrofyzici získali zlato a bronz v celosvetovom kole astronomickej olympiády v Číne
  • Tím piatich študentov cestoval na akciu za vlastné peniaze a vďaka darom od inštitúcií a jednotlivcov
  • Rezort školstva ich nepodporil
dej
Dejan Prokop
  • Mladí slovenskí astrofyzici získali zlato a bronz v celosvetovom kole astronomickej olympiády v Číne
  • Tím piatich študentov cestoval na akciu za vlastné peniaze a vďaka darom od inštitúcií a jednotlivcov
  • Rezort školstva ich nepodporil

Keď začiatkom novembra odlietala do Číny pätica najlepších slovenských mladých astronómov na medzinárodnú olympiádu z astronómie a astrofyziky, vedúci výpravy Ladislav Hric, v duchu skrýval obavy.

Na olympiáde sa zúčastnilo vyše dvesto študentov z 39 krajín a my sme zostali aj tento rok v prvej lige najlepších krajín sveta,“  prezradil po návrate Ladislav Hric. Všetky poplatky spojené s účasťou na finále si pritom museli hradiť samotní študenti. Podarilo sa to aj vďaka verejnej zbierke žiakov z gymnázia.

Zahraniční kolegovia sa pozerajú na výsledky mladých Slovákov s rešpektom

Zaslúžila sa o to Janka Švrčková zo Senice, ktorá vyriešila teoretické zadania i praktické pozorovania dohromady na 91 percent, čo znamenalo zisk zlatej medaily. Dejan Prokop z Galanty si priviezol bronzovú medailu a najmladší Radovan Lascsák a Samuel Amrich, gymnazisti z Košíc, získali diplomy úspešných riešiteľov.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Dejan Prokop

Po 9-hodinovom lete z Varšavy sme najprv strávili deň v Pekingu, potom nás oddelili od vedúcich a odviezli do hotela neďaleko Veľkého múra vzdialeného dve hodiny jazdy od hlavného mesta. Vzali nám mobily i notebooky, aby sme sa  spoliehali iba na svoj rozum. Najlepšie mi šli pozorovania oblohy a slepá mapa, keďže doma veľa pozorujem prakticky od prvej triedy základnej školy, bolo to pre mňa jednoduché. Tu som získal plný počet bodov. Horšie mi to vyšlo v teoretickej časti, kde sme mali vyriešiť jedenásť príkladov za päť hodín. Pre mňa osobne to bolo málo času, lebo hoci som napríklad dátovú analýzu zvládol dobre, na kreslenie, tvorbu grafov by som potreboval ešte niekoľko minút,“ povedal tretiak z Gymnázia v Košiciach Rado Lascsák.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Dejan Prokop

Skúsený astronóm a dlhoročný vedúci výprav Ladislav Hric hodnotí olympiádu ako veľmi náročnú aj pre vedúcich. Otvárací ceremoniál sa konal na dvore planetária v daždi pri teplote 5 °C, takže značná časť účastníkov prechladla už na druhý deň.

Ďalším problémom bola neznalosť angličtiny miestnych obyvateľov, s čím bojovali hneď od príletu. Problémy dovŕšilo pri návrate lietadlo poľskej spoločnosti, z ktorého tesne pred boardingom začal vytekať benzín. Odlet sa posunul o dvanásť hodín. Kto bol ešte zdravý, tomu komplikovala návrat problematická klimatizácia. Takmer celá výprava sa vrátila s väčšími či menšími zdravotnými problémami.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Dejan Prokop

No aj tak nás to všetko teší – študenti mali neuveriteľné zážitky a získali veľa skúseností, ktoré traja (Janka Švrčková, Dejan Prokop i Michalovčanka Sára Belejová) už začali využívať pri vysokoškolskom štúdiu na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe,“ povedal Ladislav Hric, ktorý onedlho rozbehne prípravu trinástej sezóny astronomickej olympiády na Slovensku. Už vie, že víťazi  stredoškolského finále budú postupovať na medzinárodnú olympiádu, ktorá bude oveľa bližšie – po prvýkrát v Maďarsku.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá