Slovensko zaznamenalo nárast počtu prípadov. Pribudlo niekoľko úmrtí

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 331
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 165
Na snímke muž, ktorého testujú na Covid.
TASR/AP/ Hau Dinh, File
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 331
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 165

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 234, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 331 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 167 562, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 793 031 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 157 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 140.

Pandémia ochorenia COVID-19 vo svete naďalej pretrváva. V tlačovej správe to pripomína Ministerstvo zdravotníctva SR s tým, že nárast pozitívnych prípadov v rámci PCR testov už zaznamenali aj na Slovensku.

Rezort tiež cituje vyjadrenie Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorej stále existuje riziko vzniku nových variantov koronavírusu. Odborníci preto podľa ministerstva odporúčajú v rizikových situáciách využívať respirátory a v prípade už aj miernych príznakov respiračného ochorenia preventívnu izoláciu.

„Jedným z najvýznamnejších opatrení, ktoré sa osvedčilo pri zmierňovaní šírenia ochorenia, je nosenie ochranných prostriedkov dýchacích ciest, či už rúšok, alebo respirátorov. Tie chránia nielen osobu, ktorá ho má nasadený, ale aj všetkých v jeho okolí,“ zdôrazňuje rezort zdravotníctva.

Nosenie rúšok a respirátorov ministerstvo odporúča predovšetkým na miestach s väčšou koncentráciou ľudí, ako sú napríklad hromadné podujatia, prostriedky verejnej hromadnej dopravy alebo interiéry. „V čase dovoleniek je v záujme každého nasadiť si respirátor aj na letiskách či v lietadlách,“ konštatuje rezort.

V prípade, ak sa u človeka vyskytne respiračné ochorenie, nádcha, teploty, kašeľ, bolesť hrdla alebo hlavy, dýchavičnosť, únava či strata chuti a čuchu, je podľa ministerstva zdravotníctva dobré izolovať sa od ostatných, nechodiť do kolektívov a chrániť seba aj ostatných používaním respirátora.

covid
zdroj: TASR/František Iván

„Odporúčame otestovať sa antigénovým testom. Pri pretrvávajúcich problémoch je potrebné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý v prípade podozrenia odporučí testovanie PCR testom,“ zdôraznil rezort.

Ministerstvo takisto pripomína, že pre verejnosť sú naďalej k dispozícii bezpečné vakcíny proti ochoreniu COVID-19, keďže očkovanie je najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred vážnymi komplikáciami spôsobenými koronavírusom.

„Ďalší charakter a vývoj ochorenia COVID-19 budú ovplyvňovať viaceré faktory. Dobrou správou je, že väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity nadobudnutú buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia. Sme tak v úplne inej situácii ako na začiatku roka 2020,“ uviedol rezort.

Zároveň však doplnil, že protilátky klesajú, či už po prekonaní ochorenia alebo očkovaní, čo je charakteristické pre všetky koronavírusy.

„Napriek tomu nie je nutné šíriť paniku, COVID-19 už nie je ochorením s takým ťažkým priebehom ako na začiatku pandémie. Aj keď hladina protilátok v krvi klesá a nové varianty frekventovane mutujú, T-bunky stále poskytujú výbornú ochranu aj niekoľko rokov po očkovaní alebo prekonaní ochorenia,“ dodalo ministerstvo.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá