Slovákom chýbajú tisíce lekárov. Koľko by nás stálo, aby sa vrátili?

  • Do zahraničia utekajú tisíce našich lekárov
  • Na Slovensku študuje medicínu dosť ľudí, ale nevieme ich zaplatiť
  • Nie sú to len peniaze, čo ich láka za hranice
42993640_248856895776031_8891620958956158976_n
Pixabay
  • Do zahraničia utekajú tisíce našich lekárov
  • Na Slovensku študuje medicínu dosť ľudí, ale nevieme ich zaplatiť
  • Nie sú to len peniaze, čo ich láka za hranice

V slovenskom zdravotníctve aktuálne chýba 5 515 lekárov. Vyplýva to z analýzy Inštitútu zdravotnej politiky (IZP).  V tomto čísle sú zarátaní aj lekári, ktorí už mali byť na dôchodku ale nemá ich kto nahradiť.  V prípade zdravotných sestier je situácia o mnoho horšia.

Podľa posledného sčítana v zahraničí pracuje až 4 211 slovenských lekárov. Je to teda podobný počet, aký nám tu chýba. Na Slovensku pôsobí 19 000 lekárov.

Zo štatistických výskumov vyplýva, že do roku 2030 by malo slovenským pacientom chýbať  už „len“ 3141 lekárov, čo sa javí ako mierne zlepšenie, ale stále sú to tisíce. Ak sa nič nezmení, zdravotných sestier by do toho istého roku malo ubudnúť a v nemocniciach by po nich bolo takmer 10 000 práznych miest.

Školy produkujú dosť lekárov

Na Univerzite Komenského študuje na lekárskej fakulte v tomto školskom roku 3281 študentov. V Martine študuje medicínu vyše 3000 študentov a v Košiciach takmer 3000. Lekárov na Slovensku teda dokážeme vyprodukovať dosť ale nedokážeme potom  zaplatiť ich prácu.

Koľko zarobia lekári na Slovensku a v zahraničí?

Otázkou sú ako vždy peniaze.  Prečo by šikovný lekár odchádzal od rodiny a domova, keby mal na Slovensku spravodlivý plat? Lekár, ktorý šesť rokov študuje náročnú medicínu a nesie obrovskú zodpovednosť, má na Slovensku priemerný plat 1 699 eur mesačne. Štyri roky po skončení školy zarába absolvent len 840 eur. Mimo priemeru zarobia niektorí lekári viac ale aj menej.  Napríklad fyzioterapeut má okolo 795 eur (v hrubom!), klinický psychológ 946 eur, očný optik 809 eur. Toľko zarába aj čašník či asistentka, bez špeciálneho vzdelania.

V Česku, kam naši lekári utekajú v najväčšom počte, je priemerný plat lekára 70 000 Kč – v prepočte 2 500 eur. Ceny tam majú častokrát nižšie ako  nás. Nástupný plat lekára v Nemecku je 4 000 eur a priemerný 7 000 eur. Pravda je taká, že Nemci majú okrem platov aj vyššie dane, odvody aj ceny. Mnohým sa to ale stále oplatí viac, ako zostať tu.

Podľa informácií portálu Techmed.sk  je v Čechách okolo 2235 lekárov, v Nemecku  1185 a v zvyšok je roztrúsený v Anglicku, Rakúsku, Švédsku, Írsku, Nórsku, Poľsku, Slovinsku a Chorvátsku.

Keby sme teda chceli pritiahnuť späť na Slovensko lekárov zo zahraničia, aspoň tých z Česka a Nemecka, stálo by to 166 590 000 eur na rok. Každého Slováka by to stálo 30 euro ročne. Niektorí z týchto lekárov pracujú ako súkromníci, takže toto číslo by bolo trochu nižšie. O tom koľkí slovenskí lekári pracujú v zahraničí ako samostatné jednotky štatistiky nie sú.

Viac peňazí, ale odkiaľ?

Ambulantní lekári okrem iného zápasia aj so zdravotnými poisťovňami. Tie sa platbám za poistencov rady vyhýbajú a snažia sa nájsť nejaké „ale“, prečo náklady na zdravotnú starostlivosť nepreplácať alebo nie všetko. V súčasnosti ambulantní lekári a zdravotné poisťovne rokujú o nových zmluvách. Najvýhodnejší kontrakt zatiaľ ponúkla poisťovňa Dôvera.

Zaujímavým paradoxom je, že zatiaľ čo sa nemocnice stále viac zadlžujú a lekárom sa nepáčia platy, zdravotné poisťovne skončili minulý rok so ziskom vyše 58 miliónov eur – čo sú peniaze od ľudí, ktorých raz možno nebude mať kto ošetriť.  

Nielen peniaze

Nie sú to len peniaze, čo slovenských lekárov láka do zahraničia. Lekári a stážisti tvrdia, že okrem lepších platov, je za hranicami aj lepšie nastavený systém zdravotníctva, spoločenská nálada, pracovné podmienky, kvalita poskytovania zdravotnej starostlivosti, lepšie sociálne vybavenie a infraštruktúra v mestách.

Je toho viac, čo môžeme na Slovensku zlepšovať. Lepší život totiž nie je len o vyššom plate. Napríklad vo Francúzsku pracujú cez týždeň len 35 hodín, nie 40 a okrem toho zvyknú obedovať dve hodiny. Viete si predstaviť, že by ste to navrhli svojmu šéfovi?

V Holandsku či Dánsku majú zase tichšie mestá a menej smogu, čo sa podpisuje pod kvalitnejším spánkom. Okrem toho majú perfektne vybudovanú sieť bezpečných cyklotrás, takže aj pri obyčajnom presúvaní sa môžu stále zlepšovať svoje zdravie a kondíciu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech