Slovom roka 2020 je obľúbené slovo Igora Matoviča. Koronavírus skončil až druhý

  • Slovom roka 2020 s najväčším počtom použití je podľa jazykovedcov slovo „lockdown“
  • Použili sme ho viac ako 250 000-krát
  • Slovo „koronavírus“ sa umiestnilo až na druhom mieste
Virus_Outbreak_Israel863105715082
TASR/AP Photo/Oded Balilty
  • Slovom roka 2020 s najväčším počtom použití je podľa jazykovedcov slovo „lockdown“
  • Použili sme ho viac ako 250 000-krát
  • Slovo „koronavírus“ sa umiestnilo až na druhom mieste

Slovom roku 2020 sa podľa slovníka Collins English Dictionary stal „lockdown“. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s vysvetlením, že sa na tom zhodla skupina lexikografov a editorov tohto slovníka, ktorí študujú vývoj anglického jazyka.

Helen Newsteadová, konzultantka jazykového obsahu v Collins English Dictionary, uviedla, že lexikografi zaznamenali v roku 2020 viac ako 250 000 použití slova „lockdown“, pričom v roku 2019 bolo takýchto prípadov len okolo 4000.

Aké je slovo roka pre teba?

Jazyk odráža svet okolo nás a v roku 2020 dominuje globálna pandémia,“ píše sa v Newsteadovej vyhlásení. Objasňuje v ňom, že jazykovedci „ako slovo roka vybrali ‚lockdown‘, pretože sumarizuje skúsenosti zdieľané miliardami ľudí, ktorí museli kvôli obmedzovaniu šírenia koronavírusu (SARS-CoV-2) obmedziť svoj každodenný život“.

V zozname desiatich „top slov“ roku 2020 ich je až šesť spojených s koronakrízou: v zozname figuruje aj „coronavirus“ (koronavírus), „self isolate“ (samoizolácia; utiahnutie sa do karantény v prípade, že je obava, že sa človek nakazil chorobou COVID-19); „social distancing“ (zachovávanie primeraného odstupu od ľudí); „key worker“ (zamestnanec považovaný za dôležitého pre zabezpečenie fungovania štátu/spoločnosti); „furlough“ (nútené voľno).

PRIESKUM: Takmer polovica Slovákov neplánuje vianočné nákupy, nemôže si ich dovoliť

Do užšieho zoznamu slov roka 2020, ktorý zostavujú editori slovníka Collins English Dictionary sa dostal aj termín „TikToker“ – podľa definície ide o „osobu, ktorá pravidelne zdieľa alebo sa zobrazuje vo videách na sieti TikTok“, aplikácii na zdieľanie videí.

V zozname je aj skratka BLM známa v súvislosti s hnutím Black Lives Matter, ktoré slovník Collins definuje ako „hnutie, ktoré bojuje proti rasovo motivovanému násiliu a útlaku“. Slovník pripomína, že BLM sa začalo profilovať ešte v roku 2012 ako online platforma po zabití neozbrojeného tínedžera Trayvona Martina v USA. Veľmi často sa začalo používať po zabití Afroameričana Georgea Floyda policajtom, ku ktorému došlo koncom mája v meste Minneapolis.

zdroj: unsplash.com

V zozname je aj terním „mukbang“ – ide o fenomén z Južnej Kórey, ktorý spočíva v tom, že človek sa natáča na video pri tom, ako sa doslova napcháva jedlom a popri tom ešte komunikuje so svojimi predplatiteľmi na sociálnych sieťach.

Posledné slovo, ktoré sa v zozname objaví, je „Megxit“ – zloženina slov Meghan a exit inšpirovaná často používaným slovom brexit. V tomto prípade je použitá v súvislosti so stiahnutím sa princa Harryho a jeho manželky Meghan z britskej kráľovskej rodiny, ktoré spoločne oznámili v januári.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK