Štartujú Gay games. „Dúhová olympiáda“ žne v Hongkongu kritiku od vládnych predstaviteľov

  • Príslušníci LGBTI komunity majú samostatné športové hry
  • Prvýkrát boli organizované v roku 1982 v americkom San Franciscu
Hongkong
Organizácia Gay Games v Hongkongu na jednej strane vyvolala podporu u fanúšikov LGBTI komunity, ale na druhej strane aj ostrú kritiku, Twitter/Matthias Kaufmann
  • Príslušníci LGBTI komunity majú samostatné športové hry
  • Prvýkrát boli organizované v roku 1982 v americkom San Franciscu

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, šport má v spoločnosti hneď niekoľko dôležitých úloh. Okrem toho, že v nás pestuje disciplínu, vytrvalosť, testuje našu pevnú vôľu, taktiež prispieva, alebo aspoň by mal prispieť k tomu, že ľudia majú pocit, že patria do spoločnosti, v ktorej má každý rovnocenné postavenie.

Exemplárnym príkladom sú Olympijské hry, ktoré boli založené s cieľom nielen vštepovať ľuďom súťaživosť, ale predovšetkým pocit rovnosti a prináležitosti do rovnakej spoločnosti, bez ohľadu na etnický pôvod, rasu, náboženstvo či se*uálnu orientáciu. 

Možno je pre teba novinkou, ale aj príslušníci LGBTI komunity majú samostatné športové hry, ktoré sa konajú už štyridsaťjeden rokov, keďže ako píše ABC News prvýkrát boli organizované v roku 1982 v americkom San Franciscu. V piatok sa začali už jedenáste Gay games, pričom sú jedinečné, a to hneď z dvoch dôvodov.

Dvojité prvenstvo  

Americká CNN upozorňuje na to, že toto podujatie, na ktorom sa nezúčastňujú iba homose*uálni, ale aj heterose*uálni športovci z celého sveta, aby súťažili na festivale športu, umenia a kultúry, sa začalo v piatok v mexickej Guadalajare a po prvýkrát zavítalo aj na ázijský kontinent, pretože spoluorganizátorom je Hongkong. Ide o ďalší unikát, pretože prvýkrát v štyridsaťročnej histórii sa Gay games konajú na dvoch miestach. 

Prestížny časopis Time dodáva, že prvé Gay games v Ázii podporujú nádeje na širšie začlenenie LGBTI+ do regionálneho finančného centra po nedávnych víťazstvách na súde v prospech rovnosti pre páry rovnakého pohlavia a transrodové osoby.

Po ročnom oneskorení v dôsledku globálnej pandémie Covidu-19 toto deväťdňové podujatie hostí približne 2 400 účastníkov z asi 45 krajín sveta. Súťaží sa v rôznych športoch, od tenisu a plávania až po kultúrne bohaté aktivity, ako sú preteky dračích lodí či stará čínska hra s obdĺžnikovými kameňmi známa ako mahjong.

Lisa Lamová, spolupredsedníčka Gay Games, uviedla, že akceptácia LGBTI+ komunity v Ázii je stále nižšia ako vo zvyšku sveta a že je dôležité zviditeľniť se*uálne menšiny.

„Predsudky pochádzajú z nepochopenia alebo stereotypov. Spojením rôznych ľudí dokážete stereotypy nabúrať. Víziou Gay Games vždy bolo vytvoriť športový, umelecký a kultúrny festival, ktorý oslavuje účasť, začlenenie a osobné maximum,“ cituje ju agentúra Reuters.  

Rozporuplné reakcie naprieč politickým spektrom

Hoci v rámci podporovateľov se*uálnych menším má Gay Games v Hongkongu mnohých podporovateľov, v rámci domácej politickej scény to už také jednoznačné ani zďaleka nie je.

Reuters podotýka, že Regina Ipová, zvolávateľka najvyššieho rozhodovacieho orgánu mesta Hongkong, ktorým je Výkonná rada, bola na otváracom ceremoniáli jedinou predstaviteľkou vládnucej garnitúry, a to aj napriek výzvam zákonodarcov, aby odstúpila práve v dôsledku jej podpory LGBTI.

„Konanie Gay Games v Hongkongu je silným svedectvom o rozmanitosti, inklúzii a jednote nášho mesta. Dnes sa u nás píše história. Naša vláda a naši ľudia si veľmi cenia rovnaké príležitosti a nediskrimináciu. Ukazujeme, že sme na čele najotvorenejších a najliberálnejších miest sveta,“ dodala. 

Portál Hocmarketing ale upozorňuje na to, že ešte minulú stredu osem mestských zákonodarcov podporilo petíciu konzervatívnych organizácií, ktoré žiadali zrušenie týchto hier. Argumentovali tým, že podujatie podľa ich názoru podporuje práva LGBTI, a zároveň šíri „západnú ideológiu“

Junius Ho, zákonodarca známy svojou horlivou podporou Pekingu a tvrdým postojom voči právam homose*uálov, vyjadril námietky voči petícii, ktorá maskuje skutočné zámery propagovať rozmanitosť a inkluzívnosť športového podujatia pod rúškom Západu. Okrem toho, vyjadril obavy z možnosti, že táto udalosť poruší ustanovenia uvedené v novom zákone o národnej bezpečnosti, ktorý zakazuje cudzím mocnostiam zasahovať do správy Hongkongu.

Táto rétorika pro-pekinských zákonodarcov prichádza v čase, keď je priestor pre čínsku LGBTI+ komunitu pod čínskym vodcom Xi Jinpingom čoraz viac utláčaný. V Hongkongu totiž nie sú manželstvá osôb rovnakého pohlavia povolené, ale rovnako tam neexistuje žiadna legislatíva zakazujúca diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Hongkong je však medzinárodným a finančným centrom Číny a má prosperujúcu a vplyvnú LGBTI+ komunitu.

Zdroje: CNN, ABC News, Time, Hocmarketing, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá