Starú výrobnú halu v Žiline prerobili na premakaný eventový priestor

  • Nový eventový priestor v priemyselnej zóne mesta Žilina. Stará výrobná hala bola prestavaná s rešpektom a vznikol variabilný eventový priestor. Potešujúci príklad konverzie nevyužitých industriálnych objektov pre kultúrne využitie.
collage zilina
  • Nový eventový priestor v priemyselnej zóne mesta Žilina. Stará výrobná hala bola prestavaná s rešpektom a vznikol variabilný eventový priestor. Potešujúci príklad konverzie nevyužitých industriálnych objektov pre kultúrne využitie.

Trojloďový objekt v areáli INGEA, ktorý pôvodne navrhol Interprojekt Brno roku 1970 ako dostavbu závodu a dielne pre IGHP národný podnik Žilina, slúžil na výrobu vrtných súprav a opravu vrtnej techniky až do roku 2015. Zámer pustiť sa do rekonštrukcie starej výrobnej haly na eventové priestory, vznikol z potreby rozšíriť v Žiline ponuku eventových priestorov, v ktorých by boli realizované koncepty a formáty podujatí, ktoré doposiaľ nemali v regióne svoje zázemie.

Eventová agentúra SpicyBrown prišla s projektom Event House Žilina, do ktorého následne spolufinancovaním vstúpil majiteľ budovy. Hlavnou výzvou zadania bolo skĺbiť surovú priemyselnú halu s luxusným cateringom v ľudskej mierke.

Viac podob­ných člán­kov náj­deš na Archinfo.sk.

„Pri navrhovaní sme sa zamýšľali nad autenticitou a významom použitých materiálov. Hľadali sme spôsob ako rešpektovať areál a kombinovať pôvodnú halu na stroje s novou, na pohľad protichodnou funkciou a mierkou. Preto sme volili tradičné materiály zachovávajúce industriálny podtón, ako kov, tehla, drevo a betón, ktoré sme použili moderným spôsobom. Zvýraznili sme priehľadnosť a nadľahčenosť týchto materiálov a tým sme prerobili pôvodný priestor zohľadňujúc ľudské proporcie,“ hovoria architekti.

 

Event House svojou variabilitou dokáže vyhovieť menším firemným eventom, aj veľkokapacitným projektom (1000+ hostí). Priestor je zložený z 3 eventových hál, vonkajšej terasy, interiérových barov, backstagu, zázemia pre catering a šatní pre návštevníkov podujatia. Hala dovoľuje upravovať kapacitu i spôsob sedenia podľa požiadaviek klienta.

Hlavná loď je čistá, otvorená a funkčne univerzálna. Čiernou farbou je zvýraznená pôvodná oceľová nosná konštrukcia. Podľa potrieb eventov je tento priestor efektne nasvetľovaný dočasnou svetelnou technikou.

 

Zo vstupného foyera do hlavného eventového priestoru, prechádzame portálom vymedzeným tehlovými perforovanými stenami. V bočných lodiach sa nachádzajú dva vizuálne odlišné bary, pre potreby rôznych typov akcií. V prvej lodi pôsobí bar technickejšie s ťahokovovým zábarím, neónovými podsvietením v tvare písmen X a betónovým priečelím baru. Na bočnej stene lode sa nachádza obklad z drevených lamiel. V druhej lodi má bar jemnejší charakter, umocnený grafickým obkladom a policou. Na bočnej stene sa nachádza obklad z oceľových profilov s ťahokovom a drevenými tabuľami.

 

 

Vo vstupnom foyere je vložený oceľový rastrový podhľad doplnený spustenou hladinou bodových svetielok, jednotlivo a rovnomerne upevnených na koncoch tenkých tyčí. Po zapnutí tak vytvárajú príjemný efekt zníženého osvetlenia zdôrazňujúceho atmosféru vo foyere.

 

Foto: Tomáš Manina

 

 

 

Večerná atmosféra Event Housu je kľúčová a stavia na svetelných efektoch a tlmenom osvetlení. Zjemňuje tak výšku hál, prepája jednotlivé priestory a dotvára slávnostnú atmosféru.

 

 

 

Vizualizácia

 

Vizualizácia

 
Vizualizácia
 

zdroj: archinfo.sk, autor fotografií: Tomáš Manina, podklady: Event House, Juraj Hubinský

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech