Sú kľúčom k pekelnej produktivite? Niektorí ľudia si podľa biorytmov riadia celý život

  • Biorytmy rozdeľujú ľudí na dve skupiny
  • Zatiaľ čo jedna v ich existenciu neverí, druhá si nimi riadi celý život
biorytmy
Unsplash (Jenny Hill/Radoslav Bali)
  • Biorytmy rozdeľujú ľudí na dve skupiny
  • Zatiaľ čo jedna v ich existenciu neverí, druhá si nimi riadi celý život

Biorytmy sú jednou z fascinujúcich oblastí, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť naše telo a jeho fungovanie. Ide o hypotetické cykly, ktoré sa údajne menia v čase a ovplyvňujú našu schopnosť a výkonnosť.

Kto objavil biorytmy?

Biorytmy boli prvýkrát popísané v devätnástom storočí viedenským učiteľom Hermannom Swobodou a lipským psychológom Wilhelmom Fliessom. Títo muži poukázali na to, že biologické funkcie tela, ako je fyzická a emocionálna aktivita, ako aj intelektuálna výkonnosť, sa menia v pravidelných 23-dňových, 28-dňových a 33-dňových cykloch.

Tieto cykly sa začínajú v deň narodenia a pokračujú počas celého života. Fyzický cyklus, ktorý trvá 23 dní, ovplyvňuje našu silu, výkonnosť a odolnosť. Emocionálny cyklus, ktorý trvá 28 dní, ovplyvňuje naše nálady, emócie a vnímanie sveta. Napokon, intelektuálny cyklus, ktorý trvá 33 dní, má vplyv na naše myslenie, učenie, pamäť a schopnosť riešiť problémy.

V súčasnosti ešte stále nie je vedecky dokázané, že biorytmy skutočne existujú. V mnohých štúdiách sa nepodarilo nájsť spoľahlivé dôkazy o ich vplyve na ľudský život. Napriek tomu sa na ne mnohí ľudia spoliehajú pri plánovaní svojich aktivít a nedajú na ne dopustiť.

Najlepším a najviac efektívnym spôsobom, ako zistíš, či sú tou správnou metódou pre teba, je jednoducho vyskúšať sa podľa nich riadiť. Prinášame ti zopár informácií a tipov, ktoré ti to uľahčia. 

Ako môžeme využiť biorytmy vo svoj prospech?

Existujú rôzne aplikácie a nástroje, ktoré nám umožňujú sledovať naše biorytmy. Tieto aplikácie ti môžu pomôcť lepšie porozumieť svojim cyklom a plánovať aktivity tak, aby si využil svoje silné stránky a minimalizoval tie slabé.

biorytmy
zdroj: Unsplash/KAL VISUALS

Na to, aby si biorytmy vyskúšal, budeš potrebovať online kalkulačku, do ktorej zadáš dátum svojho narodenia. Spoľahlivú nájdeš napríklad tu

Je dôležité zdôrazniť, že biorytmy by nemali byť jediným rozhodujúcim faktorom pri plánovaní našich aktivít a rozhodnutí. Ak sa cítime unavení alebo vystresovaní, mali by sme sa postarať o svoje zdravie a pohodu, bez ohľadu na to, v akom sme biorytmickom cykle.

Tipy na využitie biorytmov

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: DB Terapie, Scipress, Keisan Casio, Sage Journals

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá