Sulík ako „hrdina ľudu“. Slovensko má iné problémy, on rieši ten „najväčší“, píše Jana Bačová

  • Strana SaS predložila nový návrh ústavného zákona o dôchodku
  • Slovenka Nina rozbehla v Amerike úspešný biznis
  • Izraelskí vedci uskutočnili prelomový objav
Richard Sulík sa smeje
Richard Sulík, SITA/Branislav Bibel
  • Strana SaS predložila nový návrh ústavného zákona o dôchodku
  • Slovenka Nina rozbehla v Amerike úspešný biznis
  • Izraelskí vedci uskutočnili prelomový objav

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • SaS chce meniť ústavu. Nový návrh zákona má riešiť „najväčší problém Slovenska“
  • Slovenka rozbehla na Floride úspešný biznis. Dotiahla to s ním až do Netflixu
  • Vedci sú o krok bližšie ku „človeku zo skúmavky“. Nový výskum sľubuje pestovanie orgánov

Dôležitá a citlivá zmena

Vládna kríza aj naďalej pretrváva, avšak ani to Richardovi Sulíkovi nezabráni v tom, aby sa stal „hrdinom ľudu“. Poslanci NR SR za SaS sa rozhodli totižto do parlamentu predložiť návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Ten má podľa ich slov riešiť „najväčší problém Slovenska“.

Vlastná verzia ústavného zákona o dôchodkoch, ktorú predložila SaS, má kompromisné znenie. To vzniklo na základe spolupráce s tými najväčšími odborníkmi na Slovensku, o čom informoval aj samotný predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Ten upozornil aj na to, že záväzok o prijatí ústavného zákonu o dôchodkovom systéme je dôležitou súčasťou programového vyhlásenia vlády. 

„Do programového vyhlásenia sme napísali, že budeme parametre prvého aj druhého piliera definovať v ústavnom zákone,“ spomenul Sulík. „Dôchodkový systém je vec, ktorá je veľmi citlivá a zmeny sa ukážu až po niekoľkých rokoch,“ dodal.

Sulík priznal, že táto zmena je pre nich veľmi dôležitá a všetci z SaS dúfajú, že sa im podarí v tejto veci docieliť dohodu, a to naprieč celým spektrom v Národnej rade. Avšak v súčasnosti sú kompromisy či dohody práve tým, čo v našej vláde mimoriadne chýba. 

K verzii ústavného zákona o dôchodku sa vyjadril na konferencii liberálov aj poslanec Marián Viskupič. „Dôchodkový systém je najväčší problém Slovenska,“ povedal.

Podľa Sulíka má túto situáciu na svedomí Robert Fico (Smer-SD), ktorého „panovanie“ uškodilo aj druhému dôchodkovému pilieru.

Sulík upozornil na tlačovej konferencii na to, že ešte počas marca tohto roku sa vládna koalícia dohodla na tom, že na júnovej schôdzi parlament ústavný zákon k dôchodkovému systému schváli.

Súčasťou návrhu bude aj princíp, podľa ktorého budú musieť byť všetky dodatočné dôchodkové výdavky finančne kryté. Informoval o tom poslanec za SaS Peter Cmorej.

Nie na dlh, ale či zoberie učiteľom, zdravotníctvu alebo ministerstvu obrany, alebo zavedie nové dane,“ povedal.

sulík
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ústavný zákon, s ktorým prišla SaS, by mal predstavovať lepšiu budúcnosť v rámci dôchodkov pre ľudí, ktorí v roku 2013 nepotvrdili, že si na penziu chcú odkladať v negarantovaných fondoch. „Týchto ľudí treba presunúť do fondov, v ktorých budú mať šancu, že budú mať v budúcnosti lepší dôchodok,“ povedal Cmorej.

Líder SaS je ochotný v Národnej rade aj vyjednávať. Nová verzia ústavného zákonu sa bude týkať aj mladých ľudí a ich vstupu do druhého piliera. Ak sa však chceš dozvedieť o tomto viac, prečítaj si náš článok.

Americký sen

Rozbehnúť úspešný biznis nie je jednoduché, no ako sa zvykne vravieť: „Kde je vôľa, tam je cesta.“ Skvelým príkladom je aj Slovenka Nina Tomášik, ktorá sa rozhodla, že sa o svoju vášeň pre pečenie podelí aj s ostatnými, a to rovno za veľkou mlákou.

Ninas Fresh Bakery Florida
zdroj: AP/ninasfreshbakery

Nina sa pred rokmi presťahovala do Ameriky, kde najskôr piekla popri materskej iba pre priateľov a rodinu, avšak neskôr si povedala, že svoju záľubu premení na úspešný biznis.

Ako sa neskôr ukázalo, toto rozhodnutie bolo to najlepšie, čo mohla spraviť. Rodáčka z Piešťan si na Floride otvorila pekáreň, ktorá sa stala veľmi obľúbenou a otvorila jej dvere plné možností.

Avšak rozbehnúť podnikanie nie je jednoduché dokonca ani v Amerike. Nina musela vybaviť množstvo papierov a žiadostí, aby mohla vôbec piecť doma.

O dva roky na to sa ale rozhodla, že si otvorí vlastnú prevádzku. Keďže musela splniť rôzne povolenia, zabralo to viac ako pol roka. Dokonca si istý moment myslela, že sa jej to nepodarí. 

„Mala som pocit, že tých povolení je toľko, že sa mi nepodarí všetky vybaviť. Najskôr sme začali s prevádzkou, ktorá bola na štýl kaviarne s koláčmi,“ hovorí Nina pre Startitup.

Nina si musela prejsť rôznymi skúškami, ktoré jej biznis ešte viac posilnili. Avšak v Amerike je konkurencia obrovská, a tak musí neustále uvažovať nad novými nápadmi.

„Stále sa snažíme vymýšľať nové veci. Už teraz sa pripravujeme na jeseň, lebo to je pre nás najobľúbenejšia sezóna. Už v septembri začíname s variáciami z tekvice. Keďže u nás tieto veci veľmi neexistujú, tiež som sa spočiatku obávala, ako to bude chutiť,“ uviedla Nina.

V súčasnosti má pod sebou už siedmich zamestnancov. Avšak v čase, keď je hlavná sezóna, musí naberať aj sezónnych zamestnancov. Vtedy často pracujú aj štrnásť hodín denne. Úsilie, ktoré však Nina do svojej práce vkladá, sa jej mimoriadne vyplatilo a vďaka jej tortám si ju vybrali do show Baking Impossible na Netflixe. 

cupcakes for fathers day
zdroj: AP/ninansfreshbakery

„Zrazu ti niekto zavolá a povie, že si ťa vybral, lebo máš úžasné torty. Následných pohovorov, aby sme sa dostali priamo do televízie, bolo neskutočne veľa. Bolo to ale šialené a rýchle, pochopila som, že v šoubiznise z teba vyťažia všetko, čo môžu,“ hovorí Nina.

Avšak účinkovanie v tejto šou nebolo ani zďaleka jednoduché. Nina si musela zvyknúť na prácu s cudzími ľuďmi. Čo všetko v šou prežila, ako ju zasiahla korona a aké plány má do budúcna, si môžeš prečítať v našom článku.

Prelomový vedecký objav

Príroda je nepredvídateľná a vytvára veci, ktoré jednoducho človek sám nedokáže. Avšak vedcom z Weizmannovho inštitútu v Izraeli sa podarilo niečo prelomové. Vytvorili totižto embryá myší, a to bez prítomnosti akýchkoľvek pohlavných buniek. Môže tak ísť o krok, ktorý by sa v budúcnosti mohol využiť na výrobu orgánov.

vedec prezerajúci si sadu petriho misiek
zdroj: Unsplash/CDC

Vedci vytvorili embryá, ktoré získali prívlastok „syntetické“. Podarilo sa im dokonca napodobniť aj prirodzený vývin jedinca, ktorý sa bežne uskutočňuje v maternici.

V priebehu niekoľkých dní sa začali bunky embryí postupne zhlukovať do raných foriem funkčného srdca, tráviaceho traktu či dokonca aj mozgu.

Experiment bol výnimočný najmä tým, že počas celej doby jeho trvania vedci nepoužili ani jednu pohlavnú bunku. Avšak aj keď ide o niečo skutočne prelomové vo vedeckých kruhoch, výraznejší úspech to zatiaľ neprinieslo. 

Aj napriek tomu by ale mohla schopnosť vytvárať napodobeniny ľudských embryí vyriešiť množstvo problémov. Jedným z nich je napríklad nedostatok orgánov vhodných na transplantáciu, čo by v konečnom dôsledku zachránilo množstvo ľudských životov. 

Výskum otvára nekonečnú bránu možností, no schytal aj množstvo kritiky. Niektorí hovoria o kontroverzii či dokonca nemorálnosti. Kritici majú strach z toho, že ľudstvo začne vytvárať „syntetických ľudí“. Podľa vedeckého tímu, ktorý za výskumom stojí, to nie je cieľom ich projektu. 

Naším cieľom nie je pestovať myši a ani žiadny iný druh mimo maternice,“ vysvetľujú vo výskume uverejnenom v magazíne Cell.

Vedci okrem toho tvrdia, že to nie je ani možné. Prečo to tak je a aké plány majú s výskumom do budúcna, sa dočítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá