Superfood tyčinky pre slovenských záchranárov sú konečne dostupné aj v supermarketoch

  • Počas pandémie dostávali hrdinovia v prvej línii supertyčinku Záchranka zadarmo na doplnenie energie
  • Superpotravina je dostupná už aj v supermarketoch, v sortimente ju majú Kaufland či Yeme
  • Za každú zakúpenú tyčinku dokáže investor Proxenta vyrobiť ďalšie dve, ktoré potom zadarmo rozdá
nahlad
Proxenta
  • Počas pandémie dostávali hrdinovia v prvej línii supertyčinku Záchranka zadarmo na doplnenie energie
  • Superpotravina je dostupná už aj v supermarketoch, v sortimente ju majú Kaufland či Yeme
  • Za každú zakúpenú tyčinku dokáže investor Proxenta vyrobiť ďalšie dve, ktoré potom zadarmo rozdá

V období koronavírusu sme okrem strachu a depresie zažili aj niekoľko nádherných momentov. Len máloktoré chvíle ľudstvo tak dojemne spojili, ako práve posledné dni.

Ľudia v karanténe mali koncerty na balkónoch pre celé sídliská, Slováci zasa tlieskali záchranárom z okien. Práve záchranárom a hrdinom v prvej línií smerovala veľká časť podpory.

Svojím dielom prispel aj tím slovenských biochemikov a potravinových expertov, ktorý dostal v čase vypuknutia koronakrízy jednoznačné zadanie – vytvoriť receptúru tyčinky, ktorá bude podobná kozmickej strave.

Výsledkom je superfood pre bojovníkov v prvej línií, plný energie, vitamínov a minerálov, jednoduchý na konzumáciu a bojujúci proti únave a záťaži – energetická tyčinka Záchranka, ktorá sa po prvýkrát dostáva aj do predaja.

zdroj: Proxenta

50-tisíc tyčiniek putovalo zdravotníkom, policajtom a hasičom

Záchranka nie je sladkosť – patrí do skupiny superpotravín, teda potravín s niekoľkonásobne vyšším obsahom živín než obyčajne.

Tyčinka je natural, vegánska, bez lepku, laktózy, sóje a bez pridaného cukru. Obsahuje vitamíny skupiny C, D a E. Základ tvorí datľová pasta, vláknina z jabĺk, čakanky a drvené mandle. Je obohatená o zázvorový prášok, morskú riasu spirulinu, magnézium, zinok, kofeín, taurín, extrakt zo zeleného čaju, L-karnitín a L-glutamín.

Pravidelná konzumácia tyčinky zabezpečuje prísun látok potrebných najmä v čase, keď je organizmus vystavený nadmernému stresu a na pravidelnú stravu neostáva čas. Zmes biologicky aktívnych látok v tyčinke zlepšuje energetický metabolizmus vo svalovej výkonnosti.

Podporuje funkciu srdca, mozgu (reakčný čas, pamäť), aktivitu pečene, aktivitu tukového tkaniva, zlepšuje bdelosť, náladu a kognitívne procesy.


Slovenská tyčinka vyšla z dielne slovenskej investičnej skupiny Proxenta a jej potravinárskeho závodu Healthy Food Supplements.

„V čase vypuknutia epidémie sme sa rozhodli spraviť to, čo bolo v našich silách. Využili sme personálne a technologické kapacity nášho potravinárskeho závodu v Galante. Vytvorili sme unikátnu tyčinku pre všetkých v prvej línii – pre lekárov, sestry, záchranárov, policajtov, hasičov a ostatné zložky, ktoré v boji s epidémiou čelia najvyššiemu riziku,“ prezrádza Pavol Kožík, majiteľ investičnej skupiny Proxenta a sponzor projektu.

Proxenta do Záchranky investovala až 100 000 eur vrátane receptúry, výroby a distribúcie. Hrdinom tak putovalo až 50 000 výživných tyčiniek.

Superpotravina konečne dostupná aj v obchodoch

Po veľkom úspechu Záchranky sa tyčinka dostala aj do bežného predaja, dostupná je v Kauflande, Yeme a na e-shope darujzachranku.sk.

Aj v tomto prípade má však Proxenta dobročinný úmysel, celý výnos z predaja totiž poputuje späť do výroby a bezplatnej distribúcie.

Zaujímavý je aj model pomoci, ktorý Proxenta nastavila. Za jednu predanú Záchranku sa dokážu vyrobiť a distribuovať ďalšie dve, a to úplne bezplatne – tam, kde to Slováci najviac potrebujú.

„Vašu pomoc tak strojnásobíme. Vďaka tomu, že tyčinku uvoľňujeme do predaja, budeme našich hrdinov podporovať aj naďalej a pevne verím, že sa nám podarí tyčinku doručiť všetkým, ktorí nás o ňu žiadali a bola by pre nich veľkou pomocou. Zoznam je naozaj veľmi dlhý,“ vysvetľuje Monika Balgová, ktorá stojí za celým nápadom.

zdroj: Proxenta

Záchranka zachráni aj ťažký deň

Aj keď je Záchranka vyvinutá na mieru pre hrdinov v prvej línií boja proti pandémii, dokáže suplementovať energiu na celý deň aj pre bežného človeka.

V uponáhľanom živote Slovákov si tak určite nájde miesto – pre ľudí, ktorí majú za deň viacero mítingov a nestíhajú raňajky ani obed, je Záchranka ideálnou voľbou. Zjesť sa dá aj za 1 minútu a vysoká energetická hodnota dodá dostatok sily na celý deň.

„Keď sme odovzdávali tyčinky Hasičskému a záchrannému útvaru hlavného mesta SR a Pohotovostnej motorizovanej jednotke, jeden z nich nám svojim príbehom potvrdil to, čo sme tušili. Sú dni, keď si ani za 24 hodín nenájdu čas na jedlo. Práve vtedy je tu pre nich Záchranka. Môžu ju mať v aute, v taške, vo vrecku a v krízovej situácii ju zjesť a doplniť telu potrebnú energiu, ale i vitamíny a minerály,“ vysvetľuje M. Balgová.

zdroj: Proxenta

Za superpotravinou stoja špičkoví odborníci

„Zmes biologicky aktívnych látok v dávke dvoch tyčiniek denne zlepšuje energetický metabolizmus vo svalovej výkonnosti. Skvalitňuje funkciu srdca, mozgu (reakčný čas, pamäť), aktivitu pečene a tukového tkaniva, bdelosť, náladu a kognitívne procesy,“ vysvetľuje biochemik a spoluautor receptúry Peter Szalay.

Na zložení tyčinky Záchranka Peter Szalay spolupracoval aj s vedúcou vývoja a potravinou technologičkou Healthy Food Supplements v Galante Monikou Melicherovou a s klinickým biochemikom doc. Ing. Pavlom Blažíčkom, PhD.

Premyslená receptúra tak vyšla z rúk ostrieľaných potravinárskych odborníkov, pričom je rýdzo slovenská.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech