Svetové organizácie broja proti Slovensku: Chcú od poslancov, aby nehlasovali za Záborskej návrh o interrupciách

  • Celkom 111 organizácií z celého sveta vyzýva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) aby nehlasovali za návrh interrupčného zákona
  • Organizácie vyjadrili znepokojenie nad ohrozovaním reprodukčných práv, ktoré môže viesť k ohrozeniu zdravia a života žien
  • V liste adresovanom poslancom uviedli dôvody, prečo im návrh zákona prekáža
anna záborská
FOTO TASR/ Michal Svítok
  • Celkom 111 organizácií z celého sveta vyzýva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) aby nehlasovali za návrh interrupčného zákona
  • Organizácie vyjadrili znepokojenie nad ohrozovaním reprodukčných práv, ktoré môže viesť k ohrozeniu zdravia a života žien
  • V liste adresovanom poslancom uviedli dôvody, prečo im návrh zákona prekáža

Celkom 111 organizácií z celého sveta vyzýva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) aby nehlasovali za návrh interrupčného zákona od poslankyne NR SR Anny Záborskej (OĽaNO). Organizácie, ktorých väčšina sa zaoberá reprodukčnými alebo ľudskými právami v liste zverejnenom na webových stránkach Amnesty International vyjadruje znepokojenie nad ohrozovaním reprodukčných práv.

Podľa listu by prijatie návrhu zákona „znamenalo zavedenie nových prekážok v prístupe k legálnej interrupčnej starostlivosti, ohrozenie zdravia a blaha žien a narušilo ich slobodu rozhodovania a súkromie. Lekárky a lekári by boli zároveň nútení konať v rozpore so svojimi profesionálnymi povinnosťami voči svojim pacientkam. Prijatie tejto novely zákona by malo veľmi nepriaznivý dopad (chilling effect) na poskytovanie legálnej interrupčnej starostlivosti na Slovensku a zároveň by zvýšilo škodlivú stigmatizáciu, ktorá sa s interrupciami spája.“

Organizácie v liste analyzujú návrh zákona a vyvracajú ho podloženými argumentmi najmä od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

zdroj: TASR/ Michal Svítok

V liste zverejnili, čo im na návrhu prekáža 

Novela zákona má dvojnásobne predĺžiť  dĺžku povinnej čakacej doby  zo 48 hodín na 96 hodín. Organizácie sa odvolávajú na WHO, ktorá tvrdí, že čakacie doby ohrozujú zdravie a životy žien. Podľa WHO má byť ženám umožnený potrat čo najskôr. „Povinné čakacie doby zároveň spochybňujú autonómiu žien a ich schopnosť rozhodovať sa,“ píše sa v liste.

Zavedenie druhej lekárskej správy pri interrupcii v prípade zdravotných dôvodov podľa organizácií vedú k zvýšenému riziku ohrozenia zdravia a života žien. Taktiež vyhľadávanie odborníka môže zvýšiť náklady na administratívu a interrupciu.

zdroj: Facebook/Nebudeme ticho/ Dorota Holubová

Organizácie kritizujú aj obmedzenie informácií o interrupciách zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Zavedenie navrhovaného zákazu tzv. „reklamy“ na interrupcie by obmedzilo možnosť lekárov a lekárok poskytovať na dôkazoch založené informácie (evidence-based information) o interrupčnej starostlivosti a o tom, kde môžu ženy podstúpiť legálnu interrupciu, “ píšu v liste. Zároveň dodávajú, že takéto obmedzenia podnecujú diskriminujú a stigmatizáciu.

Návrh aby ženy, ktoré podstupujú interrupciu uvádzali dôvod svojho rozhodnutia, prečo sa zákrok rozhodli podstúpiť sa taktiež nepáči organizáciám. Pričom kritizujú aj doterajší postup, pri ktorom sa odovzdávajú osobné informácie žien Národnému centru zdravotníckych informácií.

Návrh zákona kritizujú aj poslanci koalície

Návrh Anny Záborskej kritizujú aj jej koaliční partneri hlavne zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorí už avizovali, že zákon nepodporia. Niektorí z nich ho aj verejne kritizovali.

„Neexistuje racionálny dôvod, pre ktorý treba zákon sprísňovať. Pri všetkých témach, nielen pri tejto, je vždy na škodu veci, keď sa politici rozhodujú nie na základe dát a faktov, ale na základe vlastných bigotných presvedčení,“ uviedla europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová na Facebooku.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá