Svojím IQ prekonal Eisteina. Najchytrejší muž, aký kedy žil, zomrel ako chudobný úradník

  • Je považovaný za najmúdrejšieho človeka na svete, IQ Williama Jamesa Sidisa siahalo do astronomických výšin
  • Svojím intelektom prekonal Alberta Einsteina, napriek tomu ho mnohí odsudzovali
william
documentarytube.com
  • Je považovaný za najmúdrejšieho človeka na svete, IQ Williama Jamesa Sidisa siahalo do astronomických výšin
  • Svojím intelektom prekonal Alberta Einsteina, napriek tomu ho mnohí odsudzovali

Písal sa rok 1898 a v Bostone sa narodil William James Sidis. Syn lekárky Sarah a popredného psychológa Borisa, ktorí do USA emigrovali z Ukrajiny, bol výnimočný. A prečo?

Jeho IQ je odhadované na 250 až 300, inteligenciou teda predbehol aj génia menom Albert Einstein. Mnohí o ňom hovoria, že svojím intelektom predstavoval troch priemerne rozumných ľudí. Napriek intelektu, ktorý doposiaľ nik iný neprekonal, tak jeho život nebol prechádzkou po ružovej záhrade.

sides
zdroj: Twitter/Kapheros

Najmladší študent na Harvarde

Začiatkom 20. storočia sa už objavil na titulných stranách nejedného časopisu, ako zázračné dieťa s úžasným intelektom. Noviny New York Times čítal v čase, keď nemal ani len dva roky. Ako šesťročný zas ovládal angličtinu, latinčinu, francúzštinu, nemčinu, ruštinu, hebrejčinu, turečtinu a arménčinu. V 11 rokoch sa z neho stal najmladší študent v histórii Harvardskej univerzity.

Einstein ho označil za génia. Príbeh Slováka, ktorého o názor prosil i najznámejší fyzik sveta

William si len ako 9-ročný podal prihlášku na Harvard, no neprijali ho. Vraj kvôli nízkemu veku. No len o dva roky neskôr sa mu to podarilo a stal sa najmladším študentom v histórii Harvardskej univerzity.

Byť 11-ročným géniom nie prechádzka ružovou záhradou

Školu úspešne absolvoval ako 16-ročný v roku 1914. Dni na Harvarde však preňho neboli plné šťastných spomienok. Neraz sa mu spolužiaci vysmievali, ponižovali ho.

Jediné, čo na škole chcel, bolo odísť a byť obyčajným žiakom. „Chcem žiť dokonalý život. Jediným spôsobom, ako žiť dokonalý život, je žiť ho v ústraní. Vždy som nenávidel davy. “

 „Jedna vec, ktorá bola v porovnaní s inými zázračnými deťmi veľmi neobvyklá, je to, že len veľmi málo zázračných detí má viac schopností,“ hovorí Wallace. Ako chlapec vynašiel dokonca vynašiel svoj vlastný jazyk, písal francúzsku poéziu, román a ústavu pre utópiu.

zdroj: Twitter/Kapheros

Skrýval sa pod nejedným pseudonymom

Po absolvovaní štúdia učil matematiku na Rice Institute v Houstone v Texase. No na kritiku nebolo potrebné dlho čakať. Médiá dokonca uvádzajú, že bol odtiaľ vyhnaný, a to kvôli tomu, že bol mladší ako mnoho jeho študentov.

A tu začal Williamov boj so sebou samým, životom a okolím. Skrýval sa pred verejnou kontrolou, neustále sa sťahoval z mesta do mesta, menil prácu za prácou a často sa predstavoval aj iným menom.

Williamovi sa nabaľoval problém za problémom. Jedným z toho bolo aj zatknutie, keďže na na bostonskom prvomájovom socialistickom pochode v marci 1919 napadol policajta. Mal byť odsúdený na 18 mesiacov, no napokon odišiel bez viny.

Po nepríjemnom incidente sa skrýval za svojimi textami. Napísal stovky kníh, vrátane 1 200-stranovej histórie Spojených štátov a knihy o lístkoch na prestup na električku, ktoré rád zbieral. Jeho knihy nikdy neboli všetky publikované, a okrem toho používal najmenej osem pseudonymov.

Sidis bol prinútený žiť život v tichej samote. Prijal to ako zákon a riadil sa tým. Vykonával na jeho vedomosti podradné práce, aj účtovnícke na veľmi slabej úrovni.

 

sidis
zdroj: Twitter/Kapheroes

Takto sa novinárčina nerobí

Napokon sa mu žiť bez pozornosti iných celkom aj darilo. No nič netrvá večne a jeho anonymita už ani zďaleka. Prestížny časopis New York Times si dlho lámal hlavu nad otázkou, kde sa zázračný chlapec podel.

V roku 1937 ho našli a rozhodli sa poslať za ním reportérku. Tá s ním mala nadviazať falošné priateľstvo a zhromaždiť informácie pre článok o tom, čo sa so zázračným chlapcom stalo.

KVÍZ: Tieto otázky zvládnu vyriešiť len nadpriemerne inteligentní. Máš vyššie IQ ako väčšina Slovákov?

Po vydaní článku bol William znechutený a nahnevaný. Rozhodol sa, že to nenechá len tak a New York Times zažaloval. Vraj ho vykreslili ako blázna, no na súde neuspel a opäť sa pobral do úzadia.

Život sa s ním skutočne nemaznal. Ako dieťa čelil nesmiernemu obdivu, časom sa karta obrátila a stal sa tvárou posmechov. Napriek inteligencii hodnej génia pracoval ako obyčajný úradník.

V roku 1944 sa dvere za jeho samotárskym životom zatvorili. Krvácanie do mozgu prišlo nečakane a 46-ročný William boj s ním nedokázal vyhrať.

Zdroje: npr.org, allthatsinteresting.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK