Trans ľudia na Ukrajine zostávajú osamelí v evakuovaných oblastiach, boja sa (NEWSLETTER)

  • Ukrajinský prezident žiada ďalšie sankcie voči Rusku
  • Transrodoví ľudia to nemajú počas vojny ľahké a stávajú sa terčom nenávisti
  • Na Slovensku sú tresty za užitie marihuany šialené
Unsplash/i6cYSbuyYmk, TASR/AP
  • Ukrajinský prezident žiada ďalšie sankcie voči Rusku
  • Transrodoví ľudia to nemajú počas vojny ľahké a stávajú sa terčom nenávisti
  • Na Slovensku sú tresty za užitie marihuany šialené

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Zelenskyj apeluje na ďalšie sankcie voči Rusku. Prežili sme noc, ktorá mohla zastaviť beh dejín, povedal.
  • Vojna vo vojne. Transrodoví ľudia sú počas ozbrojených konfliktov terčom nenávisti.
  • Užívatelia marihuany na Slovensku čelia šialeným trestom. V iných krajinách Európskej únie nemajú obdobu. 

Putin údermi nešetrí

Správami o Ukrajine sme zavalení denno-denne a rovnako to bude pokračovať aj v najbližších dňoch. Viacerí si čoraz viac uvedomujú, že kroky, ktoré Rusko podniká, budú mať negatívny vplyv aj na naše životy. Avšak zatiaľ čo na obyvateľov Ukrajiny padajú ruské bomby a počet utečencov čakajúcich na hraniciach sa zvyšuje, na Slovensku sa stále nájdu ľudia, ktorí vojnu spochybňujú.

Túto skutočnosť si uvedomuje aj minister vnútra Mikulec. Presviedčať popieračov vojny však podľa neho nemá zmysel. „Došlo k tomu, že niektoré dezinformačné weby boli zablokované.“ Úrad bude pokračovať v tom, aby títo ľudia už ďalej nepodrývali autoritu štátu.

Tým, ktorí spochybňujú vojnu, odkazuje, aby sa išli na hranice porozprávať s ľuďmi, ktorí prichádzajú. „Ak toto niekto spochybňuje, ide o absolútny cynizmus,“ dodáva.

Skladanie zbraní sa zatiaľ nekoná. Dnes v noci Rusi zasiahli jeden z blokov Záporožskej jadrovej elektrárne na juhovýchode Ukrajiny. Požiar, ktorý tam vypukol, sa hasičom podarilo uhasiť.

Zelenskyj krátko po útoku na jadrovú elektráreň apeloval na ďalšie sankcie voči Rusku. Raketový útok na elektráreň mohol mať podľa jeho slov dôsledky až „šiestich Černobyľov“.

Zeleskyj obvinil Rusko z jadrového terorizmu. Podľa jeho slov sme prežili noc, ktorá mohla zastaviť beh dejín celej Európy. „Ako je toto vôbec možné? Nebojovali sme v roku 1986 spoločne proti následkom černobyľskej katastrofy?“ obrátil sa na Rusov. Riaditeľ elektrárne uviedol, že z ostreľovanej jadrovej elektrárne neunikla radiácia. Strela ruských síl zasiahla výcvikovú budovu a nie súčasť reaktora. Celú situáciu sledujeme online.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Diskriminácia pokračuje aj počas vojny

Trans ľudia na Slovensku nenachádzajú okrem legislatívneho usmernenia často ani ľudské pochopenie verejnosti. Slovensko však nie je jedinou krajinou, ktorá bojuje s týmto problémom. V rozhovore pre VICE vyjadrilo obavy o svoj život niekoľko trans respondentov. Nepochopenie a agresia voči nim bola podľa nich pred ruskou inváziou bežná.

Situácia u našich ukrajinských susedov však ukázala, že neľudskosť v spoločnosti pokračuje aj počas vojny. Trans ľudia zostávajú osamelí v evakuovaných oblastiach, pretože väčšiu obavu ako zo sirén a výbuchov majú z transfóbnych útokov. Na pocite bezpečnosti im nepridáva ani skutočnosť, že vzhľadom na situáciu má takmer každý pri sebe zbraň.

Uprostred vojnového stavu teraz transrodoví ľudia čelia zvýšenému riziku transfóbnych útokov ozbrojených jednotlivcov, alebo vojnovým zločinom v strete s jednotkami ruskej armády. Transrodoví ľudia sú vo vojnách a ozbrojených konfliktoch terčom nenávisti a rodovo-podmieneného násilia, zo skúseností z iných vojnových konfliktov vieme, že im často hrozí mučenie i smrť.

Najväčším problémom sú cestovné doklady, v ktorých majú stále uvedené pohlavie, ktoré im bolo určené pri narodení. To znamená, že počas pokusu prekročenia hraníc môžu byť zastavení.

Zara Kromková z poradenského a komunitného centra pre LGBT+ ľudí PRIZMA Košice povedala, že Slovensko by malo podniknúť kroky, ktoré umožnia transrodovým ľuďom bezpečne opustiť Ukrajinu a prekročiť hranice. Napríklad aj cez Konzulát SR v Užhorode.

„Slovenská republika, ale takisto aj Európska únia by mala vo vlne solidarity s Ukrajinou a pomoci, ktorú do krajiny vysiela, požadovať ochranu transrodových ľudí v takej miere, aby mohli opustiť krajinu, ak si to želajú,“ dopĺňa.

Ľudia potrebujú podporu politikov i organizácií. Jednou z efektívnych pomocí je finančná podpora ukrajinských LGBT+ organizácií.

Nesmieme však zabúdať na najdôležitejšiu vec, ktorou je solidarita so všetkými ľuďmi, ktorí utekajú z Ukrajiny bez rozdielu sexuality, národnosti, rodu či štátneho občianstva. Celý článok týkajúci sa tejto problematiky si môžeš prečítať v tomto článku. 

Ďalší neprimeraný trest

Neprimerané tresty za držanie pár gramov marihuany nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Patríme medzi jednu z mála krajín Európskej únie, ktorá trestá prechovávanie na osobnú spotrebu neprimerane prísne. Korupční podvodníci, vrahovia, kriminálnici či násilníci často behajú po slobode, zatiaľ čo človek, ktorý mal pri sebe marihuanu pri strete s policajtom, si odpykáva trest vo väzení. Okrem toho sa výška trestu nedá ani predvídať.

Na slovenských súdoch sa výška trestu určuje podľa určenia rozsahu škody. Tá sa odvíja od určenia ceny drogy na čiernom trhu. V prípade, že vie páchateľ na súde dokázať inú, nižšiu cenu drogy, než je zistená Národnou protidrogovou jednotkou, je súdený na základe tej.

V tomto prípade dochádza k akémusi paradoxu, kedy sa „viac oplatí byť dílerom“, pretože ten vie nižšiu cenu dokázať. To sa nedá dokázať pri ľuďoch, ktorí rastlinu prechovávajú, prípadne pestujú na vlastnú spotrebu. Súdení sú podľa štátom stavených cien, ktoré môžu byť aj násobne vyššie. „Pestovateľ si nemá ako znížiť cenu. On nemôže povedať, že to predával za štyri eurá,“ hovorí Ribár.

Prípad pána Šípoša, ktorý z marihuany vyrábal masti, patrí k jedným z podobne paradoxným príkladom. Na jeden liter masti spotreboval Josef Šípoš jeden kilogram marihuany.

U pána Šípoša mu to nacenili na 180-tisíc eur, podľa nich je cena na trhu 10 eur za gram,“ vysvetľuje zakladateľ advokátskej spoločnosti RIBÁR & PARTNERS Igor Ribár. Masť predával pacientom vo svojom okolí. Okresný súd v Trnave mu udelil trest 20 rokov a prepadnutie majetku.

Európska únia v tomto prípad odporúča uložiť trest dva až päť rokov, tvrdí advokát. „Trest nad desať rokov by sme mali dávať len nadnárodným zločineckým skupinám typu Ndrangheta, čo je talianska mafia. Tu sa dáva desať rokov za sedem gramov,“ dopĺňa na záver. O celom prípade si môžeš prečítať v tomto článku.

Správy za posledných pár hodín, ktoré by si nemal prehliadnuť:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá