Takto načerpáš energiu pre nový pracovný týždeň. Bez videohier či cestovania si to Slováci nevedia predstaviť

  • Priority Slovákov sa menia, kariéra už pre nich nie je priorita
  • Na pracovisku žiadajú po zmene, hľadajú work-life balans
  • Ako najčastejšie Slováci oddychujú?
Slováci a voľný čas
Facebook/Slovakia.travel, Pexels
  • Priority Slovákov sa menia, kariéra už pre nich nie je priorita
  • Na pracovisku žiadajú po zmene, hľadajú work-life balans
  • Ako najčastejšie Slováci oddychujú?

Doba po pandémii je náročná – a špecificky najmä pre mileniálov a generáciu Z, ukazuje prieskum od spoločnosti Deloitte. Pocity vyhorenia či tiesne sú čoraz bežnejšie.

Dvojica najmladších generácií na pracovnom trhu však už dnes prepisuje pravidlá práce – mileniáli aj generácia Z sú známi svojou flexibilnosťou, no aj vysokými požiadavkami na kvalitu pracovného života. Zaujímajú ich lepšie príležitosti, no aj kvalitný work-life balans a možnosť vypustiť stres.

Udržiavanie rovnováhy medzi prácou a súkromným životom považujú za dôležité pre ich fyzické aj duševné zdravie. Pracovné vyťaženie a nedostatočný čas na odpočinok totiž u mnohých ľudí vedie k vyhoreniu či zhoršenému zdraviu.

Pritom podľa štatistík EÚ trpí pracovným stresom viac než 30 % zamestnancov. Nájsť balans medzi prácou a odpočinkom je dnes jednou z najdôležitejších vecí aj pre mladých Slovákov.

Slovákov sme sa preto na Instagrame pýtali, ako relaxujú vo voľnom čase. Aké sú ich najčastejšie odpovede?

Untitled design – 2023-05-29T085004.860

Chladnú hlavu a relax v napätých situáciách prináša PERSEN Forte. Upokojujúci liek rastlinného pôvodu zmierňuje príznaky nervového napätia vďaka jedinečnej kombinácii výťažkov z koreňa valeriány lekárskej, extraktu z listu medovky lekárskej a z listu mäty piepornej. Objednať →

PERSEN FORTE  JE LIEK NA VNÚTORNÉ POUŽITIE. PRED POUŽITÍM SI POZORNE PREČÍTAJ PÍSOMNÚ INFORMÁCIU PRE POUŽÍVATEĽA.

 

Persen_500x800

1. „Pri športe zabúdam na povinnosti“

Z odpovedí pre Startitup vyplýva, že Slováci najčastejšie relaxujú pri športe. Obľubujú beh, fitko aj skupinové športy. Respondenti vysvetľujú, že športová aktivita im poskytuje možnosť vyhnúť sa stresu a napätým situáciám, ktoré sú bežnou súčasťou ich každodenného života.

Pri športe sa mozog zameriava na aktivity spojené s pohybom, čo umožňuje oddych aj od myšlienok súvisiacich s prácou. Fyzická aktivita tiež uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia, ktoré zlepšujú náladu a znižujú úzkosť. Šport navyše umožňuje pobyt v prírode – behať sa dá ísť aj do lesa, prípadne s priateľmi či rodinou.

Šport je dôležitým prostriedkom na zlepšenie fyzického a duševného zdravia, posilnenie sebaistoty a získanie perspektívy, čo prispieva k celkovému pocitu vyváženosti a pokoja.

2. „Najlepší oddych je na káve s kamošmi“

Časť Slovákov po práci oddychuje na káve s priateľmi. Zvlášť im to pomáha v prípade, ak majú v práci ťažký deň či stoja pred náročným rozhodnutím. Stretnutia s priateľmi pri káve im poskytujú príležitosti na sociálne spojenie a intímne rozhovory.

Sedieť pri káve s priateľmi umožňuje vytvorenie priateľského a pohodového prostredia, v ktorom si môžu ľudia vymieňať názory, zdieľať radosti a starosti a navzájom sa podporovať.

Rozhovory pri káve či drinku často prinášajú relaxáciu prostredníctvom humoru a smiechu, čo pomáha znížiť stres aj zlepšuje náladu. Napríklad aj káva samotná obsahuje kofeín, stimulant, ktorý môže zvýšiť hladinu energie a budí u ľudí dočasnú spokojnosť.

Untitled design – 2023-05-28T222417.116
zdroj: Facebook/Visit Bratislava - Stretnutia pri káve sú únikom z bežných dní a stresujúceho rýchleho tempa v živote. Ide o chvíle venované sebe a svojim blízkym, pri ktorých človek načerpá energiu aj zážitky.

3. „Únik do iného sveta pri filme“

Ďalší respondenti v ankete tvrdia, že si najlepšie oddýchnu pri pozeraní filmu či seriálu. Tvrdia, že audiovizuálne zážitky im ponúkajú únik do iných svetov, príbehov či postáv, čo im na chvíľu umožňuje opustiť svoje vlastné starosti a realitu.

Počas sledovania filmov a seriálov mozog vstupuje do stavu zamerania na emócie a pocity, ktoré sa prenášajú zo životov postáv na diváka, čo môže priniesť úľavu a zvýšiť emocionálnu pohodu.

Pozeranie filmov a seriálov je teda jedným z ideálnych spôsobov, ako si oddýchnuť od hektického tempa a vyplniť voľný čas. Tieto zážitky sú často spojené s komfortným prostredím, ako napríklad pohovka alebo posteľ, čo pridáva na pohodlí a relaxe.

Ešte lepšie je sledovať film s obľúbenými ľuďmi, kde je aj sociálny benefit. Pozeranie filmov a seriálov môže byť celkovo prostriedkom na odpočinok, zábavu, emočnú stimuláciu a spoločenské interakcie.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Ako oddychuješ?

4. „S knihou v ruke do sveta fantázie“

Viacerí respondenti v ankete uviedli, že najradšej oddychujú pri čítaní kníh. Knihy podľa nich ponúkajú únik do sveta fantázie a neobmedzenú možnosť vytvárania obrazov vo vlastnej mysli.

Pri čítaní sa mozog zameriava na slová a príbehy, čo pomáha odpočinúť od každodenného stresu a stereotypu. Zmysluplné dejové línie, vývoj postáv a emocionálne napätie sú hlavnými dôvodmi, prečo čítame.

Čítanie tiež stimuluje predstavivosť a kreativitu, pretože čitateľ si aktívne spoluvytvára obrazy a scény v mysli. Tento proces môže pôsobiť upokojujúco a stimulovať mozog v pozitívnom zmysle.

Knihy tiež umožňujú čas pre seba a súčasné odlúčenie od technológií, čo môže byť oslobodzujúce.

Untitled design – 2023-05-28T222816.554
zdroj: Pexels - Knihy ponúkajú únik do sveta fantázie a neobmedzenú možnosť vytvárania obrazov vo vlastnej mysli.

5. „Pri videohrách vypínam od problémov“

Viacero respondentov v instagramovej ankete Startitup tvrdí, že za ideálny relax považujú hranie videohier, či už na hernej konzole alebo na počítači.

Videohry sú na tom podobne ako knihy – často obsahujú hektickú akciu alebo sofistikovaný príbeh, ktoré podporujú kreativitu, domýšľavosť a hráča vedia pohltiť natoľko, že sa na chvíľu dokáže vzdialiť od každodennej reality. Počas hry sa mozog zameriava na výzvy, čo umožňuje odpočinúť si od každodenných starostí.

Väčšina hier dnes navyše ponúka nejakú formu multiplayerového rozhrania, kde spolu môžu aj neznámi hráči nadviazať priateľský kontakt – aj keď zvyčajne len na krátku dobu.

Počítačové hry tiež stimulujú mozog a kognitívne schopnosti, ako sú riešenia problémov, strategické rozhodovanie a koordinácia. 

Najdrahším relaxom Slovákov je cestovanie

Balans medzi súkromným a pracovným životom sa stal dôležitejším ako kedykoľvek predtým. Pandémia zmenila návyky Slovákov, ale aj ich životné priority. Kariéra už u mnohých nie je na prvej priečke priorít.

Naopak, Slováci sa čoraz viac venujú relaxu, koníčkom a tomu, čo skutočne chcú robiť. Dve pätiny slovenských domácností dajú na zábavu a koníčky 10 % až 30 % svojho rozpočtu.

Najčastejšie však utrácajú za cestovanie a výlety, vyjadrilo sa tak 23 % opýtaných. Na návštevy reštaurácií míňa 18 % respondentov, uvádza SITA druhú najdrahšiu položku.

Na treťom mieste sa vo výdavkoch na relax umiestnilo záhradkárstvo, ktoré však postupne klesá na popularite. Výrazne klesol aj záujem Slovákov o športové aktivity, a to z 13 % na necelých 6 %, ale aj kultúrne podujatia z 5 % na menej ako 4 %.

Ako mať vyvážený životný štýl?

Nájsť rovnováhu medzi prácou a osobným životom, známu ako work-life balans, môže byť výzvou, ale nie je to nemožné. Ako to dosiahnuť?

Jasne nastavené priority: Je potrebné si jasne nastaviť priority podľa toho, čo je pre jednotlivca skutočne dôležité – či už bude priorizovať prácu pre lepší kariérny rast alebo oddych pre kvalitnejšie psychické zdravie.

Harmonogram: Time-management je dnes dôležitý – odporúča sa fungovať pomocou harmonogramu, ktorý zahŕňa čas na prácu, rodinu aj oddych.

Multitasking nie je cesta: Dôležité je sa zamerať na jeden cieľ a vykonávať úlohy postupne. Multitasking môže viesť k vyčerpaniu a zhoršenej efektivite.

Hovoriť úprimné „nie“: Tým, že človek dokáže povedať nie, dosiahne správnu rovnováhu v živote a nezaťažuje svoj čas aktivitami, ktoré nechce robiť.

Self-care: Starostlivosť o duševné a fyzické zdravie je účinnou obranou proti stresu. Cvičenie, zdravá strava či spánok dokážu človeka nakopnúť poriadnou dávkou energie.

Bylinky na upokojenie: Pri trvajúcej podráždenosti, nespavosti či psychickej záťaži, s ktorými sa stretávajú ľudia v bežnom živote, môže byť riešením siahnuť po rastlinných liekoch s upokojujúcim účinkom ako PERSEN Forte →

PERSEN FORTE JE LIEK NA VNÚTORNÉ POUŽITIE. PRED POUŽITÍM SI POZORNE PREČÍTAJ PÍSOMNÚ INFORMÁCIU PRE POUŽÍVATEĽA.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá