Táto kniha dáva návod, ako krok za krokom minimalizovať plasty v tvojom živote

  • V roku 2050 bude vo svetových oceánoch viac plastov ako rýb
  • No aj tak sa naďalej každú sekundu vyrobí 20 000 plastových fliaš
  • Plastový odpad je jednou z najväčších environmentálnych katastrof súčasnosti. Zmena je dôležitá. Ako ju však urobiť?
pel
Absynt
  • V roku 2050 bude vo svetových oceánoch viac plastov ako rýb
  • No aj tak sa naďalej každú sekundu vyrobí 20 000 plastových fliaš
  • Plastový odpad je jednou z najväčších environmentálnych katastrof súčasnosti. Zmena je dôležitá. Ako ju však urobiť?

Kniha Ako sa zbaviť plastov je praktický sprievodca plný rád, v ktorom spolu s autorom postúpiš krok za krokom nielen k lepšiemu pocitu, ale aj k záchrane našej planéty. Novinka prichádza z dielne vydavateľstva Absynt, ktoré vo svojich reportážnych knihách otvára dôležité témy, ktoré hýbu svetom. Toto však nie je klasická „absyntovka“. Tak prečo sa ju rozhodli vydať? 

zdroj: archív Startitup

„Odpoveď je jednoduchá – záleží nám na našej budúcnosti. Keď nám ponúkli na preklad knihu riaditeľa Greenpeace pre otázky oceánov, neváhali sme ani sekundu. Uvedomujeme si, že plastový odpad je jednou z najväčších environmentálnych katastrof súčasnosti a zmena je životne dôležitá,“ vysvetľujú pre Startitup zakladatelia vydavateľstva Absynt Filip Ostrowski a Juraj Koudela.

Autor knihy, Will McCallum, je riaditeľom Greenpeace pre otázky oceánov a taktiež hovorcom svetovej kampane Greenpeace bojujúcej proti používaniu plastov. Práve sa vrátil z výpravy na Antarktídu, počas ktorej skúmal dopad plastov na život divokých zvierat v odľahlých oblastiach. Všetky zisky z knihy Ako sa zbaviť plastov sa rozhodol darovať spoločnosti Greenpeace. 

McCallum odpovedá na zdanlivo jednoduché otázky týkajúce sa plastov tak znepokojivo, že presvedčí aj tých, ktorí si ešte stále myslia, že problém plastov je len akýsi hoax šíriaci sa po internete.

Ako ďalej dodávajú, Will McCallum, guru hnutia bojujúceho proti plastom, napísal zrozumiteľnú knihu, ktorou nás chce motivovať k tomu, aby sme krok za krokom zredukovali plastovú stopu v našich životoch. „Aj my v Absynte sme urobili všetko pre minimalizovanie plastu pri výrobe tejto knihy. Napriek všetkej našej snahe sme však neboli schopní nájsť lepidlo, ktoré by neobsahovalo plast a zároveň by držalo knihu pokope, čo vlastne znázorňuje hlbokú závislosť našej spoločnosti v súčasnom stave,“ komentujú.

zdroj: archív Startitup

V Británii sa každý rok spotrebuje 13 miliárd umelohmotných fliaš a zrecykluje sa len menej ako polovica z nich. Coca-Cola, najväčší výrobca nápojov v plastových fľašiach na svete, vyrobí odhadom 120 miliárd fliaš ročne.  Ak by sme tieto fľaše poukladali na ležato do reťaze, mohli by sme nimi obaliť Zem po obvode asi 700-krát.

Up to nine in ten seabirds have ingested plastic — we’ve got to find a better way. Let us know in the comments: what’s…

Gepostet von Save Ecosystems am Donnerstag, 9. Mai 2019

Predstava, že malé skutky jednotlivca prispievajú k veľkej zmene, je náročná. Je však dôležité uvedomiť si, že priemerný človek v západnej Európe alebo severnej Amerike spotrebuje každý rok viac plastov ako je jeho váha.

Čítaj viac TU>>Slováci neprestávajú čítať. Pozreli sme sa, ako sa darí slovenským vydavateľstvám

Problém znečistenia oceánov plastami sa pritom netýka len fliaš. Mnohí ľudia sú zaskočení, že z ich oblečenia pochádza snáď najviac plastov v oceáne. Miniatúrne vlákna oblečenia, zväčša nylonové a polyesterové, omnoho jemnejšie ako ľudský vlas sa uvoľňujú z oblečenia vždy, keď ho máme na sebe, keď ho perieme, a samozrejme, aj keď ho vyhodíme. 

C/O: Greenpeace Ph

Gepostet von Metal Straw am Dienstag, 21. Mai 2019

Nárast rýchlej módy znamená, že polyester ako lacný a ľahko používateľný materiál tvorí okolo 60 % odevného materiálu, ktorý nosíme. Podľa čísel OSN to znamená 61 miliónov ton syntetických vláken, ktoré boli vyrobené v roku 2016. 

Čo sa teda dá robiť? Ak sú tieto syntetické látky také rozšírené a s nimi súvisiace znečistenie zväčša neviditeľné, ťažko si predstaviť možné riešenie problému. Aj na takéto otázky ti dá odpoveď dôležitá kniha Ako sa zbaviť plastov.

zdroj: Absynt

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech