Táto Slovenka získala prestížne ocenenie UNESCO za manažment prírodnej rezervácie Poľana!

  • Vladimíra Fabriciusová získala prestížnu medzinárodnú cenu Michela Batissa, ktorú udeľuje UNESCO.
collage
FB/UNESCO's Man and Biosphere Programme / slovakia.travel
  • Vladimíra Fabriciusová získala prestížnu medzinárodnú cenu Michela Batissa, ktorú udeľuje UNESCO.

Vladimíra Fabriciusová je riaditeľkou Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) biosférickej rezervácie Poľana. Tá patrí medzi 669 biosférických rezervácií, ktoré dnes UNESCO eviduje v 120 krajinách sveta.

“Mohla by som odprisahať na čokoľvek, že biosférická rezervácia je úžasný nástroj, ktorý nám UNESCO dalo k dispozícii a ktorý nám veľmi pomohol. Len vďaka tomu sa podarilo zmeniť myslenie ľudí, ktorí teraz dokážu fungovať naozaj neštandardne na slovenské pomery – transparentne, múdro, s verejným záujmom, radosťou, ochotou a zodpovednosťou,” povedala Vladimíra Fabriciusová pre TASR.

Vladimírine kvality UNESCO tento rok ocenilo prestížnou cenou Michela Batissa, ktorú udeľuje najlepším svetovým manažérom biosférických rezervácií UNESCO. Prvenstvo získala vďaka svojmu projektu „Biosférická rezervácia – príležitosť pre ľudí a prírodu“. V ňom predstavila svoju víziu pre budúcnosť CHKO Poľana.

Zdôrazňuje v ňom význam zvyšovania environmentálneho povedomia, obnovy a podpory tradičného využitia pôdy ako podmienku na udržanie biodiverzity, upevňovanie vzťahov s domácim obyvateľstvom a propagáciu CHKO Poľana na Slovensku i vo svete,“ uviedla pre TASR Stála delegácia SR pri UNESCO.

Ocenenie jej bolo udelené minulý týždeň na zasadnutí koordinačnej rady programu Man and Biospehere. Ten funguje pod záštitou UNESCO už od roku 1971. Jeho cieľom je vybudovať vedeckú základňu pre udržiavanie aktívnych a harmonických vzťahov medzi ľuďmi a životným prostredím.

Okrem Poľany sú na Slovensku ešte tri biosférické rezervácie UNESCO – Slovenský kras, Východné Karpaty a Vysoké Tatry. Manažment Poľany ocenila ako príklad udržateľného riadenia rezervácií s pozitívnym dopadom na rozvoj lokality a krajiny.

Je skvelé vidieť, že ľuďom ako Vladimíra Fabriciusová sa dostáva uznanie, ktoré si zaslúžia. Aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou svoju prácu nerobí kvôli oceneniam, aspoň sa jej kvalitná práca dostala na verejnosť. Držíme jej palce aj do budúcnosti!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech