Tento dôležitý komponent čoskoro nebudete vedieť kúpiť. EÚ to narobí poriadne problémy

  • EÚ zvažuje zákaz solárnych panelov z Číny kvôli nútenej práci
  • Čínske panely tvoria 80 % trhu EÚ, sú lacnejšie, ale eticky sporné
EÚ, vlajky
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann
  • EÚ zvažuje zákaz solárnych panelov z Číny kvôli nútenej práci
  • Čínske panely tvoria 80 % trhu EÚ, sú lacnejšie, ale eticky sporné

Európska únia pokračuje v príprave nového zákona EÚ zakazujúcom dovoz výrobkov, ktoré boli vyrobené nútenými pracovnými praktikami. Tento krok by zablokoval import solárnych panelov prichádzajúcich z Číny.

Problémom však je, že momentálne je podiel čínskych solárnych panelov na európskom trhu až na 80 %. Ako pripomína portál Euractiv, tak práve tieto výrobky podporujú európsku transformáciu na zelenší kontinent.

Príkladom toho je napríklad aj nemecký chemický gigant BASF, ktorý pred pár dňami ohlásil odchod zo spoločných podnikov v regióne Číny, Sin-ťiangu, kde mimovládne organizácie, ale aj vládne agentúry roky upozorňujú na systematické porušovanie ľudských práv ujgurskej menšiny.

Pribúda rekordné množstvo solárnej energie

Krajiny Európskej únie minulý rok nainštalovali rekordné množstvo solárnej energie, o 40 % viac ako v roku 2022, pričom práve väčšina z nich pochádzala z Číny, vyplýva z údajov Medzinárodnej energetickej agentúry.

„Čína dotuje svoj priemysel už viac ako desať rokov,“ uviedol Johan Lindahl, generálny tajomník Európskej rady pre výrobu solárnych panelov.

„Pred viac ako pätnástimi rokmi sa rozhodli považovať fotovoltaiku za strategickú technológiu. To isté urobili aj v iných oblastiach, ako sú elektrické vozidlá a batérie,“ dodal Lindahl pre portál Euronews.

Podľa odborníkov je na rozdiel od ceny, kvalita čínskych súčiastok potrebných k solárnym panelom, porovnateľná s európskymi. Na druhej strane, čo sa týka ceny, tak modul vyrobený v Číne je približne o 50 % lacnejší ako jeho európsky ekvivalent, ako sa píše v najnovšej správe spoločnosti Wood Mackenzie.

Práve preto sú firmy pracujúce v tomto odvetví momentálne nútené kúpiť súčiastky z Číny, ak chcú na trhu prežiť.

Európsky návrh na boj proti nútenej práci

Európske inštitúcie momentálne začínajú rokovania o návrhu Európskej komisie na nariadenie, ktoré by zakázalo dovoz produktov vyrobených procesom, pri ktorom boli porušené ľudské práva zamestnancov. Tým by to mohlo znamenať aj zákaz dovozu samotných čínskych solárnych modulov.

Podobný zákon, aký v súčasnosti navrhuje Európska komisia, bol už v roku 2022 prijatý v Spojených štátoch. Tento legislatívny krok mal značný dopad na celosvetový priemysel, vrátane automobilového sektora. Príkladom toho je situácia, ktorá postihla nemeckého automobilového výrobcu Volkswagen.

V dôsledku tohto zákona sa stalo, že tisíce automobilov tejto značky zostali uväznené v americkom prístave. Dôvodom boli komponenty v autách, ktoré boli spájané s nútenou prácou. 

Európska komisia vydala nové hodnotenie

Tieto návrhy sa však môžu čoskoro dostať do rozporu s dlhodobými klimatickými cieľmi Únie, ktorá sa snaží o masívne zavádzanie systémov obnoviteľných zdrojov, aby sa úplne odstránili fosílne palivá z kontinentu.

„Všetky potenciálne opatrenia musia byť zvážené v porovnaní s cieľmi, ktoré sme si stanovili v oblasti energetickej transformácie,“  povedala Mairead McGuinnessová, európska komisárka pre finančné služby, v prejave pred Európskym parlamentom začiatkom februára.

solárne panely
zdroj: Unsplash/Zbynek Burival

Komisia len nedávno zverejnila podrobné hodnotenie vplyvu o možných spôsoboch dosiahnutia cieľa klimatickej neutrality EÚ do roku 2050. Na základe tohto hodnotenia odporúča zníženie čistých emisií skleníkových plynov o 90 % do roku 2040 v porovnaní s úrovňami v roku 1990 a otvorenie diskusie so všetkými zainteresovanými stranami, píše TASR.

Po voľbách do Európskeho parlamentu EK vypracuje legislatívny návrh, ktorý budú musieť schváliť členské štáty aj europarlament. Odporúčanie EK je v súlade so stanoviskom Európskeho vedeckého poradného výboru pre zmenu klímy (ESABCC) a záväzkami EÚ v rámci Parížskej klimatickej dohody.

Komisia v oznámení stanovuje niekoľko podporných politických podmienok, ktoré sú potrebné na dosiahnutie cieľa 90 % zníženia emisií. Tie zahŕňajú úplnú implementáciu dohodnutého rámca do roku 2030.

Zdroje: Euractiv, Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá