Tesla otvára Gigafactory, ktorá zdvojnásobí svetovú produkciu batérií

  • Tesla v utorok oficiálne otvorila svoju zatiaľ najväčšiu továreň v hodnote 5 miliárd dolárov.
collage
  • Tesla v utorok oficiálne otvorila svoju zatiaľ najväčšiu továreň v hodnote 5 miliárd dolárov.

Továreň sa nachádza v nevadskej púšti a mohla by takmer zdvojnásobiť svetovú produkciu lítium-iónových batérií. Konštrukcia začala pred dvoma rokmi a dnes je hotová na 14%. Po dokončení bude mať okolo 10 miliónov metrov štvorcových, čo z nej spraví jednu z najväčších budov sveta.

Táto nová továreň je kľúčovým krokom v pláne Tesly prejsť od výroby luxusných áut ku masovej výrobe lacnejších áut, pickupov a dokonca aj nákladných áut. Výroba svojich vlastných batérií v Gigafactory by mala Tesle do roku 2018 znížiť náklady na batérie o viac ako tretinu.

Podľa Elona Muska by továreň počas najbližších troch až štyroch rokov mala bez problémov zamestnať 10 000 ľudí.
gigafactory1b

Meno továrne je založené na slovíčku „giga“, čo je merná jednotka, ktorá označuje miliardy. Jedna gigawatt hodina je ekvivalentom vygenerovania jednej miliardy wattov počas jednej hodiny.

Tesla tvrdí, že továreň bude v roku 2018 produkovať 35 gigawatt hodín batérií. V roku 2014 bolo takéto množstvo vyprodukované na celom svete. Musk tvrdí, že továreň bude mať kapacitu na produkciu 150 gigawatt hodín. Pre porovnanie, New York City spotrebuje za rok 52 gigawatt hodín energie.

Tesla teraz potrebuje batérie najmä do najnovšieho Modelu 3, ktorý si za týždeň od jeho odhalenia rezervovalo vyše 325 000 ľudí. Aby reagovala na obrovský dopyt, Tesla sa rozhodla začať vyrábať 500 000 vozidiel ročne od roku 2018.

gigafactory10b

A na to, aby sa tieto čísla dali dosiahnuť, rýchlosť výstavby Gigafactory musí byť obrovská. Na jej rozšírení pracuje takmer 1000 robotníkov, ktorých cieľom je dokončiť Gigafactory na 31% do prvej polovice roku 2017.

Produkcia vlastných batérií pomôže Tesle znížiť náklady. No v prípade, že Model 3 bude musieť byť odložený a rezervácie sa nepremenia na reálne predané kusy, sa môže Tesla ocitnúť v situácii, že bude mať vyrobených príliš veľa batérií a žiaden spôsob ako pokryť náklady na ich výrobu.

gigafactorymodel_danab

Zdroj: bloomberg.com, Zdroj fotografií: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech