Thunbergová sa dnes zúčastní rokovania o klimatickom zákone. Podľa diplomatov ju však nečaká ústretové prijatie

  • Nová regulácia má byť základným pilierom Zelenej dohody pre Európu
  • Návrh počíta s tým, že najneskôr do polovice storočia bude na území EÚ produkcia skleníkových plynov vyvážená
BeFunky-collage-5
TASR
  • Nová regulácia má byť základným pilierom Zelenej dohody pre Európu
  • Návrh počíta s tým, že najneskôr do polovice storočia bude na území EÚ produkcia skleníkových plynov vyvážená

Európska komisia dnes prestaví návrh takzvaného klimatického zákona, ktorý má Európsku úniu do polovice storočia doviesť k uhlíkovej neutralite. Komisári na svojej dnešnej schôdzi, kde budú rokovať o pripravovanom nariadení, symbolicky pozvali klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú. Podľa niektorých diplomatov ju však v určitých prípadoch nečaká ústretové prijatie.

Nová regulácia má byť základným pilierom Zelenej dohody pre Európu, teda dlhodobej stratégie prechodu k ekologickému spôsobu života, ktorú chce presadiť predsedníčka EK Ursula von der Leyen.

Snaha o uhlíkovú neutralitu

Návrh počíta s tým, že najneskôr do polovice storočia bude na území EÚ produkcia skleníkových plynov vyvážená opatreniami, ktoré vynulujú celkové emisie. Medzi ne patrí napríklad výsadba stromov či budovanie technológií, ktoré absorbujú plyny. Na dosiahnutie stavu označovaného ako uhlíková neutralita sa na decembrovom summite EÚ zaviazali lídri všetkých členských krajín okrem Poľska.

To chce rovnako ako ďalšie krajiny vrátane Česka čo najskôr poznať sumu, ktorú bude stáť prechod ku klimaticky zodpovednému hospodárstvu. A tiež to, ako Brusel s týmito výdavkami členským štátom pomôže.

Navrhované nariadenie pritom dáva komisii možnosť rozhodovať o prípadných úpravách krátkodobých klimatických cieľov EÚ bez priameho súhlasu členských štátov a Európskeho parlamentu, čo zrejme vyvolá v niektorých krajinách odpor.

Medzi komisárov dnes zavíta aj švédska študentka, ktorá je tvárou globálneho hnutia mladých ľudí snažiacich sa prinútiť politikov k aktívnemu boju proti klimatickým zmenám. Thunbergová po zasadnutí komisie popoludní prednesie reč v Európskom parlamente a stretne sa s jeho predsedom Davidom Sassolim.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech