Tieto druhy rakoviny postihujú čoraz viac mladých ľudí. Príznaky si ľahko zmýliš s bežným ochorením

  • Rakovina sa ešte donedávna považovala za chorobu starších ľudí
  • Odborníci varujú, že počet prípadov u mladých ľudí stále narastá
Onkologický ústav
Unsplash/National Cancer Institute
  • Rakovina sa ešte donedávna považovala za chorobu starších ľudí
  • Odborníci varujú, že počet prípadov u mladých ľudí stále narastá

Christina Annunziata, ktorá zastáva pozíciu senior viceprezidentky pre extramurálne objavy v American Cancer Society, v rozhovore pre Business Insider upozornila, že narastá výskyt troch špecifických typov rakoviny – rakoviny hrubého čreva, krčka maternice a prsníka – medzi osobami mladšími ako 50 rokov.

Tento nárast prípadov v mladšej populácii vyvoláva obavy a zdôrazňuje potrebu ďalšieho výskumu a zvýšenej prevencie v tejto vekovej skupine.

Úmrtnosť sa zvyšuje

Kolorektálny karcinóm, známy tiež ako rakovina hrubého čreva a konečníka, je hlavnou príčinou úmrtí spôsobených rakovinou u mužovi do 50 rokov a druhou najčastejšou príčinou úmrtia u žien v rovnakej vekovej skupine. Informovalo o tom American Cancer Society (ACS) v ich štatistikách o rakovine za rok 2024.

ACS tiež uvádza, že od roku 2000 sa úmrtnosť spôsobená rakovinou hrubého čreva a konečníka u osôb mladších ako 55 rokov zvyšuje približne o 1 % ročne. Pri rakovine prsníka u žien to predstavuje zhruba 0,6 %, pričom tento nárast je výraznejší u osôb mladších ako 50 rokov.

Zároveň dochádza k zvýšeniu prípadov rakoviny krčka maternice u žien vo vekovej skupine 30 až 44 rokov, kde sa miera výskytu od roku 2012 do roku 2019 zvýšila o 1,7 % ročne. Naproti tomu, medzi ženami vo veku 20 až 24 rokov došlo k poklesu o 11 % ročne, čo sa pripisuje úspechu vakcín proti HPV.

„Najmladším sa darí lepšie od presadzovania vakcíny, ale je tu populácia vo veku okolo 30 rokov, ktorá má viac rakoviny krčka maternice,“ povedala Annunziata.

Našťastie existujú skríningové testy umožňujúce včasnú, alebo dokonca predrakovinovú detekciu týchto špecifických typov rakoviny. „Myslím si, že máme príležitosť zvrátiť tento trend, ak budú ľudia sledovať ich skríning,“ povedala. „Je znepokojujúce, ak sa nepodniknú žiadne kroky.“

Trvaj na vyšetrení

Annunziata upozorňuje, že bežné symptómy rakoviny, ako sú úbytok hmotnosti, chronická únava a pocit nevoľnosti, môžu byť v mnohých prípadoch nešpecifické, preto je dôležité trvať na vyšetrení, ak máš podozrenie, že niečo nie je v poriadku.

Zvlášť u mladých pacientov majú lekári tendenciu pripisovať symptómy skôr menej vážnym ochoreniam. „Keď sa mladší ľudia objavia so znepokojujúcimi príznakmi, niekedy nie je rakovina prvou vecou, ​​na ktorú lekár myslí, pretože iné veci sú oveľa bežnejšie u mladších ľudí,“ povedala.

Symptómy rakoviny sa môžu prekrývať s príznakmi iných ochorení, ale v prípade, že sa situácia nezlepší, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Kolorektálny karcinóm, rakovina krčka maternice a rakovina prsníka sú typmi rakoviny, pri ktorých je možné vykonať skríning. Čím skôr je rakovina odhalená, tým je jej liečba úspešnejšia.

Annunziata odporúča začať so skríningom rakoviny prsníka vo veku 40 rokov, pokiaľ nie sú známe prípady v rodinnej anamnéze, a so skríningom rakoviny krčka maternice v tínedžerskom veku alebo v 20 rokoch.

„Je to jednoduchý test, ktorý by sa dal urobiť v ordinácii lekára. Ten dokáže odhaliť skoršiu rakovinu krčka maternice alebo dokonca predrakovinové lézie, ktoré možno odstrániť a zabrániť rozvoju.“

Poznaj rodinnú anamnézu

Ak sa jedná o dedičné ochorenie, zvyčajne dôjde k rozvoju rakoviny skôr ako u iných typov, ktoré nie sú spojené s genetickou predispozíciou. „Ak existuje gén, mutácia, ktorá sa dedí v rodine, rakovina sa v rodine objaví v skoršom veku.“

Podľa ACS má skoro jeden z troch pacientov s kolorektálnym karcinómom buď rodinnú anamnézu tohto ochorenia alebo genetickú predispozíciu. Príkladom je Lynchov syndróm, genetické ochorenie, ktoré zvyšuje riziko vzniku kolorektálneho karcinómu o 20 až 80 %.

Mutácia v génoch BRCA1 alebo BRCA2, ktorá sa vyskytuje v niektorých rodinách, zase podľa Johns Hopkins Medicine zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka o 45 % až 85 %.

„Poznať vašu rodinnú anamnézu môže byť veľmi dôležité pri posudzovaní vášho vlastného rizika a tiež pri presviedčaní alebo sprostredkovaní lekárovi, že je to niečo, čoho by sa mali obávať,“ povedala.

Zdroje: Business Insider, American Cancer Society

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá