TikTok profitoval na žobraní detí a nebol sám.  „Pomáhali“ aj takzvaní sprostredkovatelia platformy

  • Z darov, ktoré tvorcovia dostávajú, berie platforma až 70 %
  • Na problém sa pozreli reportéri z BBC
dieťa, tiktok
Ilustračná snímka, Unsplash/Hello Im Nik, Talha Nair
  • Z darov, ktoré tvorcovia dostávajú, berie platforma až 70 %
  • Na problém sa pozreli reportéri z BBC

Platformu TikTok dnes pozná každý. Pre niekoho je iba nástrojom určeným na zábavu, no mnohí z neho profitujú. BBC však informuje o tom, že z darov, ktoré tvorcovia dostávajú, berie platforma až 70 %.

BBC poukazuje na livestreamy, na ktorých sú deti prosiace o digitálne dary, ktoré majú peňažnú hodnotu. Tieto dary majú rôzne hodnoty. Začínajú na niekoľkých centoch, no iné stoja aj stovky dolárov. Na niektorých z týchto živých vysielaní dokázali deti zarobiť až tisíc dolárov za hodinu. Problém bol však v tom, že z tejto sumy dostali iba malý zlomok.

Deti, ktoré tieto videá na platforme robia, pochádzajú zo Sýrie a žijú v táboroch. TikTok na obvinenia reagoval a uviedol, že tento obsah nie je na sociálnej sieti povolený. Tiež potvrdil, že provízia z digitálnych darov bola výrazne nižšia ako 70 %. Presnú sumu však neuviedol. Po tom, čo sa kauza prevalila, platforma mala zakázať niekoľko desiatok účtov, ktoré využívali sýrske deti na žobranie.

Reportéri BBC, ktorí sa prípadom zaoberali, sledovali približne 30 účtov zo sýrskych utečeneckých táborov a pomocou počítačového programu monitorovali, kedy dostali darčeky. Tiež zistili, že existujú takzvaní „sprostredkovatelia TikToku“. Ide o ľudí, ktorí spolupracujú s agentúrami pridruženými k platforme, a utečencom poskytujú smartfóny a ďalšie vybavenie potrebné na živé vysielanie.

Štedrí Briti

Vyššie uvedené agentúry sa nachádzajú po celom svete a ich členovia pre BBC uviedli, že od TikToku dostávajú províziu na základe množstva prijatých darov a trvania živých prenosov. 

Počas vyšetrovania prípadu poslali reportéri z BBC sýrskemu novinárovi vydávajúcemu sa za jedného z utečencov dary v hodnote 106 dolárov. Cieľom bolo zistiť, koľko percent darov si utečenci skutočne ponechajú. Ukázalo sa, že sýrsky novinár dostal iba 33 dolárov. Hoci ide o extrémne nízku sumu, po peňažných prevodoch sa ešte znížila. V závere testu mal novinár iba 9 dolárov.

Reportéri tiež poukázali na to, že algoritmus TikToku navrhuje obsah na základe geografického pôvodu telefónneho čísla používateľa. V dôsledku toho používali sýrske deti SIM karty z Veľkej Británie. Hovorí sa totiž, že ľudia zo Spojeného kráľovstva sú najštedrejšími darcami.

Zarábanie na TikToku

V roku 2021 dosiahol TikTok jednu miliardu mesačných aktívnych používateľov. Z platformy sa tak veľmi rýchlo stala ďalšia sociálna sieť, prostredníctvom ktorej dokážu ľudia zarobiť množstvo peňazí. Aj v prípade TikToku platí, že čím viac sledovateľov osoba má, tým viac dokáže zarobiť.

Simply Business však podotýka, že na zarábanie na TikToku nie sú potrebné milióny sledovateľov. Ak chce niekto zarábať z videí, ktoré zdieľa, musí splniť požiadavku minimálneho počtu sledovateľov a mať aspoň 100 000 zhliadnutí videa za posledných 30 dní. 

Okrem zdieľania videí sa dá na TikToku zarábať aj prostredníctvom už spomínaných živých vysielaní. Ako sa píše na stránke platformy, robiť to môžu všetci, ktorí majú aspoň 1 000 sledovateľov a sú starší ako 18 rokov. 

Čaro tohto jednoduchého zarábania objavili aj mnohí Slováci a Česi. Jednou z najznámejších prispievateliek na sociálnu sieť je aj Shopaholic Adel. Ako uvádza český portál Kafe, zrod tejto hviezdy sa datuje ešte do roku 2013, keď sa Adela objavila v českej SuperStar, kde úplne ovládla Hviezdnu rotu.

Následne sa toto meno na niekoľko rokov stratilo z biznis scény”, no žiara reflektorov sa Shopaholic Adel zrejme zapáčila natoľko, že sa rozhodla do verejného priestoru vrátiť. Založila si tak účty na sociálnych sieťach, samozrejme, aj na TikToku. 

Ak sa teda pýtaš, koľko na platforme dokáže zarobiť Adel, ktorú v čase jej najväčšej slávy sledovalo až 240-tisíc ľudí, máme odpoveď. Na túto otázku sa na svojom profile pozrel Adam_Oficial1, podľa ktorého dokáže TikTokerka mesačne zarobiť aj 40-tisíc českých korún. Upozorňuje tiež na to, že ľudia jej poslali až 120-tisíc, no platforma si vzala až dve tretiny. 

Zdroje: BBC, Sprout Social, Simply Business, TikTok

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá