TIPY: Ako vyčistiť v office rôzne povrchy, aby boli hygienické a ako nové?

  • Počas zvýšeného výskytu vírusov je dôležité dezinfikovať povrchy, ktorých sa ľudia často dotýkajú
  • Vírusy na povrchoch môžu prežívať niekoľko hodín až dní, preto by sa mali pravidelne čistiť správnymi prostriedkami
  • Používanie veľkého množstva čistiacich prostriedkov v domácnosti ale aj v kanceláriách škodí životnému prostrediu, ale aj ľuďom dýchajúcim výpary z nich
karcher
unsplash / TASR / AP
  • Počas zvýšeného výskytu vírusov je dôležité dezinfikovať povrchy, ktorých sa ľudia často dotýkajú
  • Vírusy na povrchoch môžu prežívať niekoľko hodín až dní, preto by sa mali pravidelne čistiť správnymi prostriedkami
  • Používanie veľkého množstva čistiacich prostriedkov v domácnosti ale aj v kanceláriách škodí životnému prostrediu, ale aj ľuďom dýchajúcim výpary z nich

Chrípkové obdobie, ale aj pandémia koronavírusu dramaticky zmenili spôsob, akým zamestnávatelia aj zamestnanci pristupujú ku kanceláriám. Väčšina Slovákov dnes pracuje z domu, no v každej práci sa nájdu aj takí, ktorí raz za čas do officu jednoducho prísť musia.

To však okamžite spôsobuje problémy. Aj po pár ľuďoch treba upratovať a predovšetkým dezinfikovať priestory, aby sa predišlo nečistote a zvýšenému riziku nákazy.

Na upratovanie priestorov pred pandémiou koronavírusu veľa firiem využívalo upratovacie služby, no pri aktuálne minimálnom počte zamestnancov v officoch sa takýto model mení a firmy preberajú upratovanie do vlastnej réžie.

Je tu tiež možnosť kombinovať bežné čistenie na pravidelnej báze s čistiacimi firmami a dezinfekciu riešiť vo vlastnej réžii. Tak či tak, náklady by išli hore. Slovenské firmy sa tak zamýšľajú, ako udržať kancelárie čisté a bezpečné, aj keď do nich chodí len zopár ľudí.

Kancelárie sa zašpinia aj počas home officov

Kantíny a reštaurácie sú zatvorené, zamestnanci si tak varia sami alebo volajú rozvoz – v každom prípade obedujú priamo v kancelárii. Daň za to platia špinavé koberce, stoly či kuchynky, ktoré sú často v dezolátnom stave.

Dobrým riešením sú v takomto prípade odmasťovače, ktoré vyčistia špinu usadenú na sporákoch, no aj na kuchynskej linke. Sú však na báze silných chemických zlúčenín, pri ich používaní sa odporúčajú rukavice či prekrytie dýchacích ciest a spôsobujú aj alergické reakcie.

V kuchynke však jedlo a pitie nekončí, nápoje aj jedlo si Slováci berú aj k pracovnému stolu a často skončia na koberci či podlahe. Takéto škvrny sa čistia mimoriadne ťažko a v prípade kobercov je dokonca nutné zavolať tepovaciu službu, kde náklady opäť stúpajú.

Kvalita pred cenou: Dôkladné čistenie je dôležitejšie než kedykoľvek predtým

Koncentrované chemické prípravky na čistenie kobercov a textílií by nemali chýbať medzi základnými prostriedkami v kancelárii – existuje však omnoho šetrnejšia a bezpečnejšia alternatíva voči prírode aj zamestnancom. Parné čističe od firmy Kärcher vyčistia rôzne povrchy na báze pary vystupujúcej z trysky pri teplote okolo 100 °C pod maximálnym tlakom 8 barov.

Parné čističe Kärcher využívame aj v Startitup. „Ešte pred sťahovaním sme mali upratovanie zaplatené v nájme, no odkedy sme v dvojnásobne veľkých priestoroch, na upratovanie 2x týždenne sme míňali 600 € mesačne,“ vysvetľuje office manažérka Silvia.

„S iba piatimi ľuďmi v office nedáva upratovacia služba zmysel. Parný čistič dokáže to isté a za pár mesiacov sa nám investícia vrátila.“ Zmysel dáva aj po koronavíruse, upratovaciu službu možno opäť najať napríklad len na polovičný výkon.

Vodný kameň v spoločných priestoroch

Dlho poloprázdna kancelária začne bojovať aj s vodným kameňom, ktorý sa usadí nielen v elektrospotrebičoch, ale napríklad aj na kuchynskej linke, v dreze či na vodovodnej batérii, skadiaľ sa môže špina ďalej dostávať do vody. Špecifickou kategóriou sú tiež špáry v kúpeľniach, v blízkosti toaliet alebo v okolí iných zdrojov vody.

Nebezpečná chémia tu opäť nie je ideálnym riešením a obyčajná vlhká handrička si s tvrdým vodným kameňom neporadí. Vodný kameň však odstrániť treba, ničí spotrebiče, znižuje ich efektivitu a na zdravie nemá pozitívny vplyv.

Ideálnou možnosťou sú tak práve parné čističe od Kärcher, ktoré prostredníctvom pary pod tlakom až 8 barov dokážu vyčistiť vodný kameň z linky, umývadiel aj kachličkových špár. „S vodným kameňom pritom bojuje väčšina domácností na Slovensku, parný čistič je tak dobrou investíciou aj domov,“ dopĺňa odborník na parné čističe Jakub Formanek.

To najdôležitejšie: Bezpečná dezinfekcia povrchov

Väčšina výrobkov, ktoré sľubujú kompletnú dezinfekciu, funguje na báze alkoholu, chlóru alebo rôznych polymérov. Chemické prípravky môžu navyše v prípade silných roztokov vyvolávať aj alergické reakcie.

Zaujímavou alternatívou tak môže byť horúca para, ktorá odstráni 99,99 % väčšiny bežných baktérií a zabezpečí tak maximálnu hygienu a zdravé prostredie. Napríklad v parných čističoch Kärcher je hlavným dezinfekčným činidlom iba teplota, bez akejkoľvek chémie.

Systém v parných čističoch je na báze vody, ktorá cez trysky vystupuje v podobe jemných kvapôčok pri teplote okolo 100 °C a maximálnom tlaku až 8 barov. Takto sa môžu vyčistiť veľké povrchy ako napríklad steny, či nábytok, ale aj ťažko dostupné miesta, ktoré by s chemickými čističmi boli neuskutočniteľné. A predovšetkým, dezinfekčné metódy ich čističov sú certifikované ako efektívne aj proti koronavírusom.

Parný čistič tak naraz pokrýva funkciu bežného čistenia, hĺbkového čistenia aj dezinfekcie,“ uzatvára odborník na parné čističe Jakub Formanek. Vďaka dezinfekčným schopnostiam bez použitia chémie ho môžu využiť napríklad menšie firmy s kanceláriami, skladmi, garážami, dopravné firmy, menšie ambulancie, hotely, reštaurácie či kaviarne a gastro segment celkovo.

zdroj: Matúš Majer/Startitup – Parný čistič využívajú aj v čistučkom detailingovom štúdiu RDM Garáž.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá