Tisíce psíčkarov končia na pohotovosti s vážnym zranením. Venčenie je nebezpečnejšie, ako vyzerá

  • S venčením psa sa spája nečakané riziko
  • S vážnym poranením hlavy utŕženým počas venčenia končia na pohotovosti psičkári bežne
pes sanitka
Ilustračná fotografia, Unsplash/Jordon Conner, TASR/Pavel Neubauer
  • S venčením psa sa spája nečakané riziko
  • S vážnym poranením hlavy utŕženým počas venčenia končia na pohotovosti psičkári bežne

Majitelia psov, majte sa na pozore. Vlastnením psa a chodením s ním na prechádzky zvyšujete svoje šance privodiť si vážne zranenie. Aspoň to naznačujú zistenia tímu výskumníkov z Univerzity Johna Hopkinsa v USA, ktorý objavil medzi nehodami a venčením zaujímavé prepojenie.

Z prechádzky na pohotovosť

O vedeckej štúdii ďalej informuje portál EurekAlert. Po preskúmaní štatistík z pohotovostí naprieč Spojenými štátmi sa ukázalo, že ľudia, ktorí majú psa, si privodzujú relatívne vážne zranenia prekvapivo často.

Podľa štúdie publikovanej v Medicine & Science in Sports & Exercise boli druhým najčastejším zranením u dospelých liečených na pohotovosti kvôli zraneniam súvisiacim s venčením psov od roku 2001 do roku 2020 traumatické poranenia mozgu.

Traumatické poranenia mozgu sú definované ako „poškodenia mozgu, ktoré vznikli v dôsledku pôsobenia vonkajších mechanických síl, ako sú napríklad úder, náraz, pád, výbuch či tlaková vlna alebo bodné či strelné zranenie, ktoré vedú k narušeniu aktivity mozgu“.

Relatívna bežnosť takéhoto vážneho typu zranenia je rozhodne prekvapivá pri takej bežnej aktivite, akou je venčenie psa. V presných číslach navštívilo pohotovosť v spomínanom časovom rozmedzí a kvôli zraneniu spojenému s venčením psa 422 659 dospelých. Jediným bežnejším zranením spojeným s touto aktivitou bolo poranenie prsta.

Na treťom mieste sa umiestnilo poranenie či vykĺbenie ramena. Takmer polovica všetkých pacientov, ktorí hľadali liečbu zranení súvisiacich s venčením psov, boli dospelí vo veku 40 až 64 rokov a 75 % boli ženy. Vedci zistili, že väčšina zranení sa stala, keď chodci spadli po tom, čo ich ich štvornohý kamarát stiahol na zem, alebo po tom, čo sa zamotali alebo zakopli o vôdzku.

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Štúdia tiež zistila, že starší psičkári mali viac ako trikrát vyššiu pravdepodobnosť pádu, viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť zlomeniny a o 60 % vyššiu pravdepodobnosť, že utrpia spomínané traumatické poranenie mozgu ako tí mladší.

Prechádzky so psom sú bežnou každodennou aktivitou mnohých dospelých, ale len málo štúdií charakterizovalo ich podiel na zraneniach,“ hovorí Ridge Maxson, jeden z autorov štúdie a študent medicíny na Univerzite Johna Hopkinsa.Vnímali sme potrebu komplexnejších informácií o týchto druhoch incidentov,“ dodal.

pes psi štenatá šteňa
zdroj: Unsplash/Anoir Chafik

Je pritom možné očakávať, že počet zranení tohto typu bude v budúcnosti len narastať. Ako dodáva portál IFL Science, psy sa stávajú súčasťou čoraz viacerých domácností, čiastočne aj kvôli pandémii Covidu-19, počas ktorej si mnoho ľudí zadovážilo vďaka všadeprítomnej sociálnej izolácii vlastného chlpáča.

Edward McFarland M.D., hlavný autor štúdie a riaditeľ oddelenia chirurgie v medicínskom inštitúte Johna Hopkinsa, nalieha na lekárov, aby svojim pacientom, najmä ženám a seniorom, ozrejmili riziká spojené s venčením psov pripnutých na vôdzke.

Avšak opatrnosť nezaškodí pri žiadnej kategórii majiteľov psov. Všeobecne sa odporúča pevne držať vôdzku, nosiť vhodnú obuv pozorne sledovať svoje okolie, aby sa predišlo pádom a iným nehodám.

Zdroje: EurekAlert, Medicine & Science in Sports & Exercise, IFL Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá