Títo slovenskí manželia opustili stresujúci život v paneláku a založili mliečnu farmu. Vyrábajú kvalitné husté jogurty svetovej triedy

  • Minimliekareň Malý gazda vznikla ako odpoveď manželov Ševcových na nezdravý životný štýl.
  • Minimliekareň Malý gazda vznikla ako odpoveď manželov Ševcových na nezdravý životný štýl.

Manželia Zuzana a Jozef Ševcovci spolu žili v paneláku štýlom bežným pre množstvo Slovákov. No keď začali plánovať prvé dieťa, prišlo aj na prehodnotenie životného štýlu. Zhon, stres a nezdravé stravovanie netvorili prostredie, v ktorom chceli svoje deti vychovávať.

V roku 2010 teda prišlo zásadné rozhodnutie založiť si gazdovstvo. Využili na to opustené maštaľné priestory po starých rodičoch. Obaja nechali pôvodné zamestnania, kúpili si 50 oviec a idyla sa mohla začať.

„Voda z lesného prameňa, vlastná zelenina a ovocie, mäso  a čerstvé výrobky z ovčieho mlieka nesmeli chýbať na stole každý deň. Záujem o kvalitné výrobky vyústil k rozhodnutiu, že si postavíme malú mliekareň a začneme vyrábať a predávať mliečne výrobky. Vyrábali sme čerstvú bryndzu, čerstvý ovčí a údený syr, nite, korbáčiky, syry v oleji a parenice. To všetko výlučne z čerstvého mlieka poctivou ručnou prácou,“ tvrdia manželia na svojej stránke.

foto: FB/Minimliekareň Malý gazda

Neskôr prešli z ovčieho mlieka na kravské z neďalekej farmy. Nápad vyrobiť jogurt vznikol pôvodne ako spôsob ako dostať do svojich detí vápnik a bielkoviny z kvalitného zdroja. Neskôr z neho vznikol plnohodnotný produkt, ktorý už nebol určený iba deťom, ale každému kto mal záujem.

“V tom čase jogurt nemal meno ani logo. Nakoniec všetko prišlo akoby samo. Starší syn sa volal Jožko a veľmi rád sa okolo farmy vozil na malom elektrickom traktore. Každý kto ho videl, ho volal „malý gazda“. Práve on sa stal predlohou pre názov jogurtu a logo dotvorila profesionálna dizajnérska spoločnosť. Chlapec s ovečkou pôsobia zo sklenenej fľaše milo, jednoducho a evokujú príjemné spomienky na detstvo,” tvrdia Ševcovci na svojej stránke.

foto: FB/Minimliekareň Malý gazda

Tajomstvom úspechu Malého gazdu je nekompromisné zameranie na kvalitu. Jogurty vyrábajú výlučne z čerstvého kravského mlieka bez akýchkoľvek konzervantov. Konzistenciu, ktorá z Malého gazdu robí jogurt a nie iba ďalšiu vodu s mliečnou príchuťou, dosahujú vďaka kvalitnej jogurtovej kultúre a pravého sušeného plnotučného kravského mlieka. Žiadne zahusťovadlá, žiadne stabilizátory.

V spojení s prvotriednym skleneným obalom od slovenského štúdia Pergamen Design Studio vzniká produkt, ktorý sa nemusí hanbiť ani pred svetovou konkurenciou. Svedčí o tom aj zlatá medaila z dizajnovej súťaže Pent Awards 2014 a umiestnenie vo finále celosvetovej kvalitatívnej súťaže.

foto: pergamen.sk

Malý gazda je inšpiráciou pre všetkých, ktorí sú nespokojní a vystresovaní vo svojom uponáhľanom živote. Nemusíme teraz všetci hromadne zakladať farmy, no príbeh tohto jogurtu dokazuje, že vždy sa dá nájsť cesta ku lepšej situácii. Len sa nesmieme báť tvrdej práce, ktorú to vyžaduje.

foto: malygazda.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech