To, že sme otvorili ešte neznamená, že prežijeme, odkazujú reštaurácie v Bratislave

  • Staré Mesto navrhlo, aby bratislavský magistrát pomohol kaviarnikom v mestských častiach a zadotovalo 25 % dane za terasy
  • Magistrát Bratislavy, na čele s primátorom Matúšom Vallom však vidí veci inak
  • Vedenie mesta si myslí, že priestor vo väčšej miere sanovať dopady koronakrízy má bratislavská mestská časť a nie magistrát
  • Majitelia gastro prevádzok tvrdia, že ak im tieto dane nebudú odpustené, nevedia či do konca roka vôbec prežijú
terasa
TASR/Milan Kapusta
  • Staré Mesto navrhlo, aby bratislavský magistrát pomohol kaviarnikom v mestských častiach a zadotovalo 25 % dane za terasy
  • Magistrát Bratislavy, na čele s primátorom Matúšom Vallom však vidí veci inak
  • Vedenie mesta si myslí, že priestor vo väčšej miere sanovať dopady koronakrízy má bratislavská mestská časť a nie magistrát
  • Majitelia gastro prevádzok tvrdia, že ak im tieto dane nebudú odpustené, nevedia či do konca roka vôbec prežijú

Magistrát nemôže prevádzkam pomôcť kvôli svojim dlhom

Podľa hovorkyne Bratislavy Kataríny Jánošíkovej, dopady koronakrízy na rozpočet hlavného mesta  sa odhadujú vo výške 40 miliónov eur. Dlh mesta v roku 2019 je na úrovni 45 %, zatiaľ čo dlh Starého Mesta je oficiálne vykazovaný na úrovni nula percent.

Mesto Bratislava si v apríli vzalo úver 12,5 milióna eur, aby mohlo aj pri očakávaných výpadkoch príjmov investovať do rozvoja mesta. Mestu to umožnilo navrhnúť aj 100-percentnú úľavu z dane pre majiteľov terás na pozemkoch a komunikáciách hlavného mesta. S výpadkom príjmu z tejto dane, ktorý predstavuje zhruba 200 000 eur, rátame aj v krízových plánoch fungovania mesta v čase prebiehajúcej krízy,“ podotkla Jánošíková pre TASR.

Gastro podnikatelia bijú na poplach

Majitelia reštaurácii a kaviarní tvrdia, že potrebujú odpustiť dane za terasy, inak len ťažko prežijú. „S mestskou časťou Staré mesto sme mali vždy dobré vzťahy a obojstranne efektívnu komunikáciu. Preto som aj minulý týždeň napísala slušný list pani starostke a poslancom so žiadosťou o odpustenie nájomného za letné terasy. Tiež som prosila o možnosť zväčšiť plochu terás pre naše reštaurácie Cafe Ristorante KOGO a D.Steakhouse, pretože musíme zachovať odstup 2 metre medzi stolmi, čo znamená, že na rovnakej ploche máme o 60 % stolov menej,“  objasňuje vedenie prevádzok D.Steakhouse.

ZAJTRA OTVÁRAME TERASY.Ďakujeme všetkým politikom, ktorí takto rozhodli.Tešíme sa na vás síce s rúškami, ale pod našimi stromami. Chýbali ste nám, ale už je to preč. Naštastie!

Gepostet von D.Steakhouse am Montag, 4. Mai 2020

Vedenie D.Steakhouse zdôrazňuje, že chápe fakt, že mestská časť potrebuje dane na množstvo dôležitých vecí, no zároveň pripomína prečo prevádzky prosia o odpustenie daní za terasy. Prvým argumentom je skutočnosť, že kvôli povinným hygienickým opatreniam (2 metre medzi hranami stolov, 2 osoby za stolom) sa zníži počet stolov na terasách zabratej o viac ako 50 % a tým sa aj zníži počet potenciálnych zákazníkov. Je tu však aj niekoľko ďalších faktorov:

„Nákupné správanie zákazníkov sa zmenilo – kvôli obave z nákazy, zníženiu príjmov a obmedzeniu na 2 osoby bude zákazníkov chodiť menej alebo menej často. U nás bola väčšina stolov pre 4-6 osôb a neboli to práve rodiny s deťmi. Vďaka celkovej ekonomickej kríze aj už spomínaným nariadeniam firemní klienti obmedzia svoje pracovné obedy aj výdavky na ne. Bolo to tak aj v roku 2008. No a kvôli zatvoreným hraniciam v Bratislave prakticky nebudú žiadni turisti, ktorí predtým zabezpečovali významný príjem reštaurácii,“ hovorí.

Gepostet von FACH Bratislava am Samstag, 16. Mai 2020

Gastro podnikatelia pripomínajú, že aj keď im príjmy výrazne poklesli, ich výdavky zostávajú nezmenené. „Fakt rozmýšľam nad tým, ako v tejto situácii naše reštiky, ktoré máme otvorené už 15 rokov, udržať pri živote. Ja si myslím, že sa to nejak utrasie a bude to win – win. Ale to ešte nič nehovorí o tom, či do konca roka prežijeme,“ dodáva.

Maximálne 50 %

Staré Mesto avizuje, že je ochotné na svojich pozemkoch odpustiť gastronomickým prevádzkam a kaviarňam maximálne 50 % z dane za užívanie verejného priestranstva pre terasy. Samospráva pritom argumentuje analýzou svojich finančných možností. 

„Mestá ako Trnava alebo Trenčín odpúšťajú 100 % dane za zaujatie verejného priestranstva preto, lebo si to môžu dovoliť. Do ich pokladnice prúdia aj dane za ubytovanie (turistická daň). Tie do rozpočtu bratislavských mestských častí idú vo výške nula eur, dane z ubytovania idú do magistrátnej pokladnice,“ tvrdí Staré Mesto.

Gepostet von The Dubliner Irish Pub – Bratislava am Donnerstag, 7. Mai 2020

Magistrát zase argumentuje, že na dani za ubytovanie vybralo mesto Bratislava v roku 2019 približne 4,7 milióna eur. Z tejto dane však platí mesto každoročne približne jeden milión eur ako členský príspevok Bratislava Tourist Board (BTB), ktorej úlohou je rozvíjať turizmus na území Bratislavy a celého regiónu. Iné mestské časti na chod BTB neprispievajú.

„Dotácie mesta na fungovanie turisticky atraktívnych inštitúcii boli v roku 2019 na úrovni 10,8 milióna eur. Ďalšie výdavky mesta spojené s turizmom sa týkajú MHD, čistenia ulíc a verejných priestorov v centre v správe magistrátu. Rádovo ide o milióny eur ročne,“ skonštatovala hovorkyňa.

Ako tvrdí, daň za ubytovanie tieto náklady zďaleka nepokrýva, aj preto sa v zmysle štatútu hlavného mesta nedelí medzi mesto a mestské časti. „Jediný výdavok mestských častí, spojený s turizmom, je čistenie verejných priestorov. Pokiaľ starostka žiada časť tejto dane pre Staré Mesto, mala by zároveň povedať, akú kompetenciu z oblasti turizmu by mala jej mestská časť prevziať,“ dodala Jánošíková.

Zdroje: facebook.com/dsteakhouse, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá