Tohtoročný Zlatý glóbus bude vegánsky. Organizátori chcú upozorniť na klimatické zmeny

  • Cieľom je, aby sa ľudia zamysleli nad tým, aké dopady na životné prostredie má spotreba potravín a súvisiace odpady
  • Na Slovensku je priamy prenos z odovzdávania cien možné sledovať na stanici HBO
BeFunky-collage-4
TASR/Pexels
  • Cieľom je, aby sa ľudia zamysleli nad tým, aké dopady na životné prostredie má spotreba potravín a súvisiace odpady
  • Na Slovensku je priamy prenos z odovzdávania cien možné sledovať na stanici HBO

Na nedeľňajšom večierku usporiadanom pri príležitosti odovzdávania filmových cien Zlatý glóbus sa tentoraz budú podávať pokrmy výhradne rastlinného pôvodu. Oznámila to Asociácia zahraničných novinárov v Hollywoode (HFPA), ktorá ocenenie udeľuje. Chce, aby sa ľudia zamysleli nad tým, aké dopady na životné prostredie má spotreba potravín a súvisiace odpady.

„Ak existuje spôsob, ako zachrániť planétu, Zlaté glóbusy môžu upozorniť na klimatickú zmenu,“ povedal podľa agentúry AP prezident HFPA Lorenzo Soria. „Jedlo, ktoré jeme, spôsob, akým vzniká, spôsob, akým sa ho zbavujeme, to všetko je jedným z veľkých zdrojov klimatickej krízy,“ dodal.

Hlavným cieľom je eliminovať plastový odpad

Slávnostné odovzdávanie Zlatých glóbusov bude 5. januára v hoteli The Beverly Hilton v kalifornskom Beverly Hills. Udeľovanie cien bude naživo prenášať televízia NBC. Na Slovensku je priamy prenos z odovzdávania cien možné sledovať napríklad prostredníctvom káblovej televízie HBO.

Soria uviedol, že vedenie hotela pôvodne nebolo zo zmeny menu dva týždne pred slávnostným večerom nadšené, ale nakoniec súhlasilo.

„Hovorili, že je príliš neskoro, že už majú objednávky hotové, že sú sviatky a tak,“ uviedol Soria. „Ale potom sme o tom začali diskutovať a na tú zmenu nakoniec bezproblémov pristúpili,“ dodal. Kuchári začali vymýšľať, ako zostaviť menu, ktoré by nebolo len symbolickým znamením, ale hosťom by zároveň chutilo.

Šéfkuchár hotela Matthew Morgan uviedol, že keď sa o zmene jedálnička prvýkrát dozvedeli, bol „ľahko v šoku“, pretože do glóbusov už nezostávalo veľa času a menu už mal vymyslené. Ale keď vec premyslel, vraj sa pre ňu nadchol.

Hostia si tak budú môcť pochutnať napríklad na hubovom rizote, opečenom zelenom aj fialovom ružičkovom keli a mrkve. Ako predjedlo sa bude podávať studená polievka zo zlatej repy. Soria tieto pokrmy po nedávnej degustácii označil za „vynikajúce“. Voda sa v slávnostnej sále bude podávať v sklenených fľašiach, aby tak znova ubudlo plastového odpadu.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech