Toto je vízia novej Cvernovky: Ako ovplyvní náš najznámejší coworking?

  • Nekonečný príbeh okolo Cvernovky nekončí. Po množstve návrhov, ktoré predstavili jednotliví developeri za posledné roky tu je ďalší - ktorý ráta so súčasným kultúrnym využitím.
 srcset
  • Nekonečný príbeh okolo Cvernovky nekončí. Po množstve návrhov, ktoré predstavili jednotliví developeri za posledné roky tu je ďalší - ktorý ráta so súčasným kultúrnym využitím.

Najnovší územný plán predstavil Peter Žalman, ktorý chce časť priestorov zachovať a pristavať niekoľko nových objektov. Koniec koncov, územný plán si môžeš pozrieť aj sám.

7a_vizualizacie-001-2

foto: ÚPN Z Cvernovka 7b_vizualizacie-001

foto: ÚPN Z Cvernovka

 

Podľa týchto vizuálov by mali byť priestory, kde sa nachádzajú desiatky ateliérov a známy coworking Connect zachované.

Stále existuje v spoločnosti akési zvláštne nastavenie, ako keby nezainteresovaní nedokázali úplne porozumieť, čo Cvernovka a jej kreatívne priestory pre spoločnosť znamenajú. Existovalo hneď niekoľko iniciatív, ktoré sa snažili tento problém napraviť a na vlastné náklady vyvíjali aktivity spojené so záchranou priestorov, no boli poväčšine odmietnuté.

Screen Shot 2016-02-17 at 13.15.18

foto: galleriacvernovka.sk

 

Industriálne priestory sú v zahraničných mestách veľkým lákadlom a čoraz viac sa využívajú na loftové byty, organizujú sa v nich koncerty, či iné kultúrne podujatia. Najväčšie startupové štúdio „Factory“ v Berlíne, ktoré je spolu s Londýnom považované za startupovú mekku, vzniklo v továrni. V Ostrave sa v priestoroch bývalej továrne koná známy festival Colours of Ostrava. V poľskom Lodži vybudovali zo starých industriálnych priestorov známu galériu „Fabryka Sztuki“ spojenú s kinom.

 

Ako teda ovplyvní nový územný plán náš najznámejší coworking? Na túto otázku nám odpovedala Jana Bieliková z Connectu:

„Už vyše tri roky funguje Connect v priestore Starej Pradiarne v Cvernovke. Nadviazali sme na úspešné pôsobenie našich predchodcov a vybudovali z priestoru startupové a kultúrne centrum, ktoré je svojím štýlom a funkčnosťou jedno z mála podobných v Bratislave. Priestory neplnia len pracovnú funkciu, ale taktiež sa tu stretávajú rôzne skupiny obyvateľov od podnikateľov, umelcov, študentov a inovátorov. Organizujeme pravidelné stretnutia, workshopy, večerné akcie a pravidelne nás navštevuje na podujatiach 200+ ľudí. Atmosféra priestoru a areálu tvorí neoddeliteľnú súčasť našich aktivít a prispieva k duchu celej komunity.

Veríme, že v nasledujúcom plánovaní využitia areálu Cvernovka, ako aj špecifickej historickej budovy Starej Pradiarne, bude Connect naďalej neoddeliteľnou súčasťou. Veríme, že multifunkčnosť a kultúrny rozmer ostane zachovaný a vytvorí sa ďalší priestor pre budovanie coworkingových priestorov, rast inkubátora, výstavných a galerijných priestorov, resp. priestorov pre ďalšie kultúrne aktivity.“
DEU, Berlin, 06/2014, Bürogebaeude Factory, Architekt: Julian Breinersdorfer, Bildtechnik: Digital-KB

foto: archdaily.com

 

Zdroj: etrend.sk, autor  titulná foto: connect-network.com

Najnovšie video