Trápi ťa únava, priberanie či stres? Táto výzva na reguláciu kortizolu ti môže pomôcť

  • Ak máš ťažkosti s priberaním, môže za tým stáť kortizol
  • 14-dňová výzva by ti však mohla pomôcť
  • Zisti, o čo ide
na snímke je žena v lese
freepik
  • Ak máš ťažkosti s priberaním, môže za tým stáť kortizol
  • 14-dňová výzva by ti však mohla pomôcť
  • Zisti, o čo ide

Naše telo je úchvatný systém, ktorý sa neustále snaží udržať rovnováhu. Kortizol je v tejto hre jedným z hlavných hráčov. Je to hormón, ktorý nám pomáha zvládnuť stresové situácie, dodáva nám energiu a pomáha nám prežiť v náročných podmienkach. Avšak, ak je ho príliš veľa, môže sa stať naším nepriateľom.

Kortizol ako úhlavný nepriateľ?

Cítil si sa niekedy extrémne unavene, nedokázal si sa sústrediť, nič sa ti nechcelo, alebo ťa trápilo nevysvetliteľné priberanie či vypadávanie vlasov? Možno ťa to prekvapí, no na vine mohol byť práve kortizol.

Chronický stres, nedostatok spánku, nezdravý životný štýl – to všetko môže spôsobiť, že náš kortizol „šalie“. A to môže mať vážne dôsledky pre naše zdravie, ako napríklad problémy s pamäťou a učením, ale taktiež zvýšený krvný tlak, rôzne srdcové choroby a mnoho ďalších.

Ale nezúfajte, existuje riešenie! Ako? Môžeš sa inšpirovať výzvou, ktorú nájdeš nižšie. Ide o súbor jednoduchých, ale účinných krokov, ktoré môžeš urobiť, aby si znížil hladinu tohto „stresového hormónu“, a znovu sa cítil skvele.

Je to jednoduché, nejde o žiadne „magické kúzla“, ale vyžaduje si to trochu disciplíny, sústredenia a možno aj sebazaprenia.

depresia
zdroj: Pexels/Andrew Neel

Čo je to kortizol?

Kortizol je hormón, ktorý produkuje tvoje telo, konkrétne nadobličkové žľazy, ktoré sú umiestnené hneď nad obličkami. Máš ho v sebe aj práve teraz, pretože je to súčasť tvojho prirodzeného cyklu. 

Je to niečo ako náš vlastný, osobný „alarmový systém“. Avšak na rozdiel od toho, čo sa stane, keď sa ozve alarm, kortizol nespôsobuje, že by si vyskočil z postele a začal hasiť oheň. Skôr to funguje na väčšiu vzdialenosť a pomáha ti zvládať stres. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: WebMD, Health Central, Cleveland Clinic, Sour Hormones, Health Line, Health

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá