Tri šálky tejto „superzeleniny“ ťa zásobia vitamínmi, no nezaťažia kalóriami. Jej zdravotné prínosy sú excelentné

  • Zelený list, ktorý má v sebe celú škálu vitamínov, minerálov a antioxidantov
  • Stačí pár šálok a tvoje telo sa ti určite odvďačí
Zelenina v obchode.
Ilustračné foto, Unsplash/Iñigo De la Maza
  • Zelený list, ktorý má v sebe celú škálu vitamínov, minerálov a antioxidantov
  • Stačí pár šálok a tvoje telo sa ti určite odvďačí

Ak sa radíš medzi tých, ktorí „zelené listy“ až tak neobľubujú či nevyhľadávajú, a to obzvlášť, ak hovoríme o špenáte, mal by si možno prehodnotiť svoje potravinové preferencie. Zo všetkej zelenej listovej zeleniny je totiž práve špenát jednou z tých najuniverzálnejších.

Môžeš ho napríklad pridať do šalátu, urobiť si z neho a inej zeleniny či ovocia smoothie, podusiť ho ako prílohu či pridať k pečivu alebo do halušiek. Okrem toho, že je chutný, má aj mnoho zdravotných výhod, o ktorých si možno netušil.

Ako uvádza portál Medical News Today, špenát obsahuje vitamíny a antioxidanty, ktoré nás chránia pre chronickými ochoreniami a podporujú aj zdravie mozgu, zlepšenie kostí či očí.

Jedna šálka surového, neupraveného špenátu obsahuje:

  • 7 kalórií,
  • 0,86 g bielkovín,
  • 29,7 mg vápnika,
  • 0,81 g železa,
  • 24 mg horčíka,
  • 167 mg draslíka,
  • 141 mikrogramov vitamínu A,
  • 58 mcg folátu.

Napriek tomu, že špenát má pomerne málo kalórií, je plný živín. Tri šálky špenátu poskytujú viac ako 300 % priemernej dennej hodnoty vitamínu K, 160 % priemerných denných hodnôt vitamínu A a 40 % vitamínu C. Okrem toho poskytuje 45 % dennej hodnoty folátu, vitamínu B, ktorý je potrebný pri tvorbe červených krviniek a našej DNA. 

Ako ďalej píše Medial News Today, niektoré antioxidanty v špenáte zahŕňajú aj kyselinu alfa-lipoovú, ktorá by mala znižovať hladinu glukózy.

Antioxidanty v špenáte sú taktiež spájané s protizápalovou ochranou a ochranou proti chorobám. Niektoré z nich zahŕňajú aj kaempferol, myricetin a isorhamnetin (flavonoidy) – teda zlúčeniny, ktoré môžu organizmus ochrániť pred rakovinou a inými kardiovaskulárnymi či zápalovými ochoreniami.

Množstvo prínosov

Okrem toho je táto zelená rastlina bohatá na veľké množstvo vitamínu A, ktorý zmierňuje produkciu mazu v kožných póroch a vlasových folikuloch, čo zásadne hydratuje pokožku a vlasy. Ak trpíš nedostatkom železa, do svojej stravy by si mal určite pridať špenát, hoci naň nie je tak bohatý, ako sa v minulosti predpokladalo. Okrem toho tak zredukuješ aj rapídne vypadávanie vlasov.

Zlúčeniny nachádzajúce sa v špenáte môžu taktiež znižovať oxidačný stres a taktiež spúšťajú aj uvoľňovanie hormónov sýtosti, čo znamená, že po jeho konzumácii sa budeš cítiť skutočne sýty.

Jeden z ďalších antioxidantov v špenáte, luteín, môže zase znížiť riziko degenerácie makuly, ktorá je podmienená vekom. Ide o očné ochorenie, ktoré môže rozmazať ostré videnie na čítanie či riadenie, čo je hlavnou príčinou straty zraku u ľudí starších ako 55 rokov. Keďže na toto ochorenie neexistuje žiaden liek, prevencia je viac než potrebná.

Pozor na to, ako si špenát pripravíš

Ak sa rozhodneš pre špenát v surovom stave, maximalizuješ tak jeho zdravotné prínosy, zatiaľ čo pri varení sa prínosy znižujú. Nevarením zeleniny sa totiž zachová obsah luteínu. 

Je potrebné, aby si aj so špenátom pri tvojej strave zaobchádzal s mierou. Je síce bezpečný a vhodný ako súčasť dobrej a vyváženej stravy, no niektorým ľuďom môže jeho konzumácia spôsobiť ťažkosti. Špenát je totiž bohatý aj na diétny oxalát, no jeho prílišná konzumácia môže zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov.

Taktiež treba spomenúť aj to, že ak užívaš lieky na riedenie krvi, je dôležité, aby si si náhle nezačal meniť množstvo tvojej stravy obsahujúcej vitamín K (napríklad špenát), pretože zmeny v stravovaní môžu interferovať s niektorými liekmi. Špenát má v sebe taktiež vysoký obsah draslíka, čo môže mať na osobu so zníženou funkciou obličiek škodlivé účinky.

Zdroje: MDT, FDC, Health

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá