„Trojročné štúdium ma vyjde 166 000 eur“. Slovák Bruno prezradil, ako sa dostal na Cambridge

  • Bruno je jeden z mála, ktorému sa podarilo dostať sa na Cambridge
  • V rozhovore nám prezradil, ako sa mu to podarilo, ale aj to, čo plánuje ďalej
brunocover1
Mladý slovák Bruno, ktorého zobrali na prestížnu školu Cambridge, archív Bruna Mittera, Unsplash/Kirsten Drew
  • Bruno je jeden z mála, ktorému sa podarilo dostať sa na Cambridge
  • V rozhovore nám prezradil, ako sa mu to podarilo, ale aj to, čo plánuje ďalej

Bruno Mitter práve maturuje na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici, pričom ho už zobrali na bakalárske štúdium na jednu z najprestížnejších univerzít sveta. 

„Takúto možnosť má len veľmi malá skupina študentov z európskych krajín a proces výberu je preto neskutočne náročný, keďže sa tam hlásia tí najšikovnejší študenti z celého sveta,“ prezradil nám Bruno v rozhovore.

  • Prečo si vybral práve Cambridge
  • Aký odbor chcel študovať
  • Ako sa mu podarilo dostať sa na Cambridge
  • Ako vyzerajú samotné prijímačky

Dostať sa na jednu z najlepších škôl na svete je pre mnohých vzdialený sen, preto sa väčšina slovenských študentov ani nepokúsi podať prihlášku na prestížne zahraničné univerzity. Prečo si si vybral práve Cambridge?

Klamal by som, ak by som povedal, že som sa nepozeral na rebríčky najlepších univerzít. Sledoval som tie, ktoré figurovali na najvyšších priečkach v celkových a aj v archeologických rebríčkoch.

Hneď na začiatku som sa rozhodol pre Oxbridge, čiže univerzity Oxford a Cambridge, pretože tam študujú mimoriadne motivovaní a nadaní študenti. Vďaka tomu je jednoduché začať alebo pripojiť sa k projektu, ktorý vykonáva vzrušujúci výskum s najmodernejšími technológiami a na svetovej úrovni.

Neskôr som zistil, že Oxford neponúkal žiadne väčšie štipendium, pre ktoré by som bol „vhodný“. Pričom Cambridge Trust a viaceré „College“ na Cambridgi ponúkali väčšiu finančnú pomoc aj pre zahraničných študentov.

Práve Christ’s College z Cambridgu ponúkala osobitne 10 000 libier a zrušenie ďalších poplatkov počas celého štúdia piatim excelentným študentom z celého sveta. Preto som vedel, že ak vyniknem, je možné výrazne znížiť náklady a získať tieto štipendiá.

Aký konkrétny odbor si sa rozhodol študovať? Nedal sa tento odbor študovať napríklad aj v Európskej únii?

Rozhodol som sa pre kurz archeológie. Dá sa študovať na vysokej úrovni v Holandsku či krajinách Stredozemného mora. Ale kurz zodpovedajúci môjmu zanieteniu pre vedecký typ archeológie zameraný na biológiu a antropológiu je veľmi ojedinelý a vyniká práve na Oxbridge.

Napriek tomu sa spýtam. Aký bol tvoj plán B, ak by ťa na Cambridge nezobrali?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá