Tvoj pracovný život sa môže po pandémii celkom zmeniť. Trendom už nebude len práca z domu

  • Pracovná rutina mnohých zamestnancov na Slovensku môže prejsť po odznení pandémie veľkými zmenami
  • Klasické prenajímanie priestorov firmami sa ukázalo ako drahé a neflexibilné
  • Trendom sa stávajú hybridné kancelárie
campus-cowork.com
  • Pracovná rutina mnohých zamestnancov na Slovensku môže prejsť po odznení pandémie veľkými zmenami
  • Klasické prenajímanie priestorov firmami sa ukázalo ako drahé a neflexibilné
  • Trendom sa stávajú hybridné kancelárie

Zamestnávatelia po celom Slovensku vypovedajú svoje prenajaté kancelárske priestory. Mnohým sa ďalej jednoducho neoplatí platiť drahé nájomné, keď ich zamestnanci aj tak pracujú v režime homeoffice a nik nevie, ako dlho takáto situácia potrvá.

V súčasnej kríze však začali hýbať svetom takzvané hybridné kancelárie, ktoré ponúka aj obľúbený bratislavský coworking Campus, ktoré tržby za rok 2020 dosiahli viac ako 457-tisíc eur. Ide o koncept, ktorý poskytuje zamestnancom slobodu výberu — či chcú pracovať v kancelárii alebo na homeoffice. 

Tímy zamestnancov tu pracujú na rotačnej báze. Takýmto spôsobom sa tu na rozdiel od klasickej kancelárie zefektívňuje využívanie priestoru.  Model ponúka bezpečný návrat do pracovného sveta najmä pre firmy, ktoré už nechcú byť doma či platiť nevýhodné prenájmy.

Uverejnil používateľ Campus Cowork Pondelok 13. júla 2020

Uverejnil používateľ Campus Cowork Piatok 22. mája 2020

Dôležitým benefitom je aj kratšia výpovedná lehota či možnosť dlhodobého prenájmu s okamžitým nástupom. Viazanosť sa pritom počíta v mesiacoch a nie v rokoch a dochádza tu aj k radikálnemu zníženie nákladov na prevádzku či prenájom.

Firmy sa tiež nemusia starať o chod a fungovanie priestoru. Najvyššie hygienické štandardy či dobrú kávu zabezpečuje samotný coworking. Mesačné náklady na jedného zamestnanca tu vychádzajú na 120 eur. V tejto sume sú zahrnuté náklady napríklad za internet, upratovanie či tlačiareň.

zdroj: campus-cowork.com

Veľkú časť svojej práce vykonávam práve v coworkingu aj Martin Šimon, architekt zo štúdia šimonPLUS: 

„Charakter mojej práce je taký, že som viac v teréne — zvyčajne jeden dva dni som vonku a zvyšok pracujem v coworkingu. Dobre sa mi tu pracuje, je tu väčší pokoj. Najviac mi vyhovuje, že tu nemám podnety od iných ľudí. Pracujú tu ľudia z iných odvetví a to je pre mňa výhoda. Zdravý balans sa dá určite nastaviť ale všetko záleží od typu práce.“

Uverejnil používateľ Campus Cowork Štvrtok 18. marca 2021

„Neviem si predstaviť pracovať len z domu, človeku všetko dlhšie trvá, je viac lenivý, práca ide pomalšie a potom pracuje dlhšie. V konečnom dôsledku má ešte menej času na svoje mimopracovné aktivity a záľuby,“ opisuje svoju skúsenosť Anna Valachová zo spoločnosti Fundbase.

Konštatuje tiež, že v súčasnej pandemickej situácii sa snaží si prácu počas týždňa rozdeliť. V jej prípade je to 70 % práca z coworkingu a 30 % homeoffice. Ak by nebola pandémia, tvrdí, že by dokonca pracovala len v coworkingu.

Uverejnil používateľ Campus Cowork Nedeľa 26. júla 2020

„Už pár mesiacov pozorujeme veľký záujem o tento model z rôznych odvetví podnikania. Dopyt po našich priestoroch rastie. Hybridné kancelárie sú novým riešením, prinášajúcim spojenie toho najlepšieho z oboch svetov. Štruktúru a socializáciu na jednej strane, nezávislosť a flexibilitu na strane druhej,” konštatuje Sandra Hemzová, Chief Operation Officer coworkingu Campus.

Uverejnil používateľ Campus Cowork Piatok 23. augusta 2019

Flexibilita na prvom mieste

Výsledky prieskumu Work Trend Index ukazujú, že rok 2020 zásadne zmenil spôsob práce väčšiny firiem. Čas strávený na stretnutiach sa globálne viac ako zdvojnásobil. Vo februári 2021 bolo doručených až o 40 miliárd e-mailov viac v porovnaní s minulými rokmi.

Prieskum ukázal dokonca aj to, že práca sa stala ľudskejšou. Takmer 40 % respondentov tvrdí, že sa cítia pohodlnejšie a viac sa osobne vložili do práce. Každý šiesty si tento roku spolu s kolegom aj poplakal.

Výsledky tiež potvrdzujú, že sme na prahu zásadnej zmeny práce a pracoviska: 73 % opýtaných chce, aby ďalej mali flexibilné možnosti práce na diaľku. Zverejňovanie pracovných ponúk týkajúcich sa práce na diaľku na LinkedIn sa počas pandémie zvýšilo viac ako päťnásobne.

Viac ako 40 % globálnej pracovnej sily zvažuje tento rok odchod od zamestnávateľa a 46 % sa plánuje  presťahovať, keďže môžu pracovať na diaľku. Stručne povedané, sprístupnenie flexibilnej práce bude mať vplyv na to, kto zostáva, kto odchádza a kto sa pripojí k firme či organizácii.

Zdroje: campus-cowork.com, Microsoft

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá